انتخاب محصولات مراقبت از پوست

جولای 18, 2016 علی ترابی مقالات نظرات

حتما شنیده اید که می توان زمان را به عقب برگرداند و پوستی جوان داشت. محصولات تشکیل شده از acai, alphalipoic acid و آلفا هیدروکسی اسید. اما آیا کار هم می کنند؟ آیا می توانند چروک ها را پاک، آسیب های نور آفتاب را جبران و لک های پیری را محو کنند؟ انتخاب محصولات مراقبت از پوست کاری بسیار تخصصی می باشد.

یک متخصص پوست می تواند به شما در فهمیدن اینکه کدام مواد کارامدتر هستند، کدام اعتیادآور بوده و چه چیزی برای پوستتان مفید است.

آنتی اکسیدانها برای آسیب های نور آفتاب و چروک ها

این مواد مغذی در اکثر گیاهان وجود دارند ولی میزان آنها متفاوت است. آنتی اکسیدانها با رادیکال های آزاد که قابلیت آسیب رساندن به DNA را دارند،می توانند مقابله کنند. سلول های آسیب دیده پوست به سرعت پیر شده و چروک ها، پوست خشک، سیاهی دور چشم، افتادگی پوست و غیره را سبب می شوند. مصرف این مواد نه تنها برای پوست،بلکه برای سلامت عمومی شما هم ضروری است. همچنین می توان آنتی اکسیدانها را مستقیما روی پوست اعمال کرد. موادی که بیشترین تاثیر را روی بازسازی آسیب ها و آهسته کردن روند پیر شدن دارند، عبارتند از: روغن acai، آلفا-لیپوئیک اسید، عصاره چای سبز، رتینول، ویتامین c، کوآنزیم Q-10، کافئین، سایر ترکیبات که در کرم های مراقبت از پوست یافت می شوند و منشا گیاهی یا درمان طبیعی دارند، آلفا-هیدروکسی اسید، اسید سالیسیلیک و هیالورونیک اسید هستند.

آلفا-لیپوئیک اسید

بدن شما آن را تولید کرده و در تمامی سلول های بدنتان وجود دارد. بعنوان آنتی اکسیدان به رادیکال های آزاد در سراسر بدن حمله می کند. آلفا-لیپوئیک اسید در تجارت به عنوان ماده ای که قادر به محو کردن چروک های سطحی بوده و موجب کاهش منافذ و بخشنده درخشندگی به پوست است، تبلیغ می شود.

عصاره چای سبز

چای سرشار از مواد مغذی به نام پلی فنول ها است. تحقیقات نشان داده اند که پلی فنول ها رادیکال های آزاد را حذف می کنند.جدیدترین تحقیقات نشان دهنده موادی در چای هستند که موجب کاهش آسیب های نور خوشید شده و در صورت مالیدن روی پوست، آن را در برابر سرطان محافظت می کند. عصاره چای سبز را پیش از استفاده از کرم ضدآفتاب روی پوست خود بزنید، تا اثر محافظتی دو برابر را تجربه کنید. همچنین پلی فنول ها در کرم ها و لوسیونها، روند پیری را آهسته تر کرده و پژمردگی و چروک های پوست را کاهش می دهد.

رتینول

از ویتامین آ ساخته شده، و به کرم هایی که روی پوست استفاده می شوند، اضافه می شود. تولید کلاژن را افزایش داده و قرورفتگی ها ، چروک ها و خطوط سطحی را کاهش می دهد. همچنین رنگ پوست را بهبود بخشیده و از لک های تکه ای آن می کاهد. بسیاری از متخصصان پوست همتای قویتر رتینول به نام ترتینوئین و و یا محصولات مشابه را برای کاهش سرعت پیرشدگی پوست، بهبود لک های نامنظم و پاکسازی آکنه تجویز میکنند. محصولاتی که بدون نسخه فروخته می شوند،حاوی رتینول بوده، شاید ضعیفتر باشند اما هنوز هم می توانند به تقویت ظاهر پوست کمک کنند. استفاده از محصولات با پایه رتینول می تواند موجب خشکی و فلسی شدن بالایی ترین لایه پوست( اپیدرم) شود. حتما روز بعد از استفاده از این محصولات از مرطوب کننده و کرم ضدآفتاب استفاده کنید و یا از پزشک خود درباره راهکارهای دیگر بپرسید.

ویتامین ث

در طی روند پیر شدن بدن تولید کلاژن و الاستین را که پوست را محکم و منعطف نگه میدارند، را آهسته می کند. آنتی اکسیدان های یافت شده در این ویتامین تولید کلاژن را سرعت بخشیدهو خطوط سطحی، چروک ها و اسکار ها را به حداقل می رسانند. در برخی محصولات مراقبت از پوست، همانند کرم ها یا لوسیونها یافت می شود.اگر مایل به استفاده از آنها هستید ازپزشک خود راهنمایی بخواهید.

کوانزیم Q-10

بدن به صورت طبیعی برای حذف کردن رادیکال های آزاددر سلول ها، این کوآنزیم را تولید می کند. با پیر شدن میزان تولی آن کمتر می شود که باعث بی دفاع شدن سلول ها نسبت به تخریب به وسیله رادیکال های آزاد می شود. این دلیلی برای استفاده از آنتی اکسیدانهادر محصولات مراقبت پوستی مثل برنزه کننده ها، ژل ها و کرم هایی است که به تنهایی یا همراه با یک مرطوب کننده استفاده می شوند، است. تحقیقی نشان دهنده مفید بودن این کوآنزیم برای کاهش چروک های گوشه لب و چشم است.

کافئین

آنتی اکسیدان است اما دانشمندان از مفید بودن آن برای پوست اطمینان ندارند. اما همچنان شرکت های سازنده محصولات مراقبت از پوست، کافئین را بر اساس شواهدی مبنی بر تاثیرگذار بودن کافئین در پیشگیری از بروز سرطان پوست و احتمال کاهش عمق چروک ها، به خصوص چروک های اطراف لب و چشم، در زمان استفاده مستقیم روی سطح پوست، به محصولات خود اضافه می کنند.
سایر اجزای تشکیل دهنده معروف: ممکن است در هنگام خرید محصولات مراقبتی پوست و آرایشی این مواد را هم در ترکیبات تشکیل دهنده ببینید.

آلفا-هیدروکسی اسیدها: این گروه از اسیدها با منشا طبیعی، شامل اسید گلیکولیک، اسید لاکتیک، اسید سینریک، و اسید تارتاریک است. در بسیاری از محصولات حضور دارند. اسید گلیکولیک آلفا-هیدروکسی اسی اصلی بوده و به دلیل خاصیت برداشت پوست های مرده، نرمتر کردن و بخشیدن درخشندگی به آن پرطرفدار است. آلفا۰هیدروکسی اسیدها پوست را لایه برداری کرده، همچنین خطوط سطحی، لک های پیری، اسکارهای آکنه و رنگ های متفاوت از پوست را کاهش می دهد. لایه بردارهایی با غلظت بالایی از آلفا-هیدروکسی اسیدها معمولا توسط متخصصین زیبایی یا متخصصین پوست تجویز می شوند، ولی شما می توانید غلظت ای کمتر ( بین ۵ تا ۱۰ درصد) را بصورت کرم و لوسیون روزانه استفاده کنید. از غلظت کم شروع کرده یک روز در میاناز آن استفاده کنید تا پوستتان آسیب نبیند. به مرور زمان، می توانید دفعات استفاده را بیشتر و هر روز از آن استفاده کنید. اگرچه حتی در دوز های پایین تر اسیدها می توانندموجب آسیب و خشکی پوست شده و آن را نسبت به نور خوشید حساس کنند. پزشکان استفاده از مرطوب کننده و ضدآفتاب را در زمان استفاده از هرگونه محصول حاوی آلفا-هیدروکسی اسیدها پیشنهاد می کنند.

سالیسیلیک اسید

این ماده در بسیاری از محصولات مجاز به فروش با نسخه یا بدون نیاز به نسخه، برای درمان آکنه می بینید. به سوراخ ها نفوذ کرده و جوش های سرسیاه و سر سفید را کاهش می دهد. همچنین کمتر ار آلفا-هیدروکسی اسیدها آسیب رسان است. همانند آلفا-هیدروکسی اسیدها ، اسی سالیسیلیک پوست را لایه برداری کرده و می توانند اثرات پیرشدگی را کاهش دهد. اگر به سالیسیلات که در آسپیرین یافت می شد، حساسیت دارید، نباید از اسید سالیسیلیک استفاده کنید. پیش از استفاده از هرگونه محصول حاوی اسید سالیسیلیک ، بارداری یا تحت درمان با پزشک خود مشورت کنید. به علایم کمیاب اما جدی آلرژی توجه داشته باشید. اگر به تنگی گلو، مشکلات تنفسی دچار شده، احساس ضعف کرده یا روی صورت یا زبان خود احساس تورم کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید. در صورت بروز خارش یا کهیر مصرف محصول را قطع کنید.

هیالورونیک اسید

برای کاستن از علایم پیرشدگی به محصولات مراقبتی پوست اضافه می شود. بدن به صورت طبیعی هیالورونیک اسید تولید می کند که موجب نرم . چرب بودن بافت ها می شود. در پوست مایع مفصلی، و بافت های اتصالی یافت می شود.

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است