کودک یک ساله - رشد کودک

کودک یک ساله

بهمن ۲۱, ۱۳۹۸ نسخه نوزاد ( 1 الی 12 ماهگی ) نظرات

کودک یک ساله : آیا باورتان می شود که یک سال از زایمان و سن کودک گذشته است؟ وقتی به گذشته نگاه می اندازید و این انسان پیچیده از نظر عاطفی و ارتباطی را می بینید, آیا می توانید به یاد بیاورید که زمانی نیازهای زیادی داشت که باید بر طرف می شد؟ اکنون او تبدیل به یک کودک یک ساله شده و وارد مرحله دیگری از زندگی شیرینش شده است. با ما همراه باشید تا درباره هر آنچه باید درباره یک کودک ۱ساله یا ۱۲ ماهه بدانید را با شما به اشتراک بگذاریم.


اگه دوست دارین بدونین رشد حرکتی، شناختی, اجتماعی و زبانی کودکتون چطور بوده، پیشنهاد ما استفاده از  نرم افزار رشدیار هست.


تغذیه کودک یک ساله

کودکان میتوانند در سن ۱۲ ماهگی تعدادی غذای کمکی و مواد خوراکی مفید بخورند. در تغذیه کودک یک ساله میتوان موارد زیر را اضافه کرد:

 • سبزیجات سالم
 • برخی از میوه ها
 • غلات
 • برخی از گوشت ها مخصوصا گوشت ماهی

رشد کودک ۱ ساله

۱۲ ماهگی به احتمال زیاد منعکس کننده برخی تغییرات بزرگ برای فرزند شما خواهد بود. در مدت زمان کوتاهی، آنها به احتمال زیاد از خزیدن وارد مرحله راه رفتن می شوند و قبل از آنکه بدانید، سعی می کنند از پله ها بالا بروند و بدون کمک شما بیشتر بخش های خانه را به جستجو بپردازند.

مراحل کلیدی رشد جسمی کودک یک ساله

 • مهارت های ناچیز حرکتی: اکثر کودکان اولین قدم های خود را قبل از ۱۲ ماه بر می دارند و تا سن ۱۴ یا ۱۵ ماهگی به تنهایی قدم می زنند.
 • مهارت های حرکتی خوب: تا ۱۸ ماهگی، کودک شما احتمالاً می تواند از یک فنجان بنوشد ، با یک قاشق غذا بخورد.
 • نقاط برجسته زندگی کودک ۱۲ ماهه : در سنین ۱ تا ۲ سالگی ، احتمالاً فرزند شما کمک کم یاد میگریند راه بروند و نحوه ضربه زدن به توپ را می آموزند.

نکاتی که والدین باید درباره توسعه فیزیکی و جسمی کودک ۱ ساله بدانند

کودک یک ساله شما نمی فهمد کدام اشیاء ثابت هستند و کدام متحرک. او متوجه ایمنی و امنیت خود در مواجهه با اشیاء متحرک نمیشود. از آنجا که آنها کم کم شروع به یادگیری راه رفتن می کنند اجسام متحرک، سنگین و خطرناک میتوانند تهدید جدی برای آن ها باشند.

بنابراین مهم است که اشیاء ناپایدار را که ممکن است کودک ۱۲ ماهه شما سعی میکند از آنها برای به دست آوردن تعادل استفاده کند، را بردارید. تمام خانه را نیز برای او امن و ایمن کنید.


توسعه عاطفی کودک ۱ ساله

کودک ۱۲ ماهه شما از بسیاری جهات شروع به تلاش جهت کسب استقلال می کند. او ممکن است اصرار داشته باشد مهارت های فیزیکی و بدنی جدیدی را امتحان کند و شما نباید نگران این موضوع باشید زیرا طبیعت کودک یک ساله همین است.

 

 

آن ها به محض احساس خستگی، ترس و تنهایی نیز احتمالا به دنبال شما میگردند تا در کنار شما احساس امنیت و رفع خستگی کنند. کودک یک ساله شما تا زمانی که ۲ سالش میشود. احتمالاً رفتارهای ناسازگارانه از خود نشان میدهد. زیرا آنها کلا اصرار دارند آنچه را که می خواهند انجام دهند، حتی وقتی می گویند “نه”.

مراحل کلیدی در توسعه عاطفی کودک ۱ ساله

 • نسبت به موقعیتهای یا افراد نا آشنا احساس کمرویی، خجالت میکنند یا واکشن عصبی دارند.
 • از افراد دیگر تقلید میکنند
 • احساس ترس را در بعضی شرایط نشان می دهند

نکاتی که والدین باید درباره توسعه عاطفی کودک ۱ ساله بدانند

وقتی از خانه بیرون میروید سعی کنید قبل از آن چند دقیقه را با کودک یک ساله خود بگذرانید. سعی کنید مدت زمانی که از او دور هستید زیاد نشود. زیرا ممکن است کودک احساس کند شما کلا از پیش او میروید و ممکن است ضربه روحی سختی به او وارد شود.


توسعه اجتماعی کودک یک ساله

در حالی که ممکن است متوجه شوید کودک ۱ ساله شما نسبت به غریبه ها بسیار محتاط تر می شود ، شما همچنین یک تمایل شگفت انگیزی در او برای تعامل با دیگران به ویژه خواهر و برادر و پرستارش خواهید دید. فرزند شما ممکن است از دیدن سایر فرزندان هیجان زده شود .

در بیشتر موارد ، بچه های ۱ ساله بر خلاف اینکه با آنها مخالف هستند ، ترجیح می دهند در کنار بچه های دیگر بازی کنند. اما ، ممکن است ببینید کودک شما گاه به گاه بچه های دیگر را نیز درگیر بازی می کند.

نکاتی که والدین باید درباره توسعه اجتماعی کودک ۱ ساله بدانند

کودک ۱ ساله شما درک نمی کند که معنای اشتراک گذاری چیست و ممکن است خود را صاحب بی چون و چرای اسباب بازی های خود بداند و آن ها را به کسی ندهد. هیچگاه اصرار نکنید که او اسباب بازی های نازنینش را با بچه های دیگر به اشتراک بگذارد.


توسعه شناختی کودک ۱۲ ماهه

به محض پیشرفت شناختی فرزندتان ، به احتمال زیاد تغییرات بزرگی را مشاهده خواهید کرد. بین ۱۲ تا ۲۴ ماه ، فرزند شما ممکن است بتواند موارد نامگذاری شده مانند گربه یا سگ را تشخیص دهد. آنها همچنین قادر خواهند بود بازی های ساده را انجام دهند و توانایی بهتری را برای پیروی از دستورالعمل های شما نشان دهند.


توسعه گفتار و زبان در کودک ۱۲ ماهه

در پایان سال اول، کودک یک ساله شما هنوز هم به استراتژی های غیر کلامی مثل اشاره، حرکت یا پرتاپ اشیاء واکنش نشان میدهد و به آن ها اعتماد داد.

صدای جنجالها، فریادها و گفتگوی اولیه کودک، باعث می شود صداهای متمایز مانند “دا”، “با”، “گا”، “ما” را بیشتر از آن ها بشنویم. کودک شما کم کم به آرامی شروع به کشیدن آنها میکند و اندک اندک چیزهایی که میگوید قابل فهم و معنی دار هستند. او در عین حال هرچیزی را که میگوید درک میکند.


بازی با کودک یک ساله

بازی برای رشد کودک در این سن بسیار مهم است. چابکی و جنب و جوش زیاد در کودک ۱ ساله شما باعث می شود که او مشتاق تحقیق در مورد اشیاء مجاور و خلاصه هرچیزی که به آن دسترسی دارد شود.


اسباب بازی کودک یک ساله

نوع اسباب بازی کودک یک ساله نقش مهمی در توسعه شخصیت و زندگی آینده او دارند. او از همان آغاز عاشق بازی کردن و شناختن اسباب بازی های خود است. تکان دادن یا نواختن سازهای موسیقی توسط شما برای کودک ۱ ساله بسیار جالب است. او علاقه زیادی به اسباب بازی هایی که اهرم یا دسته، یا چرخ دارند دارد. بازی با کودک ۱ ساله را با کمک اسباب بازی هایی که از هم جدا میشوند و قطعات مختلفی دارند انجام ددهید زیرا او عاشق این بازی ها است.

 


بازیهای کودک یک ساله

از اساب بازی های لگو و یا بلوک های اسباب بازی کودک یک ساله خود استفاده کنی زیرا او دوست دارد درحالی که شما یک برج با آن ها میسازید آن را خراب کرده و به هم بریزد.


مراحل کلیدی در ۱ سالگی کودک

 • به نام خودشان واکنش نشان میدهند
 • دستورالعمل ها و درخواست های بسیار ساده را دنبال می کنند
 • معنی “نه” را کم کم میفهمند

چند نکته کلی برای والدین

بهترین راه برای کمک به فرزندتان در این سن این است که به او کمک کنید مهارت های کلامی خودش را توسعه دهد. برای این کار باید با او به صورت مداوم صحبت کنید. برای مثال وقتی در حال پوشیدن لباس به او هستید با او در مورد موارد زیر صحبت کنید:

 • رنگ لباس
 • نرمی و لطافت پارچه لباسش
 • نام قسمت های مختلف بدنش مثل دست و پا و شکم و…

سعی کنید مواردی را که هر روز انجام میدهید یا روزمرگی شما هستند را برای او نام ببرید:

 • حوله
 • فنجام
 • ماشین اسباب بازی
 • عروسک
 • و ….

سایر نقاط عطف در کودک یک ساله

نوانایی جسمی کودک ۱ ساله شما در این سن بیشتر میشود. با این وجود او هنوز درک نمیکند که دیگران و کسانی که اطراف او هستند احساس دارند. او بدون توجه به این مساله ممکن است از نیروی جسمی و فیریکی خود در ارتباط با شما استفاده کند و با دست یا پا به شما ضربه بزند بدونه اینکه متوجه شود حرکاتش به کسی صدمه میزند.

در این سن شما باید حواستان باشد که از استقلال کودک ۱۲ ماهه خود حمایت کنید. برای مثال شما میتوانید دو اسباب بازی به او بدهید و اینکه او کدام را انتخاب میکند را به عهده خودش بگذارید.

مهارت های حل مساله او در این سن آغاز میشود و خیلی زود بهبود پیدا میکند. او می آموزد چگونه با اسباب بازی ها بازی کرده و آن ها را دستکاری کند. همچنین میتواند وسایل و اسباب بازی ها را داخل جعبه ریخته و بیرون بیاورد. مهارت های حافظه او نیز بهبود پیدا میکند.


چه زمانی یا چه مواقعی باید نگران کودک یک ساله خود باشیم؟

درحالی که سرعت رشد همه کودکان یکسان نیست و با هم کمی متفاوت است اما اگر احساس کردید کودک شما آنچنان که باید متناسب با سن خود رشد نکرده یا مشکلی متوجه رفتار او است حتما با متخصص اطفال و پزشکان دیگر صحبت کنید.

اگر فرزند شما تا سن ۱۸ ماهگی با هر کدام از موارد زیر روبرو است حتما با پزشک صحبت کنید:

 • نمیتواند راه بروود
 • برای نشان دادن چیزی به آن اشاره نمیکند
 • اگر مهارت ها و توانایی های قبلی خود را از دست داده یا در انجام آن ها ضعیف است.
 • از دیگران تقلید نمیکند
 • هنوز حداقل ۶ کلمه یاد نگرفته است
 • کلمات جدیدی یاد نمیگیرد

۱۰ مسئله برتر درباره کودک یک ساله

 1. کودک یک ساله ی شما محکم و بسیار انعطاف پذیر است. شما لازم نیست کامل باشید تا همه چیز خوب پیش برود. به علاوه, هیچ وقت در طول تاریخ جهان والدین کاملی وجود نداشته است و بیشتر کودکان خوب بزرگ می شوند.
 2. پروسه تماشای رشد او هیجان انگیز است. امیدوارم به شدت منتظر باشید ببینید از اینجا به بعد چطور پیش می رود.
 3. والدین بودن یک لذت واقعی است. یکی از بزرگترین کارهایی که تا حالا انجام داده اید.
 4. والدین بودن یک بار سنگین کامل است که انرژی زندگی شما را می کشد و عواطف شما را پیچیده می کند. گاهی پر از نگرانی و عصبانیت می شوید.. چیزی که امیدوارم یاد گرفته باشید این است که همه والدین کمابیش این حس ها دارند. این دمدمی مزاجی عادی است. معنی این مسئله این است که شما یک انسان هستید اما به این معنی نیست که والدین بدی هستید.
 5. شما متجب شده اید که چقدر برای آرام کردن, ساپورت کردن, ایجاد ارتباط عاطفی نزدیک و سازمان دهی کودک خود و فراهم کردن تجربه هایی که به او کمک می کند از نظر فیزیکی, رشدی و عاطفی تلاش کند قوی هستید.
 6. شما تعجب می کنید که رفتار شما در بعضی جنبه های شخصیت و رفتار او چه تاثیر کمی داشته است. او یک صفحه سفید نبوده و نیست. شما باید با جریان پیش بروید و سعی نکنید آن را مسدود یا معکوس کنید.
 7. شما منابع ساپورت عاطفی زیادی پیدا کرده اید.
 8. شما یادگرفته اید که والد بودن در ارتباط نزدیک با انتخاب است- شیر مادر یا شیر خشک؟ کهنه یا پوشک؟
 9. شما یاد گرفتید چطور بر اساس بهترین شواهد روز کمک بگیرید. اما در انتها, شما یاد گرفتید به خود اعتماد کنید که می توانید بهترین چیز را برای کوچولوی خود فراهم کنید.
 10. شما درک کرده اید که نه تنها کودک یک ساله ی شما بلکه تمام کودکان دنیا شرایط غیر ممکن و نامطلوب دارند و نیاز به دهکده جهانی برای کمک دارند.

از لحظه لذت ببرید

نهایتا, در اینجا سخت ترین درس شما ارائه شده است, که من فکر می کنم یاد نگرفته اید: در لحظه باشید و از لحظه لذت ببرید.

نگهداری از کودک سخت و پر از نگرانی است. غیر ممکن است که گرفتار این نشوید که باید چه کار کنید, چطور روز را بگذرانید. اما در این مورد به من اعتماد کنید, یک روز می رسد که همه این ها خیلی زود تمام شده و شما حسرت می خورید که چقدر کم از آنچه اتفاق می افتد لذت برده اید. هیچ کس واقعا نمی داند اینها به کجا ختم می شود و بنابراین من یاد گرفته ام که مهم است که از این مسیر لذت ببرم مهم نیست که مقصد نهایی کجاست.

بنابراین همچنان که وارد سال دوم کشف این مسئله می شوید که این کوچولو چه کسی ممکن است بشود, نصیحت من را به خاطر بسپارید: عقب بایستید و از مسیر لذت ببرید.

رشد کودک : یازده ماهه


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است