لوبیا سویا پخته

موادغذایی غنی از ایزوفلاوون

اسفند ۴, ۱۳۹۵ الهام آقایی تغذیه سالم نظرات

ایزوفلاوون که در محصولات سویا به میزان فراوان یافت می شود، فواید سلامتی بسیاری از جمله محافظت از بدن در برابر سرطان سینه و پروستات، علائم یائسگی، بیماری قلبی و پوکی استخوان دارد. ترکیبات شیمیایی ایزوفلاوون شبیه استروژن است و می توان گفت ایزوفلاوون ها عملکرد استروژنیک دارند. براساس انجمن قلب امریکا، موادغذایی حاوی ایزوفلاوون ها سرشار از چربی چنداشباع نشده، فیبر، ویتامین ها و موادمعدنی هستند و میزان دریافت پروتئین غذایی را افزایش می دهند. همچنین مصرف ایزوفلاوون می تواند در کاهش دریافت میزان چربی های اشباع شده خطرناک و کربوهیدرات های غیرضروری موثر باشد.


پروتئین سویا

ایزوفلاوون ها موادشیمیایی فیتواستروژنی قوی در گیاهان سویا می باشند که در بدن مانند استروژن عمل می کنند، همچنین در فرآورده های سویا رایج تر از سایر موادغذایی است. پروتئین های سویا علاوه بر فواید سلامتی بالقوه ای که دارند، نسبت به سایر موادغذایی دارای بیشترین میزان ایزوفلاوون می باشند. براساس انستیتوی لینوس پاولینگ در ایالات متحده، رژیم غذایی غنی از سویا یا محصولات حاوی سویا ایمن بوده و برای سلامتی بدن مفید است. همچنین ۹۹ گرم پروتئین سویا ۱۰۲ میلی گرم ایزوفلاوون دارد. انستیتوی ملی سلامت نیز مصرف حداقل ۲۵ گرم پروتئین سویا را در روز برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های قلبی توصیه می کند. همچنین استفاده از آجیل سویا به عنوان میان وعده انتخاب خوبی است.


میزو

میزو یک ترکیب ژاپنی است که از برنج پخته شده تخمیری، جو، لوبیا سویا و نمک تهیه می شود. مصرف نصف فنجان میزو  ۵۹ میلی گرم ایزوفلاوون دارد. دریافت ایزوفلاوون در ژاپن و چین بسیار بیشتر از ایالات متحده بوده، به طوریکه روزانه ۲۵ تا ۵۰ میلی گرم است، درحالیکه میزان مصرف روزانه ایزوفلاوون در ایالات متحده فقط  ۲ میلی گرم می باشد.


سایر فرآورده های سویا

لوبیا سویا پخته شده همچنین منبع فراوانی از ایزوفلاوون است، به طوریکه نصف فنجان از آن ۴۷ میلی گرم ایزوفلاوون را برای بدن فراهم می کند. تهبه ی لوبیا سویا پخته شده آسان بوده و می توان از آن در کنار غذای اصلی یا به عنوان میان وعده استفاده کرد. از دیگر موادغذایی سرشار از ایزوفلاوون و پروتئین سویا می توان به توفو، کره سویا و همبرگر سویا اشاره کرد.


ترجمه شده از وب سایت: www.livestrong.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است