سقط

سقط

فروردین ۱۶, ۱۳۹۶ نسخه مقالات نظرات

سقط از دست رفتن خودبخودی بارداری قبل از تکامل و بلوغ جنین است. سِقط پدیده ی شایعی است که در حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد بارداری ها را شامل می شود و اغلب در اولین ۱۲ هفته ی بارداری دیده می شود. سِقط دیررس پس از ۳ ماهه ی اول در حدود ۱  درصد بارداری ها را شامل می شود.

علت ایجاد سقط چیست؟

سقط اولیه معمولا در اثر مشکلاتی همانند ناهنجاری ها کروموزومی و ساختاری در بدن جنین رخ می دهد. ممکن است به علت فیبروئید ( رشد غیرسرطانی در رحم)، عفونت و یا اختلال دستگاه ایمنی باشد. سِقط به طور شایع تر در زنان مسن تر رخ می دهد، در سیگاری ها و در  بارداری های متعدد هم دیده می شود.

اگر شما سقط داشته باشید، مهم است که بدانید که این مشکل با مواردی مثل ورزش، رابطه ی جنسی و سفر ارتباط ندارد. شواهدی وجود ندارد که نشان دهد استراحت خطر سِقط را کاهش می دهد.

اگر شما در اوایل بارداری خونریزی داشته باشید، فورا با پزشک تماس بگیرید، وی بلافاصله برای شما درخواست سونوگرافی و معاینه ی لگنی می دهد.

اگر در اسکن ضربان قلبی جنین طبیعی باشد، احتمال سقط کم تر می شود. اگر هیچ ضربان قلبی برای جنین دیده نشود،  پزشک باید شما را از نظر سقط کامل و ناکامل بررسی کند.

سقط کامل نیازمند درمان نیست.

اگر شما دو یا بیش از دو بار سِقط داشته باشید، به آن سقط مکرر می گویند.

پس از سقط

خونریزی قاعدگی شما ممکن است ۶ تا ۱۲ هفته به تاخیر بیفتد. وقتی که خونریزی متوقف می شود، پاسخ طبی برای تلاش جهت بارداری دوباره وجود ندارد.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است