ویتامین ها و مقابله آنها با کرونا

اکتبر 17, 2020 پوریا فاتحی اخبار سلامتی نظرات

ویتامین ها یکی از مفید ترین مواد مغذی می باشند که برای بدن بسیار ضروری هستند. تحقیقات جدید نشان داده است که ویتامین های خاصی می توانند تا حد زیادی در درمان بیماری ناشی از ویروس کرونا کمک کنند.

تأثیر ویتامین‌ ها در مبارزه با کرونا

 

ویتامین ها و ویروس کرونا

 

یک مطالعه کوچک و جدید نشان داد که بیمارانی که از ویتامین دی در دوره درمان خود استفاده کردند کمتر از دیگران در آی سی یو بستری شده و هیچ کدام نیز فوت نکردند.
این مطالعه و ترکیب آن با شواهد پیشین نشان می دهد که دریافت ویتامین دی کافی می تواند در برابر موارد شدید ابتلا به بیماری کووید-۱۹ محافظت کند.به هر حال عوامل دیگری نیز در بیماری و روند بهبودی مؤثر است و برای مشخص شدن نتیجه دقیق تحقیقات بیشتری لازم است اما می توان گفت که ویتامین دی می تواند علائم بیماری را بهبود ببخشد.

 

ویتامین ها و کرونا

 

محققان نشان دادند که مصرف ویتامین دی می تواند از حجم عفونت در بدن فرد بیمار بکاهد و نیاز وی برای بستری شدن در بخش مراقبت های ویژه را کاهش دهد.البته مشخص نیست که دقیقا چه میزان از ویتامین دی و کدام مکمل و به چه شکلی به بهبود بیماران کمک می کند و برای مشخص شدن این موارد به تحقیقات بیشتاری نیاز است.در تحقیقاتی که پیش از این انجام شده بود نشان داده شده بود که کمبود ویتامین دی می تواند خطر ابتلا به کرونا را افزایش دهد و علائمی مانند تنگی نفس و بیهوشی را کم کند.توجه داشته باشید که از مصرف خودسرانه ویتامین دی پرهیز کرده و حتما آن را با پزشکاتان در میان بگذارید چراکه میزان بالای ویتامین دی می تواند برای بدن انسان بسیار خطرناک باشد.

 

ویتامین C و نقش آن در درمان کرونا

 

به‌نظر می‌رسد مصرف ویتامین C توسط بیماران دارای بیماری‌های شدید و بحرانی مفید باشد.این ویتامین دارای اثر ضد ‌التهابی است و موجب افزایش ایمنی سلولی و یکپارچگی عروقی می‌شود. مطالعات نشان داده‌اند که ویتامین C در درمان بیماران مبتلا به ذات‌الریه که حالت شدید بیماری کووید ۱۹ را تجربه می‌کنند،آثار مفیدی دارد. توصیه می‌شود این بیماران روزانه ویتامین C را به صورت مکمل یا در رژیم غذایی مصرف کنند اما برای حالتی که بیماری شدید نیست محققان دلیل کافی برای مصرف ویتامین C پیدا نکرده‌اند.

 

ویتامین ها

ویتامین های گروه B و مقابله آنها با کرونا

 

کمبود این ویتامین موجب کم‌خونی، احساس ضعف، افسردگی، زخم دهان و زبان، اختلالات روحی، کاهش حافظه و کاهش وزن می شود. بیماران مبتلا به کووید ۱۹ که کم‌خونی و بیماری‌های التهابی روده دارند باید حتما ویتامین B12 را به صورت تزریقی یا خوراکی مصرف کنند اما با توجه به شرایط پیش آمده به‌دلیل ازدحام در مراکز ارائه خدمات، توصیه محققان به مصرف نوع خوراکی است. بیشتر بخوانید: خواص ویتامین B

ویتامین D و  تأثیر آن روی عفونت های ویروسی

 

یافته‌های جدید تأثیر مکمل‌های ویتامین D را در کمک به سیستم ایمنی بدن در مبارزه با کووید ۱۹ تأیید کرده است.به این معنی که ویتامین D به شدت روی پاسخ به عفونت تأثیر می‌گذارد. بیشتر بخوانید: ویتامین های کاهنده ی عفونت و التهاب

توصیه

 

توصیه می شود افراد از مولتی ویتامین‌ها برای افزایش سیستم ایمنی بدن و مبارزه با بیماری کووید ۱۹ استفاده کنند. نکته مهم این است که مصرف ویتامین‌ها باید منطقی باشد. زیرا مصرف زیاد برخی ویتامین‌ها با عوارضی همراه است.

 

منبع: healthing.ca

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است