ایمنی مواد غذایی در طول کرونا

ایمنی مواد غذایی در طول همه گیری کرونا

مرداد ۸, ۱۳۹۹ Kamran Ahmadi مقالات نظرات

با توجه به اینکه کووید-۱۹  تقریبا تمام دنیا را درگیر خود کرده است بسیار از مردم از بسیاری جهات نگرانند. یکی از نگرانی های آن ها ایمنی مواد غذایی در دوران کرونا است. خرید یاسفارش مواد غذایی از محصولات اولیه گرفته تا غذاهای  آماده و رستورانی و … همگی میتواند در این شرایط سوالات زیادی در ذهن مردم ایجاد کند. ما در این مقاله به دلیل اهمیت این موضوع درباره ایمنی مواد غذایی در طول همه گیری کرونا پرداخته ایم.

کارشناسان میگویند مواد غذایی ایمن هستند

هنوز هیچ مدرکی مبنی بر انتقال ویروس کرونا از طریق بسته بندی مواد غذایی وجود ندارد. دکتر اندی میلر، عضو هیئت مدیره بررسی پزشکی وبسایت (verywellhealth)، می گوید: “غذا به خودی خود وسیله ای نیست که با استفاده از آن ویروس کرونا به راحتی منتقل شود، بنابراین مواد غذایی موجود در داخل بسته بندی ها و کارتن ها باید ایمن باشد.” به عنوان مثال، مرغ ها با بسته بندی های پلاستیکی عرضه میشوند و حتی اگر پلاستیک آلوده باشد اگر بسته بندی همچنان سالم باشد ویروس به داخل راه پیدا نمیکند. با این وجود اغلب بسنه بندی ها ایمن هستند به طوری  که امکان نفوذ میکروارگانیسم هایی مثل ویروس کرونا در آن ها وجود ندارد.”

البته فقط به این دلیل که بسته  بندی ها ایمن هستند شما نباید از شستشو و یا ایمن سازی بیشتر آن ها صرف نظر کنید. در هر صورت باید مراقب محتمیات داخل آن ها باشید تا کرونا به  آن ها نفوذ  نکند.

خرید مواد غذایی

اگرچه متخصصان معتقد نیستند که بسته بندی مواد غذایی بتوانند ویروس کووید-۱۹ را منتقل کنند، اما با این وجود جهت اطمینان باید تا حد ممکن مراقب دریافت و حمل و نقل آن ها بود. در صورت امکان سعی کنید تا آنجا که برایتان مقدور است تمام مواد غذایی یا محصوصلات  آشپزخانه را سفاش داده تا با پیک به دست شما بسد. اما اگر میخواهید یا مجبور هستید که شخصا به فروشگاه و مغازه بروید دستورالعمل های زیر را در نظر داشته باشید:

 • از قبل لیستی تهیه کنید تا بتوانید به سرعت وارد فروشگاه شده و خارج شوید.
 • قبل و بعد از ورود به فروشگاه، دستان خود را بشویید.
 • برای پاک کردن دسته سبد یا وسایل حمل کننده و همچنین سطوح مجاور آن از ضد عفونی کننده ها استفاده کنید.
 • حداقل شش فوت (۱ تا ۲ متر) فاصله بین خود و سایر خریداران تا حد امکان حفظ کنید.
 • کالاهای روی قفسه ها را فقط با چشمان خود نگاه کنید. از لمس آنها خودداری کنید و تنها زمانی که قصد خرید و یا برداشتن کالایی دارید به آن ها دست بزنید.
 • قبل و بعد از هر بار استفاده، کیسه های خریدی که قابلیت استفاده مجدد دارند را با مواد ضدعفونی کننده شستشو دهید.
 • کیسه های مواد غذایی یکبار مصرف را بلافاصله پس از خرید دور بریزید.
 • کالاها یا مواد غذایی خریداری شده را قبل از اقدام به استفاده با آب و صابون بشویید.

سفارش غذا: غذای بیرون بر، پیک موتوری و  …

سفارش گرفتن غذا از تهیه غذاها، رستوران ها و سایر مراکز پخت و پز محلی نه تنها بی خطر است، بلکه نوعی پشتیبانی اقتصادی از این کسب و کارها و دوام آن ها است.

رستوران هایی که اقدام به گرفتن سفارش و تحویل غذا به صورت محلی می کنند باید تمام دستورالعمل های بهداشتی لازم جهت پیشگیری از انتقال ویروس را رعای کرده و کارکنان خود ار موظف به تبعیت از همه قوانین بهداشتی کنند. فاصله گذاری اجتماعی، شستشوی مکرر دست ها، تمیز کردن مکرر سطوح تما و … تنها تعدادی از این دستورالعنل های بهداشتی ضروری در این کسب و کارها است که حتما باید رعایت شود.

برای جلوگیری از انتقال ویروس کرونا در هنگام آماده سازی و تحویل بسته های مواد غذایی به موارد زیر توجه کنید:

 • اگر برایتان مقدور است به صورت اینترنتی هزینه غذا را پرداخت کنید
 • حین دریافت بسته مواد غذایی فاصله اجتماعی را رعایت کنید
 • قبل از دریافت بسته غذایی دستان خودر را بشویید
 • بعد از مصرف غذا و بیرون ریختن بسته بندی دستان خود را بشویید.

بسته های تحویل غذا

استفاده از کیت های غذایی که توسط شرکت های تحویل غذایی مثل اسنب فود، ریحون و … صورت میگیرد می تواند یک راه عالی برای لذت بردن از وعده های غذایی مغذی و خانگی باشد، در حالی که ما را از حضور در اجتماع و تماس با مردم در یک فروشگاه مواد غذایی دور نگاه میدارد. این سرویس های اشتراک غذایی شامل بسته های مواد غذایی سفارشی هستند که میتوانند در طول ف=قرنطینه خانگی به خوبی نیازمهای تغذیه ای شما را تامین کرده و شما را بیشتر از پیش از بلای کرونا مصون نگاه میدارد.

سرویس های متولی پخش مواد غذایی از فروشگاه ها و مراکز ارائه دهنده ایمن هستند و شما را از تماس با سطوح آلوده فروشگاه ها، رستوران ها و اماکن مشابه حفظ میکند. زیرا این اماکن به دلیل عمومی بودن به شدت محل شیوع ویروس کرونا هستند. علاوه بر این اغلب بسته های تحویل مواد غذایی و غذاهایی مه از شرکت هایی مثل اسنب فود میگیرید مقوایی و یا کارتنی هستند. تحقیقات نشان میدهد که ویروس نهایتا ۲۴ ساعت روی این سوح باقی میماند حال آنکه روی بسته های مشمایی و پلاستیکی به مدت ۳ روز ماندگار است.

ایمنی  بسته ها و کیت های تحویل غذا در دوره همه گیری کرونا

برای به حداقل رساندن خطر انتقال ویروس کرونا از بسته های مواد غذایی دریافتی به موارد زیر توجه کنید:

 • دست های خود را قبل از باز کردن جعبه ها بشویید.
 • بلافاصله وسایل سرد را در یخچال قرار دهید.
 • در طی آماده سازی (گرم کردن و …) حتما مواد خام و پخته را از هم جدا کنید.
 • بعد از خالی کردن جعبه و خالی کردن محتویات آن، دستان خود را بشویید.

خلاصه، مفید و مختصر درباره ایمنی مواد غذایی در دوره کرونا

فرقی نمیکند که شما خودتان شخصا خرید میکنید، اینترنتی سفارش میدهید (مثلا از دیجی کالا و ..)، از رستوران ها و یا غذاهای  آماده بیرون سفارش میدهید، غذای را به صورت بیرون بر مستقیما از محل میگیرید و یا اینکه با اسنب فود و … کیت غذا سفارش میدهید، در هر صورت حتما باید روی سلامتی و ایمنی غذا در این دوران وحشتناک کرونا تمرکز کنید.  زیرا از آنجا که حفظ سیستم ایمنی قوی نقش مهمی در کمک به بدن شما در رفع بیماری ها دارد، باید مقدار زیادی غذای تازه و کامل بخورید که اتفاقا دارای ارزش غذایی زیادی بلاشند.

خوب خوردن همچنین توانایی شما در مدیریت استرس را بهبود می بخشد و به رسیدن به یک احساس بهزیستی کامل کمک می کند. و البته، لذت بردن از وعده های غذایی در کنار هم، یک راه حل بسیار عالی برای تمام اعضای خانواده در این مدت کرونا و فاصله گیری اجتماعی است تا بتوانید با سلامتی و بدون بیماری به دوره بپساکرونا برسیم.

 

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است