چگونه از پوست سر حساس خود نگهداری کنیم؟

تیر ۲۸, ۱۳۹۵ علی ترابی مقالات نظرات

شاید پوست سر شما پس از رنگ کردن موهایتان کمی تیر بکشد، و یا شامپوی جدیدی که استفاده می‌کنید آن را بسوزاند. حتی ممکن است بدون هیچ دلیلی شروع به خارش کرده باشد.

تیر کشیدن، خاریدن پوست سر غیرطبیعی نیست.  اگرچه جمجمه سخت است اما پوست سر کاملا نرم است. نسبت به هر قسمت دیگر بدن، رگ‌های خونی و سلول‌های عصبی بیشتری دارد. در ادامه برخی از رایج‌ترین مشکلات پوست سر به همراه راه حل‌های پیشنهادی آورده شده‌اند.

رنگ و صاف کننده‌های مو

محصولاتی که موهایتان را رنگ، دکلره و صاف می‌کنند، بیشتر به پوست سر آسیب وارد می‌کنند. اگر از حرارت دادن هم در طی این روش ها استفاده کنید، برای مثال برای روشن کردن موها، آسیب جدی‌تر خواهد بود.

راه حل: پیش از استفاده از رنگ موی جدید،تست حساسیت را انجام دهید. اگر دچار خارش یا سوزش شدید، از مارک دیگری استفاده کنید. اگر قصد رنگ کردن موهایتان را دارید، رنگ‌های نیمه دائم یا قابل شستشو با آب را امتحان کنید. رنگ‌های دایمی دارای ترکیبی به نام PPDA هستند که می‌تواند حساسیت‌زا باشد. برای کاهش در معرض قرار گرفتن با مواد شیمیایی آسیب رسان، تنها ریشه‌ تازه رشد کرده موها را رنگ کنید، و دوباره تمام طول موها را رنگ نکنید. یا های لایت کردن را جایگزین روشن کردن تمام موهایتان کنید.

شامپوها

مواد عطری و نگه‌دارنده‌های شامپوها برای برخی پوست‌ها آسیب رسان هستند. آبکشی کامل نکردن هم می‌تواند خارش بوجود آورد.

راه حل: شامپوی دیگری استفاده کنید، به دنبال شامپوهای فاقد مواد عطری و شامپوهای طبیعی برای موهای رنگ شده یا شامپوهای ملایم کودکان باشید. دقت داشته باشید که موهایتان را به خوبی آبکشی کنید.

آب و هوا

سرمای زمستان، خارش و شوره‌سر را به همراه دارد. به خصوص اگر در مناطقی با آب و هوای سرد و خشک زندگی کنید. معمولا در تابستان، مگر اینکه بسیار گرم و مرطوب باشد، برطرف می‌شود. هوای گرم و مرطوب به پوست سر احساس خارش می‌دهد.

راه حل: دمای منزل را متعادل نگه دارید. در زمستان کمتر به حمام بروید تا چربی و رطوبت محافظت کننده پوست باقی بماند.

آفتاب سوختگی

درست است، پوست هم می‌تواند دچار سوختگی ناشی از نور خورشید شود. اگر حجم موهایتان کم باشد یا کچل باشید، نور خورشید می‌تواند به پوست بالای سرتان بارها آسیب رسانده و آن را خشک، سخت و پوسته‌پوسته کند. این شرایط تحت عنوان کراتوز خورشیدی، احتمال بروز سرطان پوست را بالا می‌برد.

راه حل: بیرون از منزل کلاه بگذارید. حتی در روزهای ابری روی فرق موهایتان اسپری ضدآفتاب بزنید. اگر کچل هستید از کرم ضد آفتاب روی سرتان استفاده کنید. دقت کنید که SPF آن ۳۰ و بالاتر بوده و پوست را از طیف گسترده‌ای از تشعشعات محافظت کند.

شوره

زمانی که ساول‌های مرده پوست سر به سرعت می‌ریزند، دچار شوره های همراه با خارش می‌شود. هیچکس دلیل بروز شوره را نمی‌داند اما هورمونها می‌توانند موثر باشند.

راه حل: اغلب موهایتان را با شامپو بشوییدتا از شر سلول های مرده پوست‌ سرتان خلاص شوید. به کف روی موها برای چند دقیقه پیش از آبکشی فرصت دهید. در شستشوها یکبار در میان از شامپوی ضد شوره استفاده کنید. شامپو زدن را برای رفع خارش قطع نکنید، این تنها یک شایعه است. اگر آفریقایی- آمریکایی هستید، بهتر است موهایتان را هر روز نشویید. هر هفته از شامپوی متعادل استفاده کنید.

پسوریازیس یا سایر مشکلات پوستی

اگر بیشتر سطح پوست سرتان دچار خارش است، احتمالا به پسوریازیس مبتلا هستید. در این موارد سلول‌های پوستی با سرعتی بیشتر از حالت طبیعی تولید می‌شوند.

راه حل: برای مشکل خارشی که رفع نمی‌شود به پزشک مراجعه کنید. برای پسوریازیس داروهای تجویز شده، نرم‌کننده های پوست سر و شامپو کمک خواهند بود. پزشک سایر مشکلات پوست را بررسی و درمان خواهد کرد. این مشکلات از موارد جدی مثل سرطان پوست تا آکنه یا شپش‌ها را شامل می‌شوند.

برچسب ها :
مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است