اچ سی جی برای کاهش وزن

اچ سی جی برای کاهش وزن

اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۶ نسخه ورزش و سلامت نظرات

چه رابطه­ ای میان مصرف هورمون “طبیعی” موجود در بدن زنان در طی دوران بارداری و کاهش زیاد وزن وجود دارد؟ این امر ادعایی است که رژیم غذایی اچ سی جی برای کاهش وزن قول آن را می ­دهد نام این رژیم غذایی از هورمون HCG اقتباس شده است. طرفداران این رژیم غذایی ادعا می ­کنند که در صورت استفاده از رژیم غذایی فوق العاده کم کالری در کنار رژیم غذایی اچ سی جی، هورمون  HCGمی­ تواند سوخت و ساز بدن شما را به گونه­ ای تنظیم کند تا بدون احساس گرسنگی یا ضعف، روزانه به اندازه یک پوند وزن کم کنید.

علم می­ گوید: هر نوع رژیم غذایی فوق العاده کم کالری به کاهش وزن منجر خواهد شد. اغلب مطالعات دریافته ­اند که هورمون HCG (مخفف گنادوتروپین جفتی انسان) هیچ نقشی در این میان ندارد.

رژیم غذایی­ اچ سی جی از طریق تزریق این هورمون و یا مصرف محصولات “هومیوپاتی” از قبیل قطره­ های خوراکی، قرص، یا اسپری، رژیم غذایی شما را به مدت هشت هفته به میزان ۵۰۰ کالری در روز محدود می ­سازد.

هیچ یک از موارد فوق توسط FDA جهت کاهش وزن به رسمیت شناخته نشده است. تجویز هورمون HCG توسط پزشکان قانونی است (هورمون HCG برای درمان مسائل باروری به رسمیت شناخته شده است)، ولی فرآورده ­های اچ سی جیفاقد نسخه­ ی پزشک غیرقانونی هستند. FDA، نامه­ های هشدار دهنده­ ای را به چندین شرکت عرضه­ کننده محصولات هومیوپاتی اچ سی جی ارسال نموده است.

بایدها و نبایدهای این رژیم غذایی

شما نباید زیاد غذا بخورید. این رژیم غذایی روزانه اجازه صرف دو وعده غذایی ناهار و شام را به شما می دهد. هر یک از این وعده غذایی باید شامل یک ماده­ ی پروتئینی، سبزیجات، یک تکه نان و یک میوه باشد.

می­توانید از گوشت گوساله، گوشت گاو، سینه مرغ، ماهی تازه سفید، خرچنگ، خرچنگ، میگو فاقد چربی استفاده کنید. ولی مصرف ماهی قزل آلا، مارماهی، ماهی تن، شاه ماهی، ماهی خشک شده و یا شور مجاز نیست.

برای سبزیجات می­توانید از اسفناج، چغندر، کاسنی، برگ چغندر، سالاد سبز، گوجه فرنگی، کرفس، رازیانه، پیاز، تربچه قرمز، خیار، مارچوبه وکلم استفاده نمایید.

برای نان می توانید از نان­ های ترد یا یک تکه نان تست استفاده کنید.

در مورد میوه، می­ توانید یک پرتقال، سیب، مشتی توت فرنگی، یا نیمی از یک گریپ فروت را انتخاب کنید. البته این رژیم غذایی اجازه مصرف مقادیر زیادی از آب، قهوه و چای را نیز به شما می­دهد. همچنین می توانید روزانه تا ۱ قاشق غذاخوری شیر مصرف نمایید.

می­توانید برای شیرین­ کردن نوشیدنی­ ها بجای قند و شکر از جایگزین ­های شکر استفاده کنید. مصرف کره و روغن به هیچ وجه مجاز نیست.

میزان تلاش مورد نیاز­: بالا

حفظ این رژیم غذایی بدلیل کالری اندک آن بسیار دشوار است. ادامه زندگی فقط با دریافت ۵۰۰ کالری در روز نه تنها آزارنده است، بلکه حتی می­تواند خطرناک باشد. تامین تمامی نیازهای تغذیه­ ای با چنین کالری اندکی غیر ممکن است. ممکن است پروتئین به میزان کافی به بدن­ نرسد. در صورت مصرف روزانه­ ی کمتر از ۱۲۰۰ واحد کالری، دریافت میزان کافی از ویتامین­ ها و مواد معدنی بدون استفاده از مکمل­ های غذایی چالش­ برانگیز و دشوار است.

گاهی اوقات پزشکان رژیم­ های غذایی بسیار کم کالری (تحت ۱۰۰۰ کالری در روز) را برای افراد مبتلا به چاقی مفرط و بیماری­هایی از قبیل فشار خون بالا توصیه می­ کنند، ولی با این حال، این رژیم­ های غذایی همواره به دقت توسط یک پزشک تحت نظارت و مراقبت قرار می­گیرد.

آیا روش HCG محدودیت­ یا ترجیحاتی را بر روی رژیم غذایی اعمال می ­کند؟

وگان­ ها  و گیاهخواران: طرفداران روش HCG معتقدند که هر کسی می ­تواند این رژیم غذایی را دنبال کند. ولی این بدان معنی نیست که این روش به ویژه برای گیاه­ خواران، روش امن و بی خطری است. پدیدآورندگان روش HCG  معتقدند ­که گیاه­خواران باید برای جبران­ کمبود ناشی از عدم مصرف پروتئین موجود در گوشت و سایر منابع غذایی، مقادیر فراوانی از شیر کم چرب را مصرف نمایند. از آنجاییکه این رژیم غذایی حاوی لبنیات است، بنابراین یک رژیم غذایی وگان (گیاهی) محسوب نمی شود.

فاقد گلوتن: این روش یک رژیم غذایی فاقد گلوتن نیست.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است