ads
کرفس
کرفس

کرفس

کرفس یک میان وعده ی مغذی به ویژه برای کمک به کاهش وزن است. برای حفظ سلامتی  و بویژه دستگاه ایمنی بدن، ویتامین ها و مواد معدنی اساسی در  هویج وجود دارد. می توانید از آن در سالاد استفاده کنید. می توان آن را به سوپ هم اضافه کرد.

کالری، چربی و پروتئین

کرفس کالری کمی دارد و چربی ندارد، و به کاهش وزن یا حفظ وزن بدن کمک می کند. ۹۵ درصد آب دارد. این مایع به شما کمک می کند تا حس پری داشته باشید و بدون دریافت کالری زیاد، احساس سیری داشته باشید. کم تر از ۱ گرم پروتئین در هر واحد آن وجود دارد.

کربوهیدرات

کرفس غذایی با کربوهیدرات کم است، در نتیجه برای برنامه ی غذایی افراد دیابتی و یا رژیم های با کربوهیدرات کم کاربرد دارد. مصرف این ماده ی غذایی اثری بر روی قند خون نخواهد داشت، چون کل محتوای قند یک واحد آن ۳ درصد است. حدود ۱.۵ گرم این کربوهیدرات ، فیبر است که برای سلامتی و کارکرد روده ها لازم است. فیبر آب جذب می کند و در سیستم گوارشی باد می کند و باعث کارکرد بهتر دستگاه گوارش می شود. مصرف مقدار کافی فیبر به بهبود و تنظیم هضم غذا، کنترل وزن، و کاهش کلسترول و حتی پیشگیری از برخی سرطان ها کمک می کند.( بر اساس نظر دانشگاه کلرادو).

ویتامین ها

مصررف کرفس به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی متعادل به تامین ویتامین K کمک می کند. یک واحد کرفس ۲۳ میکروگرم ویتامین K دارد، که شامل ۲۳ درصد مقدار ویتامین K مصرفی روزانه است. مقدار کافی دریافت این ویتامین به بهبود عملکرد لخته سازی و انعقاد خون کمک می کند. ۸ درصد ارزش روزانه ی ویتامین A , B 9 از  این ماده ی غذایی تامین می شود.  این ریزمغذی ها  برای شکل گیری سلول ها و حفظ سلامت چشم، پوست و استخوان نقش دارند، از طرفی ممکن است از نقائص زمان تولد هم پیشگیری کند.

مواد معدنی

کرفس مواد معدنی ضروری را هم تامین می کند. هر واحد آن ۶.۵ درصد ارزش غذایی روزانه ی پتاسیم و ۳ درصد کلسیم را شامل می شود. این دو یون به عنوان الکترولیت عمل می کنند، و در تنظیم تعادل آب نقش دارند. پتاسیم برای حفظ سلامت قلب و تنظیم فشار خون مفید است. کلسیم در حفظ قوام استخوان و دندان و تنظیم عملکرد هورمونی نقش دارد.


ترجمه شده از وبسایت: www.livestrong.com

سبزیجات