ذرت

ارزش غذایی گندم در مقابل ذرت

فروردین ۱۵, ۱۳۹۶ الهام آقایی تغذیه سالم نظرات

گندم و ذرت جزو موادغذایی گیاهی طبیعی به حساب می آیند که ارزش فراوانی دارند. بسیاری از افرادی که به گندم حساسیت دارند می توانند از فواید مصرف ذرت بهره مند شوند.


ارزش انرژی

ارزش انرژی برخی از موادغذایی خاص می تواند با محتوای کالری آن محاسبه شود. گندم چگالی انرژی بالاتری نسبت به ذرت دارد، به طوریکه هر ۱۰۰ گرم گندم حاوی ۳۳۹ کالری بوده، درحالیکه همین میزان از ذرت محتوی ۸۶ کالری است. همچنین بیشتر وزن ذرت شامل آب می باشد.


کربوهیدرات

کالری گندم و ذرت هر دو از محتوای کربوهیدرات است. گندم در هر ۱۰۰ گرم حاوی ۷۱ گرم کربوهیدرات بوده، درحالیکه ذرت کمتر از ۱۹ گرم کربوهیدرات در هر ۱۰۰ گرم دارد. بیشتر بزرگسالان برای حمایت از انرژی مورد نیاز بدن روزانه تقریبا به ۲۲۵ تا ۳۲۵ گرم کربوهیدرات نیاز دارند.


پروتئین

گندم یک منبع قابل توجهی از پروتئین بوده و در هر ۱۰۰ گرم حدود ۱۴ گرم پروتئین دارد. همین میزان از ذرت نیز محتوی ۳.۲۷ گرم از این درشت مغذی است. پروتئین نقش مهمی در رشد و ترمیم بافت ها ایفا می کند. بیشتر بزرگسالان برای تامین نیازهای تغذیه ای روزانه به ۵۰ تا ۱۷۵ گرم پروتئین نیاز دارند.


چربی

گندم در هر ۱۰۰ گرم حاوی تقریبا ۲.۵ گرم چربی بوده، درحالیکه ذرت حاوی ۱.۳۵ گرم چربی است. چربی های اشباع نشده سالم موجود در گندم و ذرت بیشتر از چربی های اشباع شده است، همچنین این دو ماده غذایی فاقد کلسترول می باشند. بیشتر بزرگسالان روزانه به ۴۴ تا ۷۸ گرم چربی نیاز دارند، به طوریکه بیشتر چربی دریافتی باید از چربی های اشباع نشده موجود در گندم و ذرت باشد. گندم و ذرت هر دو حاوی چربی های چنداشباع نشده بوده که در کاهش کلسترول خون و سلامت سیستم قلبی-عروقی موثر است.


موادمعدنی

گندم نسبت به ذرت حاوی موادمعدنی بیشتری بوده و مقدار فراوانی از آهن، منیزیم، فسفر، پتاسیم، روی، مس، منگنز و سلنیوم را برای بدن فراهم می کند. براساس انجمن تغذیه و موادغذایی انستیتوی پزشکی ایالات متحده، بیشترین میزان ماده معدنی موجود در ذرت پتاسیم است. همچنین ذرت حاوی میزان کمی از موادمعدنی دیگر می باشد.


ویتامین ها

ذرت نسبت به گندم ویتامین های بیشتری را برای بدن فراهم می کند، به طوریکه شامل میزان متوسط رو به بالایی از ویتامین های B و C و مقادیر کمی از ویتامین A، E و K است. گندم نیز سرشار از ویتامین های B کمپلکس بوده، اما براساس پایگاه داده وزارت کشاورزی امریکا، حاوی ویتامین دیگری نیست.


ترجمه شده از وب سایت: www.livestrong.com

 

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است