کره

موادغذایی افزایش دهنده کلسترول LDL

اسفند ۴, ۱۳۹۵ الهام آقایی تغذیه سالم نظرات

لیپوپروتئین با چگالی پایین یا LDL یک نوع کلسترول ناسالم است زیرا سطوح بالای آن در خون باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی می شود. براساس مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ها در ایالات متحده، یک سوم بزرگسالان در امریکا سطوح LDL بالایی دارند. موادغذایی با میزان بالایی از چربی اشباع شده، چربی ترانس یا کلسترول غذایی باعث افزایش کلسترول LDL می شوند.


گوشت چرب و مرغ با پوست

مرغ با پوست و گوشت های چرب حاوی چربی اشباع شده و کلسترول غذایی بوده و باعث افزایش سطوح کلسترول LDL می شوند. با استفاده از گوشت گاو بدون چربی، مرغ بدون استخوان و سینه بوقلمون می توانید میزان چربی اشباع شده دریافتی را کاهش دهید. همچنین برای محافظت از قلب می توانید از ماهی و پروتئین هایی با منشاء گیاهی از جمله سویا و لوبیا به جای گوشت و مرغ استفاده کنید.


فرآورده های لبنی پرچرب

بیشتر چربی موجود در شیر از نوع چربی اشباع شده بوده، همچنین پنیر پرچرب، پیتزا و دسرهای لبنی مانند بستنی از جمله منابع چربی های اشباع شده در رژیم معمولی مردم امریکا به حساب می آیند. این موادغذایی حاوی کلسترول بوده که باعث افزایش سطوح کلسترول LDL در بدن می شود. شیر، پنیر و ماست نیز منابعی از کلسیم و پروتئین به حساب می آیند که می توانند به عنوان جزئی از یک رژیم غذایی سالم برای سلامت قلب مفید باشند.


کره

چربی جامد حیوانی از جمله کره با افزایش سطوح کلسترول LDL در ارتباط است زیرا حاوی چربی اشباع شده و کلسترول می باشد. برای کاهش سطوح LDL می توانید منابع چربی های سالم را در رژیم غذایی خود با کره جایگزین کنید، به طوریکه استفاده از کره بادام زمینی بر روی نان و پخت و پز موادغذایی با روغن زیتون به جای کره توصیه می شود.


موادغذایی سرخ شده و فرآوری شده

چربی های ترانس علاوه بر افزایش کلسترول LDL باعث کاهش کلسترول HDL یا کلسترول نوع خوب می شوند. چربی های ترانس طبیعی نیز در گوشت گاو و فرآورده های لبنی وجود دارند، اما تاثیرات منفی آنها به اندازه ی چربی های ترانس مصنوعی نیست.


زرده تخم مرغ

کلسترول غذایی یک ماده مغذی ضروری نیست و می تواند باعث افزایش کلسترول LDL در برخی افراد شود. یک رژیم غذایی با میزان پایینی از چربی اشباع شده می تواند به کاهش این اثرات کمک کند. همچنین برای اجتناب از کلسترول تخم مرغ، فقط سفیده این ماده غذایی را مصرف کنید، زیرا فاقد چربی و کلسترول است.


ترجمه شده از وب سایت: www.livestrong.com

 

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است