رشد غیر طبیعی لگن در نوزادان

رشد غیر طبیعی لگن در نوزادان

اسفند ۳, ۱۳۹۵ نسخه راهنمای والدین نظرات

رشد غیر طبیعی لگن در نوزادان ممکن است در هنگام تولد وجود نداشته باشد و ممکن است بعدا در دوره ی نوزادی تشخیص داده شود. این یکی از دلایلی است که شما باید اغلب برای چک آپ طی سال اول زندگی به پزشک مراجعه کنید. اگر این اختلال زود تشخیص داده شود، معمولا نتیجه مثبتی دارد.


مشکل اصلی هیپ چیست و چرا این اتفاق می افتد؟

اصطلاح اختلال رشد هیپ(DDH) اشاره به ناهنجاری های آناتومیک مختلف متعدد هیپ دارد، از مفصل کم عمق در هیپ که به صورت مناسب قرار گرفته تا مفصل با شکل نامناسب و هیپ دررفته. عوامل بسیاری در ایجاد DDH دخیل هستند. این موارد شامل جنسیت زن، وضعیت زایمان، کودکان اول، خواهر یا برادر قبلی مبتلا به DDH، مایع آمنیوتیک کاهش یافته و حضور دیگر ناهنجاری های اسکلتی عضلانی است.


درمان این اختلال چیست و آیا باید با ارتوپد مشورت کنیم؟

هدف اول در درمان DDH به دست آوردن وضعیت مناسب مفصل هیپ و حفظ این وضعیت است. اگر مفصل هیپ نتواند در وضعیت مناسب قرار داده شود یا حفظ شود، کودک شما ممکن است نیاز به جراحی برای مطالعه بیشتر این ناهنجاری داشته باشد یا ممکن است لازم باشد که هیپ در گچ  در وضعیت درست قرار داده شود.

برای موارد DDH که در آن این درمان موفق نیست، کودک شما ممکن است نیاز به بازسازی جراحی مفصل هیپ داشته باشد، زمانی که حداقل شش ماه دارد. مطالعات نشان می دهد که تشخیص زودهنگام عموما منجر به موفقیت درمانی می شود.


آیا این شرایط کاملا قابل اصلاح است یا آیا این احتمال وجود دارد که مشکل باقی بماند؟

با تشخیص و درمان موفق زودهنگام DDH می تواند کاملا قابل اصلاح باشد. به ندرت تغییر شکل باقیمانده نیاز به جراحی برای بهبود شکل مفصل هیپ دارد.


چه مدت طول می کشد تا درمان تجویز شده برای اصلاح این اختلال اثر کند؟

اگر پالویک در تثبیت هیپ بی ثبات موفق باشد، معمولا به صورت تمام وقت به مدت شش تا دوازده ماه پوشیده می شود، که شش تا دوازده ماه موقع خواب استفاده می شود. برای کودکانی که  این درمان موفقیت آمیز نباشد، زمان برای اصلاح کامل بستگی به میزان دفورمیتی و مداخله جراحی ضروری برای جا افتادگی مناسب و تثبیت هیپ دارد.


اگه دوست دارین بدونین رشد حرکتی، شناختی, اجتماعی و زبانی کودکتون چطور بوده، پیشنهاد ما استفاده از  نرم افزار رشدیار هست.


چه نوع محدودیت هایی باید بر کودک من به خاطر اختلال و درمان اعمال شود؟

در حالیکه پالویک استفاده می شود، توصیه می شود که از لباس های تنگ اجتناب شود. طی استفاده تمام مدت از آن، حمام با اسفنج برای شستن کودک شما ضروری است. کودک شما باید از واکر تا زمانی که بتواند به صورت مستقل راه برود اجتناب کند. این وسیله معمولا طی سه تا شش ماه اول استفاده می شود. اگر موفقیت آمیز باشد، نباید راه رفتن کودک را به تاخیر بیندازد و هیچ محدودیت بیشتری وجود ندارد.


چه نوع پیگیری لازم خواهد بود؟

به دنبال استفاده از پالویک، جراح ارتوپد باید کودک شما را به صورت هفتگی برای دو تا سه هفته اول تحت نظر داشته باشد تا از وضعیت مناسب هیپ اطمینان حاصل کند.


ترجمه شده از کتاب: The 1001 Healthy Baby Answers

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است