تشخیص کرونت با اشعه ایکس و سی تی اسکن

تشخیص کرونا: آیا اشعه ایکس و عکس قفسه سینه کارساز هستند؟

جولای 16, 2020 Kamran Ahmadi نظرات

کرونا یا کووید-۱۹ یک بیماری همه گیر و خطرناک  است که ناشی از SARS-CoV-2 (نوع جدیدی از کروناویروس) است و تقریبا در تمام جهان گسترش یا شیوع یافته است. در حالی که کیت های تست COVID-19 به تعداد مبتلایان وجود ندارد و در بسیاری موارد در دسترس همه نیستند، مطالعات جدید چینی ها نشان می دهد که اسکن رادیوگرافی قفسه سینه (اشعه X) و اسکن توموگرافی کامپیوتری قفسه سینه (CT اسکن) نیز علاوه بر کیت تشخیص کرونا می توانند به تشخیص این بیماری کمک کنند. هر دو آزمایش یا تصویربرداری می توانند علائم و ناهنجاری های نشان دهنده بیماری ریه ، از جمله COVID-19 را نشان دهند. در این مقاله میخواهیم به بررسی نحوه تشخیص کرونا با کمک این دو تست بپردازیم.


قبل از اینکه ادامه مقاله را بخوانید

در حال حاضر ، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های  آمریکا (CDC) و کالج رادیولوژی آمریکا برای غربالگری یا تشخیص COVID-19 آزمایش سواب گلو و بینی را تنها آزمایش خاص برای این بیماری میدانند و اشعه ایکس یا سی تی اسکن را در مراحل اولیه و به جهت غربالگری یا آزمایش توصیه نمیکنند. کمک گرفتن از تصاویر اشعه ایکس قفسه سینه و سی تی اسکن تنها زمانی ضروری است که پزشکان بخواهند میزان عفونت را تعیین کنند یا اینکه از تشخیص خودشان اطمینان حاصل کنند.


تشخیص کرونا با اشعه ایکس

اشعه ایکس قفسه سینه (رادیوگرافی) متداول ترین مطالعه تصویربرداری برای بیماران دارای شکایات تنفسی است. ممکن است درخواست اشعه ایکس قفسه سینه در مراحل اولیه COVID-19  طبیعی باشد. اما در بیماران مبتلا به بیماری شدید، خوانش اشعه X ممکن است شبیه ذات الریه یا سندرم تنفسی حاد (ARDS) یا سارس باشد.

نکته مهم این است که تمام یافته های اشعه ایکس قفسه سینه مختص بیماری COVID-19 نیست و ممکن است با سایر عفونت ها همپوشانی داشته باشد. پزشکان نمی توانند به تنهایی براساس پرتونگاری قفسه سینه، بیماری COVID-19 را تشخیص دهند.


تشخیص کرونا با اشعه ایکس: کووید-۱۹ در تصویربرداری از قفسه سینه چه داده هایی به ما میدهد؟

  • مشاهده ساختارهای غیرطبیعی در سطح هر دو ریه که به سمت تمام ریه تمایل دارد: در این شرایط حبابچه هایی هوایی یا معابر هوای داخل ریه با مایع پر میشوند. این مشاهدات نشان دهنده درگیر شدن تمام ریه است.
  • افیوژن کوچک پرده پلور: نشان دهند یک مایع غیرطبیعی که در فضاهای اطراف ریه ها ایجاد می شود

تشخیص کرونا با سی تی اسکن

ار سی تی اسکن همچنین به عنوان اسکن CAT یاد می شود. سی تی اسکن قفسه سینه نوع خاصی از مطالعه تصویربرداری است که از اشعه X برای ایجاد تصاویر سه بعدی از قفسه سینه استفاده می کند. CT قفسه سینه در تشخیص بیماری COVID-19 اولیه نسبت به اشعه X قفسه سینه مؤثرتر است. با این وجود، تا ۵۰٪ از بیماران ممکن است در دو روز اول پس از شروع علائم، دارای یک CT قفسه سینه نرمال باشند. دقت کنید که انواع دیگر پنومونی ممکن است علائم و نشانه های COVID-19 را در یافته ها  CT اسکن تقلید کنند. با این وجود ، یافته های مشکوک سی تی اسکن قفسه سینه همراه با مشاهدات بالینی و سابقه قرار گرفتن در معرض افراد مبتلا سرنخ با ارزشی است که ممکن است یک بیمار مبتلا به COVID-19 باشد.

شدت COVID-19 در افراد مختلف متفاوت است. سی تی اسکن قفسه  سینه همچنین ممکن است به عنوان ابزاری اولیه برای ارزیابی شدت بیماری و همچنین برای تعیین میزان پیشرفت یا بهبود بیماری مورد استفاده قرار گیرد.


تسخیص کرونا با سی تی اسکن: تصاویر سی تی اسکن مبتلایان به کرونا چه چیزی به ما میگوید؟

  • بخش های کدر و گراوند گلس های چند کانونی: اصطلاح “گراوند گلس” به ظاهر مبهم ریه ها در مطالعات تصویربرداری اشاره دارد ، تقریباً گویی بخش های از ریه شبیه کدورت مه آلودی است. این یافته ها ممکن است به دلیل پر شدن فضاهای هوایی ریوی با مایعات، فروپاشی فضای هوایی یا هر دو باشد.
  • و مشاهده ناهنجاری ها در نواحی پیرامونی و بازال ریه ها بیشتر اتفاق می افتد (بیشتر در پایه های خلفی ریه)

سی تی اسکن و آزمایش سواب

قابل اطمینان ترین آزمایش برای تشخیص عفونت SARS-CoV-2 یک روش واکنش زنجیره ای پلیمراز نازوفارنکس اوروفارنژیال(دهانی-حلقی) که شامل گرفتن نمونه با کمک یک سواب از گلو یا قسمت پشت بینی با گلو میشود.

در این آزمایش، نمونه ای از قسمت پشت بینی یا گلو جمع آوری شده و برای یافتن RNA ویروسی آزمایش می شود. نتایج کاذب بسیار کمی با این تست وجود دارد. با این حال ، برخی از گزارشات حاکی از حساسیت ۶۰-۷۰ این تست است. به این معنی که ممکن است تعداد قابل توجهی از افراد آلوده وجود داشته باشند که با انجام این آزمایش نتایجشان منفی شود. (در حالی که آلوده هستند). اگر نتیجه تست منفی باشد بعید است آزمایش های دیگر انجام داده شود. با این حال اگر وضعیت بیار بدتر شد آزمایش های دیگری از او برای بار دوم صورت میگیرد.

برخی از گزارشها از چین حاکی از آن است که، در برخی از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در تصاویر سی تی اسکنشان شواهدی از پنومونی و سایر اختلالات دتنفسی دیگر دیده میشود حال آن که نتیجه تست سوابشان منفی بوده. بنابراین در چنین بیمارانی ترکیب سی تی اسکن با تست سواب میتواند به تشخیص بهتر کرونا کمک کند.


خلاصه، مفید و مختصر درباره تشخیص کرونا با سی تی اسکن و اشعه ایکس قفسه سینه

از آنجا که جهان از بیماری همه گیر COVID-19 پر شده است، مقامات بهداشت عمومی باید جدیدترین و مطمئن ترین داده ها را برای تعیین سیاست هایی در نظر بگیرند که مرگ و میر ، انتقال بیماری، آسیب به کارکنان مراقبت های بهداشتی را محدود کرده و امکان ادامه عملکرد سیستم مراقبت های بهداشتی را فراهم کند. اطلاعات علمی با سرعت بیشتری تغییر می یابد زیرا جامعه علمی هر لحظه اطلاعات بیشتری در مورد Coronavirus  کسب می کنند. راه های تشخیص فعلا محدود هستند و به نظر میرسد کیت تشخیص کرونا به صورت انبوه بهترین راه برایش تشخیص کرونا است با این حال روش های دقیقتری مانند اشعه ایکس  قفسه سینه و سی تی اسکن برای اطمینن از ابتلاء و بررسی میزان آسیب وارده به ریه های بیماران نیز در مراحل بعدی و در مراکز درمانی مورد استفاده قرار میگیرند.

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است