آیا استرس والدین بر نوزاد اثر می گذارد؟

آیا استرس والدین بر نوزاد اثر می گذارد؟

فروردین ۷, ۱۳۹۶ نسخه نوزاد ( 1 الی 12 ماهگی ) نظرات

آیا استرس والدین بر نوزاد اثر می گذارد؟ آیا تا به حال این جمله را شنیده اید که زمانی که مادر شاد نیست, هیچ کس شاد نیست. این عبارت جالبی است اما واقعی هم هست. نوزادان آینه احساسات والدین خود هستند.

کودک می بیند و انجام می دهد

برخی معتقدند که نوزادان مثل اسفنج هستند : آنها چیزهای جدید را با سرعت سریع یاد می گیرند. نه تنها آنها اطلاعات را از جهان پیرامون خود جذب می کنند, آنها همینطور به احساسات دیگران وابسته هستند.

از تولد, نوزادان به سر نخ های عاطفی از دیگران حساسیت نشان می دهند. حتی نوزادان بسیار کم سن و سال مراقبان را در نظر می گیرند تا تعیین کنند که چطور آنها به موقعیت معین واکنش نشان می دهند.

یک مطالعه اخیر تایید می کند که استرس از والد به کودک منتقل می شود. نوزادانی که از مادران خود برای مدت کوتاهی دور بوده اند در حالیکه مادرها تکلیف پر استرسی را انجام می داده اند. زمان برگشت, نوزادان نیز علائم استرس را نشان داداه اند. زمانی که نوبت به عواطف والدین می رسد, نوزادان واکنش نشان می دهند.

استرس: خوب , بد و زشت

اگر شما نگران هستید که باید در فضای خاصی با کودک خود ارتباط برقرار کنید تا احساسات منفی را منتقل نکنید, نگران نباشید:

همه استرس ها مضر نیستند. سازمان بهداشت جهانی استرس به سه دسته تقسیم می کند:

  • استرس مثبت: چیزهایی که باعث اضطراب سطح پایین می شود مثل ملاقات با افراد جدید یا پیش بینی تزریق آمپول در مطب دکتر.
  • استرس قابل تحمل: رویدادهای شدیدتر اما قابل مدیریت مثل مرگ عضو خانواده یا از دست دادن شغل.
  • استرس سمی: تجربه هایی شدیدی که برای مدت طولانی ادامه پیدا می کند مثل سوء استفاده یا غفلت.

این دسته آخر دسته ای است که باید نگران او بود, مواجهه طولانی مدت با استرس سمی مادران می تواند باعث شود که کودک تمام مدت احساس استرس می کند.

اینکه چطور شما با استرس کودکتان کنار می آیید به رشد عواطف نوزاد شما کمک می کند. استرس کم به ما انگیزه, اشتیاق یا هدف می دهد و اگر شما پاسخ سالمی به استرس داشته باشد, نوزاد شما ممکن است آینه شما باشد.

استرس داشتن بیش از حد می تواند بر چگونگی مراقبت شما از کودک شما اثر بگذارد که بر رفاه والدین اثر می گذارد. والدین پر استرس کمتر به سرنخ های نوزادان خود پاسخگو هستند و اینکه مراقبت مناسب برای نوزادان پر استرس ضروری است.

نکاتی برای کنترل استرس شما

مشکل را بیان کنید. منبع استرس منفی شما ممکن است آشکار باشد- کشمکش های مالی یا مشکلات در محل کار برای مثال یا ممکن است آشکار نباشد. سعی کنید که مشخص کنید چه چیزی باعث این می شود تا بتوانید به دنبال آن بگردید و سعی کنید که از محرک های استرس اجتناب کنید.

تمرکزتان را روی خود قرار دهید. برای مراقبت از نوزاد، شما باید ابتدا از خود مراقبت کنید. خوب تغذیه کنید تا حدی که می توانید بخوابید (زمانی که نوزاد چرت می زند, چرت بزنید!) , مقدار زیادی آب بنوشید و ورزش کنید.

کمک بخواهید. اگر شما واقعا دچار استرس شده اید, برای حمایت به سراغ کسی که به او اعتماد دارید. شما می توانید همینطور با متخصص آموزش دیده مثل روانشناس تماس برقرار کنید تا به شما کمک کند که استرس تان را به شیوه ای سالم مدیریت کنید.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است