چروک پوست و روش های مختلف درمان

جولای 18, 2016 علی ترابی مقالات نظرات

همه ما با پیر شدن دچار چروک پوست می شویم . چروکها بخشی طبیعی از پیر شدن هستند . آزرده خاطرتان می کنند، دلایل بروز آن را بدانید و انتخاب های درمانش را بشناسید .

 

پیر شدن و چروک

به مرور زمان سلولهای پوست با سرعت کمتری تقسیم سلولی انجام داده و لایه داخلی پوست به نام درم، نازکتر می‌شود . این اتفاق موجب کاهش خاصیت کشسانی و ساختار پوست می شود . پوست درحال پیری ، همچنین ویژگی خود در نگهداری رطوبت را از دست داده ، چربی کمتری تولید کرده و دیرتر ترمیم می شود . تمامی این موارد در ایجاد چروک ها دخیل هستند .

 

انقباض های عضلات صورت

خطوط میان ابروها، خطوط اخم و خطوطی که از گوشه چشم ها بیرون رفته اند ، از انقباضات عضلات صورت به وجود آمده اند . لبخند زدن ، اخم کردن ، چپ بودن چشم ها و سایر حالات صورت چروک ها را دائمی تر می کنند .

 

چروک‌ها و آسیب های حاصله از نور خورشید

در معرض قرار گرفتن زیاد با نور خورشید موجب آسیب دیدن پوست می شود . این چروکها را به همراه خواهد داشت . برای جلوگیری از آنها در میان ساعت ۱۰ تا ۱۴ از آفتاب دور بمانید و هر روز از کرم ضدآفتاب با طیف محافظت گسترده با spf ۳۰ ، حتی در زمستان و روزهای ابری استفاده کنید . از کلاه هایی با لبه بلند استفاده کرده و پوستتان را با لباس هایی همانند پیراهن و شلوار بلند بپوشانید .

سیگار کشیدن و چروک

سیگار کشیدن ، تولید کلاژن پوست را کم می کند ، که کلاژن خود بخشی اساسی از ساختار پوست است . نزول کلاژن راه را برای به وجودامدن چروک ها هموار می کنند . این هم دلیلی جدید برای ترک و یا عدم شروع استفاده از سیگار است .

انتخاب های درمانی برای چروک ها کدامند ؟

درمان های بدون نسخه بسیاری برای چروک ها وجود دارد که شامل کرم ها و لوسیون ها می شود . درمان با داروهای تجویز شده ، شامل کرم های رتینوئید ، Renova، Retin-A هم انتخاب دیگر هستند . برداشت لایه های پوست راه موثری برای لطیف سازی دوباره و جوان تر دیده شدن پوست است .

انتخابها شامل موارد زیر می شوند:

  • درمابراسیون، لایه‌بردارهای شیمیایی( ساییدن پوست) دو راه سنتی برای بهبود سطح پوست هستند.
  • بازسازی سطح پوست با لیزر، با لیزر کاهنده ( مثل لیزر کربن دی‌اکسید) تکنیکی دیگر است که مانند درمابراسیون و لایه بردارهای شیمیایی عمیق تر ، نیازمند وقفه برای بهبود است .
  • سایر لیزر ها که به عنوان لیزرهای غیر کاهنده شناخته می شوند ، می توانند برای درمان چروک ها هم استفاده شوند . این لیزرها با گرم کردن درم و تحریک تولید کلاژن عمل می کند . این روند که لایه های بیرونی پوست را دست نخورده می گذارد ، هیچ گونه وقفه نیاز ندارد . هرچند نتایج به اندازه لیزر های کاهنده که لایه های سطحی پوست را بر می دارند ، چشمگیر نیست .
  • تزریق بوتاکس توانایی ماهیچه خاصی را کمتر می کنند . که به مرور زمان موجب شل شدن ظاهر خطوط ابراز حالات اطراف چشم ها و دهان می شود ، که باعث کاهش چروک ها می شود .
  • فیلرها به پوست تزریق می شوند ، مخصوصا برای بهبود ظاهر چروکهای اطراف دهان کاربرد دارند . برخی فیلر ها تشکیل کلاژن را تحریک می کرده، رنگ و بافت پوست را بهتر می کنند .
  • اگر به درمانی برای چروک های خود فکر می کنید ، در باره ی بهترین روش درمانی برای پوست خود از پزشک مشورت بخواهید .
برچسب ها :
مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است