ورم بیضه یا هیدروسل

ورم بیضه یا هیدروسل

فروردین ۷, ۱۳۹۶ نسخه مقالات نظرات

ورم بیضه چیست؟

ورم بیضه تجمع دردناک مایع آبکی اطراف یک یا هر دو بیضه است که باعث می شود که کیسه بیضه یا کشاله ران متورم شود. این ورم ممکن است غیر قابل مشاهده باشد و خیلی هم ناراحت کننده نباشد. معمولا دردناک نیست و عموما خطرناک هم  نمی باشد. اگرچه ورم بیضه در نوزادان متداول تر است، ولی در هر سنی ممکن است رخ دهد.

چه چیزی باعث ورم بِیضه می شود؟

علت بیشتر ورم های بِیضه مشخص نیست. ورم بیضه در نوزادان ممکن است به این معنی باشد که مجرایی بین شکم و کیسه بِیضه وجود دارد. به صورت طبیعی چنین مجرایی قبل از تولد یا اندکی بعد از آن بسته می شود.

ورم بیضه که بعدا در زندگی ظاهر می شود ممکن است با جراحت یا جراحی برای کیسه بیضه یا ناحیه کشاله ران ایجاد شده باشد یا ممکن است در اثر التهاب یا عفونت اپی دیدیم یا بیضه ها رخ دهد. در موارد نادر، ورم بیضه ها ممکن است با سرطان بیضه ها یا کلیه چپ همراه باشد. این نوع ورم بیضه می تواند در هر سنی اتفاق بیفتد اما در مردان بالای ۴۰ سال متداول تر است.

علائم آن کدامند؟

اغلب هیدروسل علامت خاصی نمی دهد. شما ممکن است متوجه بزرگ شدن کیسه بیضه شوید. علائم زمانی که وجود داشته باشد شامل درد، التهاب یا قرمزی کیسه بیضه یا احساس فشار در قاعده آلت تناسلی می باشد.

چطور ورم بیضه تشخیص داده می شود؟

ورم بیضه معمولا با ارزیابی کیسه بیضه تشخیص داده می شود که ممکن است بزرگ شده به نظر بیاید. به عنوان بخشی از ارزیابی پزشک شما نور را پشت هر بیضه می تاباند (ترانس ایلومیناسیون). این کار برای بررسی توده های جامدی است که ممکن است با مشکلات دیگر مثل سرطان بیضه ایجاد شده باشد، مناسب است. ورم بیضه پر از  مایع است، بنابراین نور از میان بیضه عبور می کند. نور از میان توده های جامد که ممکن است با مشکلات دیگر ایجاد شده باشد عبور نمی کند مثل سرطان بیضه ها. اولتراسوند ممکن است برای تایید تشخیص هیدروسل استفاده شود.

این مشکل چطور درمان می شود؟

ورم بیضه ها معمولا خطرناک نیست و تنها زمانی درمان می شود که درد ایجاد کند.

ورم بیضه در مردان زیر ۶۵ سال ممکن است به خودی خود برطرف شود. اما ورم بیضه در مردان بزرگتر معمولا برطرف نمی شود. مایع هیدروسل را می توان با سوزن برداشت (آسپیراسیون). اما ورم بیضه ها که با سوزن برداشته می شود اغلب می تواند عود کند و در این صورت ممکن است جراحی لازم باشد. آسپیراسیون تنها برای مردانی توصیه می شود که از نظر فیزیکی به خاطر خطر عفونت و عود قادر به جراحی نیستند.

اگر ورم بیضه بزرگتر شود یا ناراحتی ایجاد کند، جراحی برای برداشتن ورم بیضه (هیروسلکتومی) ممکن است لازم باشد.

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است