فاصله گرفتن اجتماعی چیست و چه تاثیری بر کنترل کرونا دارد؟

مارس 16, 2020 Kamran Ahmadi نظرات

فاصله گرفتن اجتماعی اصطلاحی است که برای توصیف اقدامات کنترل عفونت توسط مقامات بهداشت عمومی برای متوقف کردن یا کاهش سرعت شیوع یک بیماری بسیار مسری به کار می رود. این راهکار اخیراً ، توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریهای آمریکا (CDC) به عنوان یکی از بهترین راهکارها در جلوگیری از شیوع ویروس کرونا یا کووید-۱۹ شناخته شده است.

منظور از فاصله گرفتن اجتماعی چیست؟

CDC فاصله اجتماعی را به عنوان “دور شدن از اجتماعات، جلوگیری از تجمع گسترده و  در صورت امکان حفظ فاصله (تقریبا ۲ متری) از دیگران ” تعریف می کند. فاصله گرفتن اجتماعی در واقع یک مرحله پایینتر از قرنطینه و ایزوله کردن است و همه افراد میتوانند آن را رعایت کنند.

بدیهی است ، فاصله گرفتن از اجتماع ممکن است مؤثرترین روش برای افرادی باشد که به ویروس کرونا آلوده نباشند تا از ابتلا به آن خودداری کنند. اما منجر به ایجاد برخی تغییرات اساسی در نحوه اداره مشاغل، رویدادهای عمومی و تعاملات اجتماعی می شود.

فاصله اجتماعی فاصله گرفتن از اجتماع

چرا باید فاصله گرفتن از اجتماع را جدی بگیریم؟

کروونا ویروس جدید عمدتاً از طریق تماس و از یک شخص به فرد دیگر پخش می شود. اعتقاد بر این است افرادی که در تماس نزدیک (فاصله کمتر از یک متر) با اشخاص آلوده قرار دارند، به احتمال زیاد میتوانند از طریق سرفه یا عطسه آلوده شوند.

افرادی که مریض ترین هستند به احتمال زیاد میتوانند راحت تر ویروس را پخش کنند. اما ممکن است برخی از افراد، قبل از شروع علائم آن نیز، به عنوان حامل، ویروس را به دیگران منتقل کنند. بنابراین چه افرادِ بیمار و چه افرادِ سالم و ناقل، میتوانند عامل خطر در نظر گرفته شوند. به همین دلیل باید حتما فاصله دست کم دو متری را با همه افراد رعایت کنیم.

افراد و سازمان ها چگونه میتوانند به محقق شدن فاصله گیری اجتماعی کمک کنند؟

موارد زیر میتواند برخی از اقدامات افراد و سازمان های مختلف در خصوص پییگری از گسترش بیماری کرونا باشد. همه این اقدامات در راستای فاصله گرفتن و دوری از اجتماعات است:

 • دورکاری و انجام کارهای اداری و سازمانی در داخل خانه و ارسال آن ها در بستر اینترنت برای دفتر سازمان
 • تعطیل کردن مدارس، دانشگاه ها و مراکزی که نیاز مبرمی به باز بودن آن ها نیست
 • آموزش از راه دور از طریق اینترنت برای دانشجویان و دانش آموزان
 • لغو تمام کنفرانس ها، فستیوال ها و نمونه های مشابه
 • تعلیق فصل ورزشی مخصوصا رقابت های فوتبال که در هر بازی دست کم ۵۰ هزار نفر در یک ورزشگاه کنار هم جمع میشوند و …

فاصله گرفتن از اجتماعات چگونه میتواند به کنترل بیماری کرونا جلوگیری کند

یک مطالعه در سال ۲۰۱۰ انجام شده که در BioMed Central (BMC) Public Health4 منتشر شده است. این مطالعه درباره تاثیر مسافت و حفظ فاصله بین افراد روی کاهش انتقال آنلولانزا در هنگام شیوع آن بود. و میخواست بداند که کاهش فواصل میتواند به سرکوب و یا کند کردن روند شیوع منجر شود یا خیر.

محققان دریافتند که فاصله گرفتن از اجتماع در محیط کار باعث کاهش تعداد کل موارد آنفلوانزا می شود. با این حال ، این مطالعه همچنین نشان داد که میزان موفقیت در مناطقی بیشتر است که افراد اقدامات پیشگیرانه دیگری مانند شستشوی مکرر دست و سایر راهکارها را برای قوی نگه داشتن سیستم ایمنی خود انجام می دهند.

بنابراین ، در حالی که مسافت های اجتماعی ممکن است عامل مهمی در جلوگیری از شیوع کروناویروس باشد ، رعایت بهداشت و در نظر گرفتن سایر اقدامات احتیاطی نیز می تواند گامهای مهمی در جلوگیری از شیوع آن باشد.

برای کمک به رعایت توصیه های لازم در خصوص فاصله گرفتن از اجتماع چه کاری باید انجام دهم؟

بدیهی ترین راه برای محقق کردن این مساله مهم جلوگیری از حضور در مکان های شلوغ عمومی است که در آن مجبور باشید در نزدیکی افراد قرار بگیرید. اینها شامل سالنهای سینما، اجتماعات مذهبی و رستورانهای شلوغ است. و مطمئناً انجام اینکار هیمشه آسان نیست.

چند راه حل برای محقق کردن فاصله گرفتن از اجتماعات و حفظ فاصله از مردم

 • اگر سر کار میروید و وجود شما در محل کارتان اجباری است میتوانید سرکار بروید اما هنگام جلسات و یا اجتماعات در جلسات حاظر نشوید در عوض پیشنهاد برگزاری جلسه به صورت آنلاین را بدهید.
 • اگر می توانید از خانه کار کنید.
 • اجتماعات مهم را به تعویق بی اندازید
 • به جای ملاقات در اماکن عمومی ، گپ ها و تماس های ویدیویی با دوستان و خانواده را در نظر بگیرید.
 • مسافرت هوایی و سفر با کشتی را به تعویق بی اندازید و کلا هر نوع مسافرتی را تا اطلاعا ثانویه فراموش کنید
 • برای دست کم یک هفته خود مواد غذایی و بهداشتی ضروری بخرید
 • به جای خرید حضوری میتوانید به صورت آنلاین خرید کنید

من تنها زندگی میکنم، برای رعایت فواصل باید چکار کنم؟

شاید لازم باشد اطمینان حاصل کنید که زیاد منزوی نمی شوید. اگر با دیگران تعامل نداشته باشید ، تنهایی و افسردگی می توانند به یک مشکل واقعی برایتان تبدیل شوند. بنابراین اگر داخل خانه کارتان را انجام میدهید و از اجتماعات دوری میکنید به همان اندازه باید مراقب سلامت روان خودتان باشید. برای سرگرم کردن خود راه های مختلفی را پیش رو بگیرید. برای اینکار مرتباً با دوستان و خانواده خود تماس بگیرید تا بتوانید ارتباط اجتماعی خود را با دیگران حفظ کنید.

همیشه آرام و مثبت بمانید

آرامش در طول همه گیری کرونا ممکن است غیرممکن به نظر برسد. اما ، مدیریت استرس و اضطراب شما به روش سالم بسیار مهم است. حفظ آرامش میتواند به شما کمک کند که بهتر تصمیم گیری کنید و کار عجولانه یا نسنجیده ای که جان شما را به خطر بی اندازد انجام ندهید.

اگرچه به نظر می رسد که فاصله گرفتن از اجتماع می تواند اقدامی جدی باشد، اما این فقط یک اقداما پیشگیرانه است. و اگر شما آن را تمرین می کنید ، هنوز هم شانس خوبی برای سالم ماندن دارید. در غیر این صورت ، ممکن است در وضعیت قرنطینه قرار بگیرید.

برای حفظ امنیت خود و خانواده خود ، حفظ فاصله از اجتماعات و افراد را در کنار سایر روش های پیشگیرانه دیگر جدی بگیرید. اگر صاحب فرزند هستید، به آنها توضیح دهید که موضوع را رعایت کنند. زیرا اغلب مردم هم آن را جدی میگیرند.  برای مدیریت بهتر خانواده سعی کنید که ترس و وحشت به دل راه ندهید. زیرا اگر وحشت کنید ، بچه های شما به احتمال زیاد دچار اضطراب خواهند شد. بنابراین حواستان به آرامش خودتان و خانواده باشد.

 

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است