ماست

مصرف فرآورده های لبنی را فراموش نکنید

اسفند ۲۴, ۱۳۹۵ الهام آقایی تغذیه سالم نظرات

 فرآورده های لبنی کم چرب ویتامین ها و موادمعدنی مفیدی دارند که مصرف آنها برای حفظ سلامتی توصیه می شود.


شیر

شیر منبعی عالی از کلسیم است، همچنین میزانی پروتئین، ریبوفلاوین، ویتامین A، ویتامین D، فسفر، پتاسیم، منیزیم و دیگر مواد معدنی و ویتامین ها را برای بدن فراهم می کند. بهتر است شیر کم چرب یا بدون چربی را استفاده نمایید. اگر به لاکتوز حساسیت دارید، به دنبال مصرف شیرهای کم لاکتوز یا بدون لاکتوز باشید.


ماست

ماست نیز از دیگر فرآورده های لبنی است که پروتئین و کلسیم بالایی دارد. همچنین در صورت عدم تمایل به مصرف شیر، کلسیم مورد نیاز بدن از طریق مصرف ماست قابل دریافت است. ماست های کم چرب یا بدون چربی با طعم های میوه ای را انتخاب کنید، همچنین می توانید به ماست بدون چربی، میوه کنسرو شده فاقد قند یا میوه ی تازه اضافه نمایید. از طرفی انتخاب ماست هایی با برچسب پروبیوتیک «محیط کشت زنده و فعال» بسیار مفید خواهد بود.


پنیر

پنیر منبعی عالی از مواد مغذی یافت شده در شیر مانند پروتئین، کلسیم، روی، فسفر، ویتامین A، ریبوفلاوین و ویتامین B12 است. با این حال برخی از پنیرها ممکن است سدیم بالایی داشته باشند. همچنین مصرف پنیرهای کم چرب توصیه می شود.


خامه و کره

بیشتر انواع خامه ها کالری و چربی فراوان و کلسیم اندکی دارند. برای دریافت چربی و کالری کمتر، انواع کم چرب و بدون چربی خامه را انتخاب نمایید. چربی اشباع شده موجود در کره حیوانی بیشتر از کره گیاهی است. بنابراین از کره های گیاهی فاقد چربی ترانس استفاده کنید.


ترجمه شده از وب سایت: www.eatright.org

 

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است