رژیم آلکالین یا قلیایی

رژیم آلکالین یا قلیایی

فروردین ۱۷, ۱۳۹۶ نسخه تغذیه سالم نظرات

رژیم آلکالین یا قلیایی ” Alkaline Diet ” که به عنوان رژیم خاکستر قلیایی یا رژیم اسید قلیایی نیز شناخته می‌شود، می‌تواند به شما در کاهش وزن و جلوگیری از مشکلاتی مانند آرتروز و سرطان کمک کند. این تئوری بیانگر این مسئله است که بعضی غذاها مانند گوشت، گندم، شکر تصفیه شده و غذاهای فرآوری شده باعث می‌شوند بدن شما اسید تولید کند که این مسئله برای شما مضر است. از سوی دیگر، خوردن غذاهای خاصی که باعث می‌شود بدنتان بیشتر قلیایی شود می‌تواند از شما در برابر چنین شرایطی محافظت نماید. در واقع مباحث پیرامون رژیم قلیایی هنگامی که ویکتوریا بکهام در ژانویه سال ۲۰۱۳ پیرامون یک کتاب آشپزی رژیم قلیایی توئیت کرد، وارد اخبار روزنامه‌ها گردید.

آیا رژیم قلیایی مؤثر است؟

شاید، اما ممکن است به دلیل ادعاهای زیر این‌چنین نباشد.

در ابتدا، دلیل شیمیایی: سطح PH نشان‌دهنده‌ی این موضوع است که یک ماده چقدر قلیایی یا اسیدی است. PH به میزان ۰ معمولاً اسیدی است در حالیکه PH به میزان ۱۴ کاملاً قلیایی است. PH به میزان ۷ کاملاً طبیعی است. سطوح PH در داخل بدن شما تغییر می‌کند. خون شما اندکی قلیایی است و PH آن بین ۳۵/۷ و ۴۵/۷ است. شکم شما بسیار اسیدی است و PH آن ۵/۳ یا پایین‌تر است، بنابراین می‌تواند غذا را تجزیه کند. PH ادرار شما بسته به چیزی که می‌خورید تغییر می‌کند، این کار باعث می‌شود بدن شما سطح PH خون را ثابت نگه دارید.

رژیم قلیایی مدعی این موضوع است که بدن شما در نگهداری سطح PH خونش کمک می‌کند. در واقع، هر چیزی که شما می‌خورید به طور اساسی PH خون شما را تغییر می‌دهد. بدن شما فعالیت می‌کند تا این سطح PH را ثابت نگه دارد؛ اما غذاهایی که باید بر اساس رژیم قلیایی میل کنید برای شما خوب هستند: مقادیر زیادی میوه و سبزی‌ها و مقدار زیادی آب. اجتناب از خوردن شکر، الکل و غذاهای فرآوری شده یک توصیه بسیار مفید برای کاهش وزن است.

مطابق با دیگر ادعاهای موجود درباره‌ی سلامتی، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد رژیمی که شامل غذاهایی است که میزان اندکی اسید تولید می‌کنند مانند پروتئین حیوانی (مانند گوشت و پنیر)، نان و مملو از سبزی‌ها و میوه می‌تواند به جلوگیری از سنگ کلیه و قوی نگه‌داشتن ماهیچه‌ها و استخوان‌ها، بهبود سلامت قلب و عملکرد مغز، کاهش درد کمر و میزان ریسک کمتر برای سرطان روده و دیابت نوع ۲ کمک کند؛ اما محققان هنوز راجع به صحت این مطالب مطمئن نیستند.

افرادی که به رژیم قلیایی اعتقاد دارند می‌گویند غذاهایی که تولیدکننده‌ی اسید هستند، توازن PH ما را فقط برای مدت کوتاهی تغییر می‌دهند، اگر شما تغییر دادن PH خونتان را به کرات حفظ کنید، ممکن است باعث ایجاد اسیدیته با ماندگاری بالا شوید.

چه چیزهایی را می‌توانید و چه چیزهایی را نمی‌توانید بخورید؟

بیشتر میوه‌ها و سبزی‌ها، سویا، دانه‌ها و بنشن غذاهایی هستند که میزان قلیا را افزایش می‌دهند. لبنیات، تخم‌مرغ، گوشت، بیشتر حبوبات و غذاهای فرآوری شده مانند کنسروها و اسنک‌های بسته‌بندی‌شده و غذاهای آماده، از نوع غذاهای اسیدی بوده و خوردن آن مجاز نیست.

بیشتر کتاب‌هایی که در مورد رژیم قلیایی چاپ شده‌اند مبین این مطلب هستند که شما نباید الکل یا کافئین یا هر دوی آن‌ها را میل کنید.

سطح تلاش: بالا

شما باید در این رژیم خوردن غذاهای زیادی که قبلاً آن‌ها را می‌خورده‌اید را قطع کنید.

محدودیت‌ها: بسیاری از غذاها ممنوع هستند مانند کافئین و الکل

پخت‌وپز و خرید: شما می‌توانید در مغازه‌ی خواروبارفروشی میوه‌ها و سبزی‌ها را بخرید. یادگیری نحوه‌ی آماده‌سازی و طبخ غذاها با استفاده از مواد غذایی تازه زمان اندکی را می‌طلبد.

ورزش: الزامی نیست.

گیاه‌خواران: این رژیم بیشتر برای افراد گیاه‌خوار مناسب است، در این رژیم لبنیات ممنوع است.

رژیم فاقد گلوتن: این رژیم گندم را مستثنا می‌کند اما برای اجتناب کامل از گلوتن باید برچسب روی مواد غذایی را به دقت بررسی کنید، زیرا گلوتن صرفاً در گندم نیست. در کنار گندم این رژیم بیشتر محرک‌های اصلی برای ایجاد آلرژی‌های غذایی مانند شیر، تخم‌مرغ، آجیل، گردو، ماهی و صدف را نیز ممنوع می‌کند. این رژیم مخصوصاً برای افرادی که درصدد اجتناب از قند و چربی هستند بسیار مفید است.


نکات دیگری که باید در نظر بگیرید

هزینه: بسیاری از وب‌سایت‌هایی که اطلاعاتی پیرامون رژیم قلیایی ارائه می‌دهند، دوره‌های آموزشی، کتاب‌ها، مکمل‌ها و آب، غذا و نوشیدنی‌های قلیایی را نیز می‌فروشند. برای تبعیت از رژیم قلیایی نیازی نیست که این چیزها را بخرید. نمودارهای غذایی قلیایی رایگانی به‌صورت آنلاین وجود دارند که غذاهایی را فهرست می‌کنند که می‌توانید در خواروبار فروشی خرید کنید.

پشتیبانی: این رژیم، رژیمی است که می‌توانید با تکیه بر خودتان آن را انجام دهید.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است