آیا شما در معرض خطر ابتلا به افسردگی می باشید؟

آیا شما در معرض خطر ابتلا به افسردگی می باشید؟

خرداد ۱۰, ۱۳۹۶ نسخه افسردگی نظرات

آیا شما در معرض خطر ابتلا به افسردگی می باشید؟ شناخت عوامل خطرساز اختلال افسردگی اساسی ممکن است در مواقع نیاز به شما در دریافت بهترین خدمات پزشکی کمک نماید. درمان افسردگی در مراحل اولیه بیماری بسیار مؤثرتر است.

عوامل خطرساز افسردگی چیست؟

تعدادی از عوامل خطرساز مهم برای افسردگی وجود دارند که شما باید از آنها آگاه باشید:

  • ژنتیک. سابقه خانوادگی افسردگی ممکن است خطر ابتلا به افسردگی را افزایش دهد. زیرا افسردگی گاهی اوقات به صورت ژنتیکی در میان نسل­ های خانواده انتقال می ­یابد. هرچند، چگونگی دقیق این اتفاق هنوز روشن نشده است.
  • مرگ یا فقدان. ناراحتی­ های طبیعی و یا واکنش داغدیدگی ناشی از مرگ و یا فقدان افراد مورد علاقه معمولاً نوعی واکنش طبیعی است، ولی گاهی اوقات این عوامل استرس ­زا می­ توانند موجب ایجاد علائم افسردگی بالینی (مانند افکار خودکشی و یا بی ارزشی) در افرادی شوند که آسیب ­پذیری­های زیستی برای ابتلا به افسردگی را دارند.
  • غم و یا داغدیدگی ناشی از مرگ عزیزی و یا از دست دادن فردی مورد علاقه می ­تواند باعث شروع علائم اختلال افسردگی شود.
  • تعارض.  وجوداختلافات شخصی و یا اختلاف با اعضای خانواده یا دوستان ممکن است منجر به ایجاد افسردگی در افرادی  با آسیب پذیری­ های زیستی گردد.
  • سوء استفاده. سوء استفاده فیزیکی، جنسی و یا عاطفی در گذشته از جمله عوامل خطر برای ابتلا به افسردگی بالینی است.
  • رویدادهای مهم زندگی. حتی حوادث خوبی، مانند اسباب­ کشی یا فارغ التحصیلی، می ­توانند فرد را در معرض خطر ابتلا به افسردگی قرار دهند. سایر اتفاقاتی که خطر ابتلا به افسردگی را افزایش می­ دهند عبارتند ازتغییر شغل، از دست دادن شغل یا درآمد، ازدواج یا طلاق، بازنشستگی.
  • بیماری های جدی. گاهی اوقات افسردگی همزمان با یک بیماری مهم وجود دارد و یا اینکه واکنشی به وجود آن بیماری است.
  • برخی داروها. افسردگی می تواند ناشی از اثرات عوارض جانبی برخی از داروها نیز باشد.
  • سوء مصرف مواد. نزدیک به ۳۰ درصد از افراد مبتلا به سوء ­مصرف مواد دچار اختلال افسردگی اساسی نیز هستند. برخی از افراد افسرده هنگام یاس و ناراحتی به سوء ­مصرف مواد روی می ­آورند. در حالی­که در مورد سایر افراد این سوء ­مصرف الکل و یا دیگر مواد غیر مجاز می ­باشد که موجب بروز علائم افسردگی شده است.
  • سایر مشکلات شخصی. مشکلاتی مانند انزوای اجتماعی ناشی از سایر بیماری­ های روانی یا طرد شدن از خانواده و یا  یک گروه اجتماعی  می­ تواند منجر به افسردگی شود.

چگونه می توانم خطر ابتلای خودم نسبت به افسردگی را تخمین بزنم؟

درباره خطر ابتلا شخصی خودتان برای افسردگی می­ توانید با پزشک خود مشورت کنید.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است