آنژیوگرافی در بیماری های قلبی

آنژیوگرافی در بیماری های قلبی

فروردین ۱۵, ۱۳۹۶ نسخه پاراکلینیک نظرات

آیا من باید آنژیوگرافی انجام دهم؟

در موارد زیر آنژیوگرافی انجام می شود:

 • مشخص کردن مشکلات مرتبط با عروق خونی که بر روی جریان خون اثر می گذارد.  نمونه چنین مشکلاتی شامل پارگی رگ خونی (که می تواند باعث انسداد یا خونریزی داخلی شود)، آنوریسم (که ضعف در دیواره رگ خونی است) و نواحی باریک شده می باشد.
 • جستجوی تغییرات عروق خونی در اندام های آسیب دیده یا مجروح
 • الگوی جریان خون در تومور. نه تنها خصلت تشخیصی دارد بلکه به درمان هم کمک می کند.
 • شرایط, تعداد و مکان شریان های کلیوی قبل از پیوند کلیه را نشان می دهد.
 • منبع خونریزی مثل زخم مشخص می شود.
 • آماده سازی برای جراحی عروق خونی مبتلا در پا (بیماری شریان محیطی)
 • بررسی وضعیت آترواسکلروز در عروق قلبی

در بعضی موارد, یک روش که رادیولوژی مداخله ای نامیده می شود ممکن است طی آنژیوگرافی استفاده شود تا به درمان کمک کند. برای مثال کاتتر ممکن است برای باز کردن رگ خونی مسدود شده، رساندن دارو به تومور یا توقف خونریزی روده ای  استفاده شود. برای توقف خونریزی روده ای،  کاتتر در شریان کوچک در جایی که خونریزی اتفاق می افتد حرکت می کند و دارویی که شریان را نازک تر می کند یا باعث می شود خون لخته شود از طریق کاتتر تزریق می شود.

آمادگی جهت این روش بررسی

موارد زیر را قبل از انجام آنژیوگرافی حتما به پزشک اطلاع دهید:

 • باردار هستید یا ممکن است باشید.
 • به کودک خود شیر می دهید. از شیر خشک برای ۱ تا ۲ روز بعد از آنژیوگرافی تا زمانی که رنگ از بدن شما خارج شود استفاده نکنید (شیر خود را دور بریزید). این مشکل معمولا ۲۴ ساعت طول می کشد.
 • به رنگ ید دار استفاده شده در تست حساسیت دارید.
 • تا کنون واکنش آلرژیک جدی از ماده ای مثل سم از نیش زنبور یا خوردن صدف داشته اید.
 • آسم دارید
 • به دارویی حساسیت دارید.
 • مشکلات خونریزی دارید یا داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنید.
 • تاریخچه مشکلات کلیه یا دیابت دارید به خصوص اگر شما مت فورمین برای کنترل دیابت خود مصرف می کنید. رنگ استفاده شده طی آنژیوگرافی می تواند باعث آسیب به کلیه در افرادی شود که عملکرد ضعیف کلیه دارند.

به مدت ۴ تا ۸ ساعت قبل از آنژیوگرافی چیزی نخورید یا ننوشید. ممکن است از شما خواسته شود که آسپرین, یا رقیق کننده های دیگر خون را چند روز قبل از تست و برای ۱ روز بعد از تست مصرف نکنید. اگر شما از این داروها استفاده می کنید, با پزشک خود مشورت کنید.

آنژیوگرافی می تواند به صورت سرپایی یا بستری انجام شود. اگر شما بیماری سرپایی هستید، قبل از اینکه به خانه بروید، در اتاق ریکاوری به مدت چند ساعت می مانید. ممکن است بخواهید چیزی برای خواندن بیاورید تا زمان زودتر بگذرد. از کسی بخواهید که شما را به خانه برساند به خاطر اینکه ممکن است قبل از تست مسکن دریافت کنید. اگر شب در بیمارستان می مانید، احتمال دارد که فردا به خانه بروید.

این تست ممکن است چندین ساعت طول بکشد بنابراین شما درست قبل از شروع آن باید مثانه خود را تخلیه کنید. همینطور قبل از آنژیوگرافی ممکن است تست های خونی دیگر مثل آزمایشات انعقادی, نیتروژن اوره خون (BUN) و کراتینین برای شما انجام شود.


روش انجام

آنژیوگرافی توسط رادیولوژیست ها, کاردیولوژیست ها یا جراح انجام می شود. پزشک شما ممکن است از تکنولوژیست رادیوگرافی یا پرستار کمک بگیرد.

باید زیورآلات را در بیاورید. ممکن است لازم باشد تمام یا بیشتر لباس های خود را در بیاورید. به شما یک روپوش داده می شود تا طی تست بپوشید.

در زمان تست

احتمالا  رگ وریدی در ورید دست شما قرار داده می شود تا پزشک بتواند در صورت نیاز به شما مایعات یا دارو بدهد. یک دستگاه به نام اکسیمتر ضربان دار, که سطوح اکسیژن خون را اندازه گیری می کند, ممکن است به انگشت یا گوش شما متصل شود. دیسک های کوچک (الکترودها) روی دست ها, سینه یا پاها قرار داده می شود تا ریتم و ضربان قلب شما را ثبت کند. شما به کمر روی میز اشعه ایکس دراز خواهید کشید. یک لحاف یا پتو درخواست کنید تا وضعیت راحت تری داشته باشید. یک نوار یا کیسه شن ممکن است استفاده شود تا بدن شما ثابت شود. یک پوشش سربی ممکن است زیر نواحی تناسلی و لگن شما قرار داده شود تا مانع از مواجهه با اشعه ایکس شود.

یک استوانه گرد یا جعبه مستطیل که تصاویر را طی فلوروسکوپی می گیرد بالای سر شما حرکت داده می شود. فلوروسکوپ طی تست زیر شما حرکت خواهد کرد. جایی که کاتتر وارد خواهد شد (در کشاله ران یا بالای آرنج) موهایش تیغ زده می شود و تمیز می شود. پزشک این ناحیه را با بی حسی موضعی بی حس خواهد کرد. سپس یک سوزن را در رگ خونی شما قرار خواهد داد. یک سیم هدایت کننده  از میان سوزن در رگ خونی قرار داده خواهد شد و سوزن برداشته می شود. سپس کاتتر روی  گاید هادی قرار داده می شود و در رگ خونی حرکت داده می شود. کاتتر از طریق عروق خونی هدایت خواهد شد تا زمانی که نوک آن در ناحیه ای که قرار است مطالعه شود قرار بگیرد. پزشک از فلوروسکوپ برای مشاهده حرکت کاتتر در عروق خونی استفاده می کند.

زمانی که کاتتر در جای خود قرار دارد، رنگ از میان آن تزریق خواهد شد. ممکن است از شما خواسته شود که نفس بکشید و آن را برای چند ثانیه نگه دارید. تصاویر اشعه ایکس متعدد یکی بعد از دیگری گرفته خواهد شد. این  موارد بلافاصله آماده هستند تا پزشک آنها را بررسی کند. شما باید  بی حرکت دراز بکشید تا تصاویر شفاف باشند. تصاویر بیشتری ممکن است گرفته شود.

آنژیوگرافی ۱ تا ۳ ساعت طول خواهد کشید. کاتتر بعد از آنژیوگرافی بیرون کشیده خواهد شد و فشار روی منطقه سوزن برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه اعمال می شود تا خونریزی متوقف شود. یک کیسه شن کوچک یا بست ممکن است روی منطقه قرار داده شود تا فشرده نگه داشته شود. باند روی منطقه قرار داده می شود. به شما در صورت نیاز داروی مسکن داده خواهد شد.

اگر کاتتر در رگ بازوی شما قرار داده شود،  نباید خونی از آن دست شما گرفته شود یا فشار خون در آن دست برای چند روز اندازه گیری شود.


خطرات

احتمال بروز هر مشکلی در آنژیوگرام بسیار نادر است اما بعضی مشکلات ممکن است اتفاق بیفتد. در بیشتر موارد, مشکلات در ۲ ساعت بعد از تست زمانی که شما در اتاق ریکاوری هستید اتفاق می افتد.

احتمال واکنش آلرژیک به رنگ یددار وجود دارد. این واکنش می تواند خفیف (خارش، جوش) یا شدید (دشواری تنفس یا شوک ناگهانی ) باشد. بیشتر واکنش ها می تواند با داروها درمان شود. اگر تب یونجه, آسم یا آلرژی ید یا آلرژی های غذایی دارید به پزشک خود اطلاع دهید.

احتمال کمی وجود دارد که کاتتر به عروق خونی آسیب بزند یا تکه خون لخته شده یا چربی از دیواره عروق خونی جدا شود. لخته یا چربی می تواند جریان خون به مغز, دست, پا یا روده را مختل کند.

خونریزی از منطقه سوزن ممکن است اتفاق بیفتد. همینطور, لخته خون می تواند در جایی که کاتتر وارد می شود ایجاد شود. این حالت ممکن است انسداد جریان خون در دست یا پا را ایجاد کند.


نتایج آنژیوگرافی در بیماری های قلبی

طبیعی

 • عروق خونی از نظر اندازه, شکل, مکان و تعداد طبیعی هستند.
 • رنگ به صورت یکنواخت در عروق خونی جریان پیدا می کند.
 • هیچ باریک شدن, انسداد, کنده شدن لخته یا مشکلات دیگری در عروق خونی دیده نمی شود.

غیر طبیعی

 • عروق خونی که در جای طبیعی خود نیستند ممکن است به این معنی باشد که یک تومور یا رشد دیگر برابر آنها فشار وارد می کند.
 • یک لکه باریک در شریان ممکن است به معنی رسوب چربی, رسوب کلسیم یا لخته ای باشد که جریان خون درون رگ خونی را کاهش می دهد.
 • برآمدگی در رگ خونی ممکن است اشاره به ضعف در دیواره رگ خونی (آنوریسم) داشته باشد.
 • رنگی که از رگ خونی نشت می کند ممکن است به این معنی باشد که سوراخی در رگ خونی وجود دارد.
 • انشعاب غیر معمول عروق خونی از زمان تولد وجود دارد (مادرزادی).

ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است