روش هایی برای افزایش سریع سطوح آهن

روش هایی برای افزایش سریع سطوح آهن در بدن

اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۶ الهام آقایی تغذیه سالم نظرات

آهن یکی از موادمغذی حیاتی است که در بسیاری از فرآیندهای فیزیولوژیکی بدن شرکت دارد. عملکرد اصلی آهن شامل تولید سلول های قرمز خون و هموگلوبین است. در زمان سطوح پایین آهن ممکن است کم خونی ناشی از کمبود آهن گسترش یابد. این نوع کم خونی یکی از رایج ترین کمبودهای تغذیه ای در جهان است که ۳۰ درصد مردم در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار می دهد. همچنین روش هایی برای افزایش سریع سطوح آهن وجود دارد.


افزایش سریع سطوح آهن در بدن

در ادامه به توضیح روش هایی برای کمک به افزایش سریع سطوح آهن پرداخته می شود:

محدود کردن موادغذایی که میزان جذب آهن را کاهش می دهند

اسفناج

برخی از موادغذایی توانایی سیستم گوارشی را برای جذب آهن مسدود می کنند. بنابراین در این شرایط میزان آهن مصرفی شما اهمیت ندارد، زیرا بدن قادر به جذب آن نیست.

اگزالیک اسید موجود در برخی از سبزیجات از جمله اسفناج می تواند با اتصال به آهن در جذب آن تداخل ایجاد کند. از دیگر موادغذایی حاوی اگزالیک اسید می توان به غلات کامل، فرآورده های لبنی، چای، قهوه، نوشابه و شکلات اشاره کرد.

 

موادغذایی سرشار از آهن هِم مصرف کنید

جگر

منابع غذایی آهن هِم شامل موادغذایی دریایی، ماهی و گوشت است. مصرف این منابع آهن به افزایش ذخایر آهن در بدن کمک خواهد کرد.

برخی از بهترین انتخاب ها شامل جگر مرغ، جگر گاو، گوشت بوقلمون، گاو و صدف ها است.

 

موادغذایی حاوی آهن غیر هِم مصرف کنید

عدس

گیاهخواران چطور سطوح آهن خود را افزایش دهند؟ مصرف موادغذایی حاوی آهن غیر هِم می تواند برای گیاهخواران مفید باشد. سبزیجات برگ سبز و حبوباتی از جمله دانه های کدوتنبل، لوبیاها، عدس ها و توفو انتخاب خوبی است.

 

 • موادغذایی غنی از آهن:
 • گوشت و تخم مرغ ها: گوشت بره، گوشت گاو، گوشت مرغ و بوقلمون، جگر، تخم مرغ
 • غذاهای دریایی: صدف ها، میگو، حلزون اسکالوپ، ماهی ساردین، ماهی تن، ماهی خال مخالی، روغن ماهی کوچک
 • نان ها و غلات: نان سفید غنی شده، نان سفید کامل، محصولات گندم، پاستا غنی شده، غلات سبوس، غلات جودوسر، غلات ذرت، غلات چاودار، برنج غنی شده
 • سبزیجات: سیب زمینی شیرین، بروکلی، نخودها، برگ چغندر، لوبیا سبز، سبزی قاصدک، کلم کیل، چغندر سبز، کلارد
 • میوه ها: هندوانه، توت فرنگی، کشمش، انجیر، خرما، آلو سیاه خشک، آب آلو سیاه، هلو خشک شده، زردآلو خشک شده
 • لوبیا و سایر موادغذایی: لوبیا، محصولات گوجه فرنگی، توفو، لوبیا خشک شده، نخود خشک شده، عدس ها، شربت افرا، شربت ذرت، ملاس

موادغذایی غنی شده با آهن را انتخاب کنید

موادغذایی غنی از آهن

شما می توانید از موادغذایی غنی شده با آهن نیز استفاده کنید. اگرچه این موادغذایی فرآوری می شوند و ممکن است محتوی نمک، قند، چربی بدون میزان بالایی فیبر باشند، اما می توانند به افزایش سریع سطوح آهن در بدن کمک کنند.

 

میزان بالایی ویتامین C استفاده کنید

آب پرتغال

برای بالا بردن سریع سطوح آهن بدن می توانید از موادغذایی حاوی ویتامین C استفاده کنید. ویتامین C می تواند به جذب آهن در بدن کمک کند، بنابراین نوشیدن آب پرتغال با یک وعده غذایی غنی از آهن مفید خواهد بود.

 

دریافت مکمل

مکمل

یکی از راه های افزایش سطوح آهن دریافت مکمل ها است. اما به یاد داشته باشید که برای ایجاد ذخایر آهن در بدن مصرف حداقل چند ماه مکمل مورد نیاز است. همچنین پزشکان می توانند برای تعیین میزان دوز مصرفی مورد نیاز از آزمایش خون استفاده کنند.

 

تزریق آهن

تزریق آهن

در صورتیکه کمبود آهن با کمک تغییرات رژیمی و مکمل ها بهبود نیافت، ممکن است پزشک تزریق آهن را توصیه کند.

همچنین در برخی موارد این روش با عوارض جانبی مانند آنافیلاکسی به دلیل واکنش آلرژیک، غش، کاهش فشار خون، سرگیجه و یا حالت تهوع همراه است.

در موارد کمبود شدید آهن نیز ممکن است نیاز به تزریق سلول های قرمز خون باشد. استفاده از این روش در مواقع خونریزی فعال با علائمی مانند ضعف، تنگی نفس و درد قفسه سینه ضروری است. تزریق خون باعث رفع کامل کمبود آهن نمی شود، بلکه صرفا کمبود سلول های قرمز خون را در بدن جبران خواهد کرد که نتایجی موقتی برای بدن دارد.

 

درمان عوامل زمینه ای

قاعدگی شدید

برخی از شرایط می توانند منجر به سطوح پایین آهن در بدن شوند. درمان و معالجه ی این عوامل زمینه ای برای بالابردن سریع سطوح آهن در بدن ضروری است.

 1. دوره قاعدگی شدید: بانوانی که دوره های قاعدگی شدیدی را تجربه می کنند در معرض خطر پیشرفت کمبود آهن قرار دارند. این شرایط به ویژه در موارد منوراژی بیشتر بوده که با خونریزی های شدید در چندین دوره متوالی همراه است.
 2. عدم توانایی در جذب کافی آهن: در موارد خاص و به ویژه در بیماری های روده مانند بیماری کرون، سلیاک یا جراحی روده بدن قادر به جذب آهن نیست. همچنین برخی از داروهای تجویزی برای کاهش اسید معده ممکن است با جذب آهن تداخل داشته باشند.
 3. ورزش: تمرینات ورزشی مقدار آهن مورد نیاز بدن را افزایش می دهد، اما ورزشکاران بیشتر در معرض خطر کمبود آهن قرار دارند. تمرینات ورزشی منجر به تولید سلول های قرمز خون می شود که بدن این آهن را از طریق تعریق از دست می دهد.
 4. خونریزی داخلی: برخی از بیماری ها مانند پولیپ روده یا روده بزرگ، زخم معده و سرطان معده می توانند منجر به خونریزی داخلی شوند که با کمبود آهن همراه است. همچنین استفاده ی مداوم از مسکن های درد نیز منجر به خونریزی معده خواهد شد.

منبع: www.med.health.net

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است