سنگ کیسه صفرا

سنگ کیسه صفرا

آوریل 26, 2017 مهبد علوی سنگ کیسه صفرا

سنگ کیسه صفرا – Gallstones


علایم سنگ کیسه صفرا

این حالت زمانی رخ می دهد که سنگ مجرای صفراوی را مسدود کند. در این حالت درد شکمی سمت راست و بالا و کرامپ ایجاد می شود که ممکن است به پشت یا پهلوها منتشر شود. این حمله معمولا ناگهانی ایجاد می شود و ممکن است بعد از خوردن غذای چرب ایجاد شود. سایر علائم آن شامل نفخ، باد کردن شکم، سوء هضم، تهوع، استفراغ، اسهال، زردی پوست، مدفوع روشن و ادرار تیره است.


مرور کلی

ممکن است سال ها زمان ببرد تا سنگ کیسه صفرا تشکیل شود و اندازه ی آن متغیر است. سنگ های کیسه صفرا ممکن است درد و دیگر علائم انسداد مجرای صفراوی را ایجاد کند. بسیاری از مبتلایان به این بیماری علائمی ندارند.


چه چیزی انتظار می رود

بیشتر افراد مبتلا به سنگ کیسه صفرا هیچ علامتی ندارند، پس درمانی هم نیاز ندارند. اگر سنگ کیسه صفرا مجاری صفراوی را مسدود کند، ممکن است درد شدیدی ایجاد شود که چند دقیقه تا چند ساعت ادامه دار باشد. افرادی که حملات مکرر دارند،  ممکن است جراحی نیاز داشته باشند. انسداد  مجاری صفراوی ممکن است باعث زردی،  و یا زردی پوست به علت افزایش تولید بیلی روبین شود. در موارد نادر، مجاری صفراوی به طور کامل مسدود می شود و عفونت خطرناک کیسه صفرا می دهد. دیگر عارضه ی خطرناک پانکراتیت ( مربوط به سنگ کیسه صفرا) است که  در صورت عدم درمان فوری ممکن است کشنده باشد.


میزان شیوع

حدود  ۱ نفر از ۲۰ نفر جمعیت مبتلا به سنگ کیسه صفرا هستند. این اختلال در زنان شایع تر است بویژه در زنان بالای ۴۰ سالی که زایمان های متعدد داشته اند. اضافه وزن، کاهش وزن سریع، شرح حال خانوادگی سنگ های کیسه صفرا ممکن است این خطر را افزایش دهد.


درمان سنگ کیسه صفرا

  • جراحی برای برداشت کیسه صفرا که اغلب با دوربین انجام  می شود.
  • حل کردن سنگ های کیسه صفرا با دارو ( اغلب سنگ ها اگر با جراحی درمان نشوند، عود می کنند).
  • استفاده از امواج شوک سونوگرافی برای شکستن سنگ های کیسه صفرا

مراقبت شخصی

پرهیز از غذاهای چرب. اگر شما درد ناشی از سنگ کیسه صفرا پس از مصرف غذای چرب دارید ممکن است درمانی نیاز نباشد. ولی باید بیمار توسط پزشک ارزیابی شود.


چه زمانی باید به پزشک مراجعه شود

اگر درد شکمی وجود دارد که برطرف نمی شود و یا عود می کند، باید بیمار توسط پزشک ویزیت شود. اگر استفراغ، درد شدید و یا زردی پوست و یا تیرگی ادرار وجود دارد، باید اقدام طبی فوری انجام شود.


سوالاتی که ممکن است از پزشک پرسیده شود

  • آیا برای پیشگیری از درد ناشی از سنگ کیسه صفرا اقدامی می توان انجام داد؟
  • آیا تست های بیشتری مثل سونوگرافی هم لازم است؟
  • بهترین درمان ها برای این اختلال چیست؟

تشخیص

  • معاینه ی بالینی
  • ممکن است تصویر برداری با اشعه ایکس و سونوگرافی هم برای بررسی سنگ ها لازم شود.
  • اگر بیمار زردی پوست دارد، پزشک ممکن است تست خون برای بررسی بیلی روبین و ایکتر ( زردی) درخواست کند.

تررجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط