اولین دوره قاعدگی

اولین دوره قاعدگی

خرداد ۲۰, ۱۳۹۶ نسخه بهداشت بانوان نظرات

اولین دوره قاعدگی زندگی شما را منارک “menarche” می نامند. معمولا بین ۱۱ تا ۱۴ سالگی آغاز می شود اما می تواند قبل از ۹ سالگی و یا دیرتر از ۱۵ سالگی هم رخ دهد. اگر یک دختر نوجوان هستید و تا سن ۱۵ سالگی ، دوره قاعدگی تان آغاز نشده ، به پزشک مراجعه کنید. منارک نشانه این است که شما دارید بزرگ و یک خانم می شوید. با آغاز دوره قاعدگی تان ، بدنتان متحول می شود. پستان هایتان رشد می کند ، موهای دوره بلوغ و نیز موهای زیر بغل شروع به رشد می نمایند و مفصل ران شما شروع به پهن شدن می کند. شروع قاعدگی همچنین به این معنی است که اگر شما رابطه جنسی داشته باشید ، می توانید حامله شوید. حتی یک ماه قبل از اینکه اولین دوره قاعدگی تان آغاز شود هم قادر هستید که باردار شوید.

شروع قاعدگی شما

در روزهایی قبل از شروع قاعدگی تان ممکن است احساساتی شوید. همچنین ممکن است احساس نفخ کنید و در ناحیه شکم ، کمر و یا حتی پاها احساس درد و پیچیدگی کنید که این حالت ممکن است چند ساعت طول بکشد. پستان های شما ممکن است سفت شوند. وقتی که قاعدگی شما آغاز می شود ، قطرات خونی را در داخل لباس زیرتان و یا زمانی که در حمام هستید حس می کنید. جریان خون واژن شما معمولا روزهای اول خفیف است و ممکن است در روزهای آینده شدیدتر شود. رنگ خون ممکن است در روزهای اول حالت قهوه ای داشته باشد و بعد روشن تر شود. دوره شما در هرماه ممکن است ۳ تا هفت روز طول بکشد. با مادرتان ، یک پزشک یا یک خانم که با او صمیمی هستید راجع به استفاده از محصولات زنانه برای خونریزی مثل تامپون یا نوار بهداشتی سوال بپرسید. یک تامپون در داخل واژن قرار می گیرد و برای شنا کردن و فعالیت های فیزیکی مناسب است ( باید گفت که تامپون برای افرادی که پرده بکارت ندارند مناسب است و دختران که پرده بکارت دارند نباید از آن استفاده کنند چون باعث آسیب به پرده می شود ). نوار بهداشتی ، چسب هایی در زیرش دارد که باعث چسبیدن آن به لباس زیر شما می شود. باید بطور مرتب نوار بهداشتی و یا تامپون استفاده شده تان را عوض کنید. پریود شدن نباید شما را از انجام فعالیت های روزمره تان بازدارد. اگر در دوره تان احساس درد ، دل پیچه و یا کمردرد دارید ، ورزش منظم ، پدهای گرمایی ، حمام آب گرم و داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی ( NSAIDs )  مثل ایبوبروفن و ناپروکسین می تواند به شما کمک کند. اگر سنتان کم تر از ۲۰ سال است ، آسپرین مصرف نکنید زیرا آسپرین خطر ابتلا به سندروم ری را افزایش می دهد که این بیماری ، مغز و کبد را تحت تاثیر قرار می دهد.


چرخه قاعدگی شما

پریود شدن شما ، بخشی از چرخه قاعدگی تان است که از اولین روز پریودتان آغاز و به اولین روز پریود بعدیتان ختم می شود. چرخه قاعدگی نرمال در نوجوانان بین ۲۱ تا ۴۵ روز است. در سال اول و دوم پریود شدنتان ، چرخه شما منظم نیست و ممکن است بعضی ماه ها پریود نشوید. اگر وزنتان به علت رژیم غذایی ، یا ورزش کم است ، اگر استرس زیادی را متحمل می شوید و یا اگر وزنتان بالاست ، پیش بینی کردن پریود شما کار سختی است. تقویمی داشته باشید تا هرماه ، روز آغاز دوره تان را در آن یادداشت کنید. این کار به شما کمک میکند که دوره بعدیتان را پیش بینی کنید.

چرخه قاعدگی به شما امکان باردار شدن می دهد. در وسط چرخه تان ، شما تخمک گذاری می کنید که نشان می دهد که تخمدان های شما یک تخمک آزاد کرده اند. ممکن است در زمان تخمک گذاری ، چند قطره خون از واژن شما خارج شود. اگر در روز تخمک گذاری و یا ۵ روز قبل از آن نزدیکی داشته باشید ، احتمالا باردار می شوید.


حقایق بارداری

شما باید چنین بپندارید که می توانید در هر روزی از ماه باردار شوید. اما زمان تخمک گذاری ، برای هرکسی متفاوت است. مخصوصا برای افرادی که قاعدگی شان در یک زمان مشخص از ماه آغاز نمی شود. به توصیه های دوستانتان درباره اینکه چه موقع و چگونه می توانید باردار شوید توجه نکنید. با پزشک ، پرستار و یا والدینتان مشورت کنید تا به اطلاعاتی درباره جلوگیری از بارداری و عفونت های منتقل شونده از راه جنسی پی ببرید.

در زیر ، به لیستی از شایعات درباره رابطه جنسی و حاملگی می پردازیم :

شایعه: در اولین رابطه جنسی باردار نمی شوید.

حقیقت: باردار شدن هیچ ربطی به تعداد دفعاتی که شما رابطه جنسی داشته اید ندارد. اگر به تخمک گذاریتان نزدیک می شوید و رابطه جنسی دارید ، ممکن است باردار شوید.

شایعه: اگر خیلی جوان هستید باردار نمی شوید.

حقیقت: اگر پریود شدن شما شروع شده است ، می توانید باردار شوید حتی اگر جسم شما به اندازه کافی بالغ نشده که بتواند استرس و فشار بارداری را تحمل کند. دیده شده که دختران ۱۰ یا ۱۱ ساله باردار شده اند. حتی ممکن است یک ماه قبل از شروع اولین دوره قاعدگی تان ، اگر رابطه جنسی داشته باشید باردار شوید.

شایعه: اگر در حالت ایستاده سکس داشته باشید باردار نمی شوید.

حقیقت: نحوه قرارگیری در حین سکس هیچ ربطی به بارداری ندارد. تخمک و اسپرم می توانند بدون توجه به حالت بدن شما حرکت کرده و با یکدیگر ملاقات کنند.

شایعه: اگر در طی دوره قاعدگی تان رابطه داشته باشید باردار نمی شوید.

حقیقت: اگرچه برای بیشتر خانم ها حامله شدن در این زمان شانس پایینی دارد اما اگر چرخه کوتاه مدت دارید ( کم تر از ۲۸ روز ) و یا پریود نامنظم دارید ؛ ممکن است در صورت داشتن رابطه جنسی در حین پریود بودن باردار شوید.

شایعه: اگر در یک وان داغ سکس داشته باشید باردار نمی شوید.

حقیقت: صرف نظر از اینکه شما کجا قرار دارید ، اگر سکس حفاظت نشده دارید ، می توانید باردار شوید.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است