ads
باقلا سبز
باقلا سبز

باقلا سبز

به عنوان لوبیا سبز هم شناخته می شود، این نوع سبزی روشن  در تابستان تازه تر است ولی به صورت یخ زده در تمام ایام سال در دسترس است.

باقلا سبز حدود ۴ اینچ طول دارد،  رنگ آن سبز یکدست است.  این ماده ی غذایی هم خانواده ی  دانه هایی مانند لوبیا چیتی است، ولی برخلاف این لوبیا، کل آن قابل خوردن است هم  دانه و هم غلاف آن.

۱۲۵ گرم و یا ۱ فنجان باقلا سبز، پخته شده ۴۴  کالری، ۲.۵ گرم پروتئین، ۱۰ گرم کربوهیدرات، ۴ گرم فیبر و ۱.۲۵ میلی گرم سدیم دارد و چربی ندارد. این سبزی مقادیر فراوانی ویتامین و مواد معدنی دارد، شامل ویتامین C و   ویتامین K، فولات، پتاسیم، منیزیوم ( بر اساس  نظر وبسایت ارزش بندی مواد غذایی). بعلاوه،  این ماده غذایی منبعی برای کاروتنوئید های متعدد است که  ویتامین A می سازد، و در میوه ها و سبزی ها وجود دارد که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند. کاروتنوئید های باقلا سبز شامل بتاکاروتن، لوتئین و زآکسانیتن است.

ویتامین و مواد معدنی

یک فنجان باقلا سبز پخته شده، و یا ۱۲۵ گرم آن شامل ۸۷۵ واحد بین المللی ویتامین A است، و یا ۱۷ درصد از ارزش غذایی روزانه توصیه شده، ۱۲.۱ میلی گرم ویتامین C، و یا ۲۰ درصد ارزش غذایی روزانه، ۴۱.۳ میکروگرم فولات، و یا ۱۰ درصد ارزش غذایی روزانه، و ۳۷۳ میلی گرم پتاسیم و یا ۱۰ درصد ارزش غذایی روزانه. دپارتمان کشاورزی آمریکا بیان کرد که بالغین آمریکایی به اندازه ی کافی ویتامین A و C و پتاسیم و فیبر مصرف نمی کنند، اطفال و جوانان هم فیبر و پتاسیم کمی در غذای مصرفی خود دارند، بالغین مسن تر به حد کافی غذاهای مملو از فولات استفاده نمی کنند، همین مسئله باعث می شود تا باقلا سبز به عنوان یک منبع عالی غذایی برای این کمبود ها معرفی شود.

اثرات ضد سرطان

ویتامین C همراه با کاروتنوئیدها، باعث تقویت ایمنی بدن می شود و از آسیب سلولی ناشی از رادیکال های آزاد پیشگیری می کند. رادیکال های آزاد مولکول هایی هستند که در مواجهه با اکسیژن، باعث آسیب DNA می شوند. فولات ممکن است به پیشگیری از آسیب DNA  و جهش سلولی کمک کند. بر اساس نظر انجمن بین المللی سرطان، جمعیت هایی که رژیم غذایی غنی از میوه و سبزی دارند، خطر بروز سرطان در آن ها کم تر است، و آن هم به علت مقادیر بالای کاروتنوئید، ویتامین A و C است.  این اثرات مربوط به پیشگیری از سرطان های ریه، معده روده ای، پستان، حفره ی دهان، پانکراس، گردن رحم، و تخمدان ها می باشد. باقلا سبز منبع غنی از این مواد مغذی است.


ترجمه شده از وبسایت: www.livestrong.com

حبوبات