تغییرات رژیم غذایی

تغییرات رژیم غذایی

فروردین ۲۸, ۱۳۹۶ مهبد علوی تغییرات رژیم غذایی

تغییرات رژیم غذایی – Dietary Changes


علایم تغییرات رژیم غذایی

علائم آن به مشکل زمینه ای بستگی دارد. این علائم ممکن است شامل یبوست، اسهال، درد شکمی، گرفتگی های شکمی، نفخ، سوزش سر دل، ریفلاکس اسید از معده به مری و موارد بسیار دیگری باشد.


مرور کلی

تغییرات رژیم غذایی ممکن است علائم زیادی داشته باشد. برای مثال، مصرف غذاهای با چربی بالای  بیش از حد معمول می تواند محرک اسهال و یا ناراحتی شکم باشد. حتی در تغییرات سالم رژیم غذایی هم ممکن است نتایج غیر قابل انتظاری رخ دهد. مصرف مقدار زیاد غذاهای با فیبر بالا ممکن است باعث درد، نفخ و اسهال شود. کاهش وزن در اثر مصرف رژیم غذایی سالم تر خطر تشکیل سنگ کیسه صفرا را افزایش می دهد. برخی افراد وضعیت های طبی دارند که بر روی هضم غذاها اثر دارد. افرادی که عدم تحمل لاکتوز دارند، ممکن است ناراحتی شکمی و دیگر علائم را پس از مصرف محصولات لبنی داشته باشند. در بیماری سلیاک در زمان مصرف غذاهای حاوی گلوتن مثل گندم، درد و باد کردن شکم رخ می دهد. اگر شما هر علامت غیر عادی و یا علامت جدیدی داشته باشید، ممکن است تغییرات رژیم غذایی علت آن باشد.


چه چیزی انتظار می رود

عوارض جانبی خاص در اثر تغییرات رژیم غذایی بسیار متغیر است. نوشیدن فنجان اضافی قهوه در صبح ممکن است باعث ریفلاکس اسید از معده به مری، افزایش تعداد ضربان قلب، و اضطراب شود. بسیاری از افراد از آلرژی های غذایی و عدم تحمل آن تا زمان مصرف بیش از حد معمول این غذاها بی اطلاع هستند. افرادی که تغییرات شدید در رژیم غذایی دارند مثل مصرف مقدار زیاد غذا و یا افرادی که اختلالات تغذیه ای دارند، در خطر نقائص تغذیه ای قرار دارند. ممکن است همه نوع علامتی داشته باشند، مثل تغییرات پوست، مو، و خلق. در بسیاری از افراد، علائم ناشی از تغییرات رژیم غذایی موقتی است و با تنظیم شدن بدن برطرف می شود.


میزان شیوع

تغییرات رژیم غذایی می تواند در ملیون ها فرد در هر روز علائم ایجاد کند.


درمان تغییرات رژیم غذایی

درمان آن به مشکل زمینه ای بستگی دارد. برخی افراد تنها با تنظیم بدن با رژیم غذایی جدید علائمشان برطرف می شود. در سایر موارد داروهایی نیاز است مثل داروهای ضد اسید، و یا داروهای مهارکننده ی پمپ پروتونی برای مبارزه با علائم ریفلاکس اسید از معده به مری.


چه زمانی باید به پزشک مراجعه شود

اگر بیمار هر علامتی مثل اسهال، یبوست، تهوع   و …. داشته باشد، باید سریعا توسط پزشک ویزیت شود. اگر علائم بیمار درد شدید و استفراغی باشد که بیش از ۲۴ ساعت تداوم دارد، بیمار باید فورا توسط پزشک ویزیت شود.


سوالاتی که ممکن است از پزشک پرسیده شود

  • آیا تغییر در رژیم غذایی عامل بروز علائم من بوده است؟
  • چگونه باید رژیم غذاییم را تنظیم کنم؟
  • آیا درمان های دیگری هم لازم است؟

تشخیص

  • پرسیدن سوالات
  • معاینه
  • ممکن است تست های دیگری بر اساس علائم بیمار درخواست شود.

عوامل خطر

بزرگترین  عامل خطر، تغییر ناگهانی در رژیم غذایی است.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط