نکات مهم در رنگ کردن موها

تیر ۲۷, ۱۳۹۵ علی ترابی مقالات نظرات

زمانی که اولین بار رنگ موها به بازار آمدند، جزء اصلی رنگ‌های قطران زغال سنگ در برخی افراد حساسیت‌زا باشد. امروزه اکثر رنگ‌ موها از منشا نفتی ساخته می‌شوند. اما FDA هنوز هم آنها را رنگ‌های قطران زغال سنگ می‌داند. چرا که برخی ترکیبات مشترک با رنگ‌های قدیمی دارند. برخی مطالعات نشان‌دهنده رابطه میان برخی رنگ موها با سرطان هستند. اگرچه سایر تحقیقات این رابطه‌ها را کشف نکرده‌اند. اما به خاطر داشته باشید که اکثر رنگ موها، برخلاف رنگ‌های تزیینی افزودنی در فروشگا‌ه ها با آزمایشات تعیین ایمنی تایید نشده‌اند.

تولیدکننده‌های مواد آرایشی استفاده از ترکیبات سرطان زا برای آزمایشات روی حیوانات را متوقف کرده‌اند. اما موادی شیمیایی که تقریبا با همان روش تولید شده‌اند، جایگزین برخی عوامل سرطان‌زا شده‌اند. برخی متخصصین معتقدند که مواد جدید با مواد قدیمی تفاوت چندانی ندارند. متخصصین سلامت پیشنهاد می‌کنند که برای کاهش احتمال بروز سرطان، کمتر از رنگ مو استفاده کنید. و یا تا خاکستری شدن موها، آنرا به تعویق بیاندازید.
نکاتی که پیش از رنگ کردن موها بای به آنها توجه داشته باشید؛

  • در هنگام رنگ کردن موها به نکات زیر توجه داشته باشید
  • رنگ را بیشتر از زمان مورد نیاز روی سر رها نکنید.
  • پوست سر را پس از استفاده از رنگ مو، کاملا آبکشی کنید.
  • برای گذاشتن رنگ‌مو دستکش بپوشید.
  • از دستوالعمل‌های جعبه رنگ مو پیروی کنید.
  • محصولات مختلف رنگ مو را ادغام نکنید.

پیش از گذاشتن رنگ روی موها، تست تکه‌ای را برای اطمینان از عدم بروز واکنش‌های آلرژیک انجام دهید. تقریبا تمامی رنگ موها دارای دستوالعمل انجام تست تکه‌ای هستند. انجام این تست در هربار رنگ کردن موها اجباری است. دقت کنید که آرایشگرتان هم تست تکه‌ای را برایتان انجام دهد. برای تست کردن تکه‌ای از رنگ را پشت گوش خود گذاشته، و به مدت دو روز نشویید . اگر دچار واکنش‌های آلرژیک از جمله خارش، سوزش یا قرمزی در محل مورد آزمایش نشدید، مطمئن باشید که به رنگ موی مورد نظرتان حساسیت ندارید. اما اگر واکنش نشان دادی همین تست را با مارک‌های متفاوت رنگ مو یا رنگ‌های متفاوت تکرار کنید تا رنگی را بیابید که به آن حساسیت نداشته باشید.

هرگز ابروها و مژه‌هایتان را رنگ نکنید؛ FDA استفاده از رنگ موها را برای رنگ کردن مژه‌ها و ابروها را حتی در سالن‌های زیبایی ممنوع اعلام کرده‌است. واکنش آلرژیک به رنگ می‌تواند تورم، افزایش احتمال بروز عفونت اطراف یا داخل چشم‌ها را به همراه داشته باشد. می‌تواند به چشمانتان آسیب رسانده و حتی موجب نابینایی شود. ریختن تصادفی رنگ به داخل چشم‌ها می‌تواند آسیبی دایمی به جا بگذارد.

ایمنی در استفاده از رنگ موهای حاوی استات سرب

استات سرب، بعنوان ماده افزودنی در رنگ موهای دایمی به کار برده می‌شود. این محصولات در مدت زمانی روی موها گذاشته می‌شوند تا رنگ تدریجا بدست آید. اگر دستورات را به درستی انجام دهید، از نظر ایمنی مشکلی پیش نخواهد آمد.
هشدارهای زیر می‌بایست در برچسب‌های رنگ موهای حاوی استات سرب ذکر شوند.

” هشدار: حاوی استات سرب- تنها برای استعمال خارجی- دور از دسترس کودکان نگهداری شود- روی زخم یا پوست خراشیده شده، استفاده نشود- در صورت ادامه ناراحتی پوستی، مصرف را متوقف کنید- برای رنگ‌آمیزی ریش، مژه‌ها، ابروها و سایر نقاط بدن بجز صورت استفاده نشود- به چشم‌ها داخل نشود- از دستوالعمل‌ها پیروی کنید و پس از مصرف دستها را کاملا بشویید.”

رنگ مو و بارداری

اطلاعات بسیاری درباره استفاده از رنگ مو در زمان بارداری در دسترس نیست. امکان دارد که با رنگ کردن موها در زمان بارداری، تنها میزان ناچیزی از آن به سیستم بدنتان جذب شود. بنابراین مقدار کمی از مواد شیمیایی، اگر جذب شوند، به جنین خواهند رسید. در تعداد کمی از تحقیقات حیوانی و انسانی که انجام شده‌اند، هیچ تغییری در روند تکاملی جنین مشاهده نشده‌است. سئوالات خود را با پزشک در میان بگذارید.

برچسب ها :
مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است