چگونه از خودمان در مقابل ویروس کرونا محافظت کنیم؟

اسفند ۵, ۱۳۹۸ Kamran Ahmadi ویژه کرونا نظرات

در این مقاله با نحوه شیوع ویروس کرونا آشنا خواهید شد و در ادامه چند نکته اساسی درباره محافظت از خود و دیگران در مقابل این ویروس خواهید خواند.

شیوع ویروس کرونا: ویروس کرونا چگونه پخش میشود؟

  • عفونت کروناویروس که با نام کرونای ووهان نیز شناخته میشود یک بیماری جدید است و دانشمندان هنوز در حال ارزیابی نحوه شیوع آن از شخصی به شخص دیگر هستند. اما ویروس های مشابه کرونا که تاکنون برای ما شناخته شده هستند، تمایل دارند که از طریق قطرات ریز مایع پس از عطسه و سرفه شیوع پیدا کنند.
  • وقتی فرد آلوده سرفه یا عطسه می کند، قطرات بزاق یا مخاط آلوده شده و حاوی ویروس کرونا را آزاد می کند. این قطرات می توانند در مجاورت افراد قرار گیرند و می توانند به طور مستقیم استنشاق شوند یا بر روی دستها جمع شوند. این ویروس ها میتوانند در صورتی که کسی صورت خود را لمس کند، به راحتی خود را به دهان و بینی و از آنجا بخش های عمقی سیستم تنفس برساند. پس از ورود به دستگاه تنفسی، ویروس با فعالیت خود میتواند عفونت ایجاد کند.
  • در مورد آنفلوانزا، اینگونه است که برای پیشیگیری از شیوع بیماری، حداقل دو متر از شخص آلوده فاصله بگیریم به نظر میرسد در مورد کرونا نیز چنین چیزی بیشتر صادق باشد.

خواندن مطلب زیر نیز به شما توصیه میشود

مقایسه کرونا و آنفولانزا، کدامیک بدتر است؟

مراقب سطوح آلوده باشید

ویروس کرونا جدید همچنین می تواند از طریق سطوح آلوده مانند صندلی های اتوبوس یا قطار یا میز در مدرسه پخش شوند. با این وجود، مسیر اصلی انتقال بستگی به این دارد که ویروس ها تا چه مدت روی سطوح زنده می مانند. برای ویروس کرونا گفته میشود ویروس از دو ساعت تا چند روز ممکن است روی سطوح زنده بمانند.

حتی قبل از بروز علایم میتوانید ناقل باشید

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ویروس کرونا میتواند حتی قبل از بروز علائم توسط افراد ناقل و مبتلا به اشخاص دیگر هم منقل شوند. برخی از بیماریهای دیگر مانند آنفولانزا نیز می توانند قبل از بروز علائم از شخصی به فرد دیگر منتقل شوند. اما هنوز نحوه شیوع دقیق و رفتار انتقالی کرونا به روشنی درک نشده است.

چگونه از خود و دیگران در برابر ویروس کرونا محافظت کنیم؟

مکررا دست های خود را بشویید

دستان خود را با آب تمیز (ترجیحا گرم) و صابون بشویید.  از آنجایی که ما در حین شستش معمولی دست ها، موفق نمیشویم تمام بخش های دست را شسته یا ضدعفونی کنیم، بهتر است به مدت حداقل ۲۰ ثانیه با دقت همه قسمت های داخلی دست را بشوییم.

وقتی عطسه یا سرفه میکنید جلوی دهان خود را بگیرید

هنگام سرفه یا عطسه ، دهان و بینی خود را با یک دستمال بپوشانید ، سپس دستمال یا هرچیزی که با آن جلوی دهان خود را گرفتید به سطل زباله بی اندازید. اگر دستمال کاغذی ندارید میتوانید هنگام سرفه از آستین پیراهن خود کمک بگیرید. اما به محض اینکه توانستید پیراهن را در آورده و آن را به روشی درست و ایمن بشویید.

ماسک صورت همیشه موثر نیست

ماسک از صورت محافظت می کند زیرا قطرات بسیار ریز مایع و گرد و خاک را فیلتر و یا مسدود میکند. با این حال ، ماسک ها ذرات آئروسل کوچکتر که می توانند به راحتی از ماسک عبور کنند را فیلتر نمیکنند. این احتمال وجود دارد که ذرات آلوده از اطراف ماسک وارد دهان و بینی شما شوند. علاوه بر این، کرونا ویروس قادر است از طریق چشم وارد بدن شما شود. بنابراین تنها به ماسک صورت اکتفا نکنید و اگر میتوانید از عینک محافظ استفاده کنید. اگر چنین عینکی ندارید میتوانید از عینک های طبی یا آفتابی به منظور محافظت بیشتر استفاده کنید.

با اورژانس تمایی بگیرید

اگر با سرفه شدید همراه با تب و مشکل تنفسی مواجه شدید همان لحظه با اورژانس یا مراکز درمانی اطراف محل سکونت خود تماس بگیرید.

خواندن مطلب زیر نیز به شما توصیه میشود

علائم کرونا و بررسی میزان مرگ و میر ناشی از آن

نزدیک بازارچه های محصولات غذایی گوشتی نشوید

اگر در منطقه آلوده هستید تا میتوانید به بازارچه ها و مناطقی که به خرید و فروش حیوانات یا گوشت آن ها میپردازند دوری کنید. اگر هم به چنین جاهایی رفتید به حیوانات و سطوحی که گوشت خام روی آن ها قرار دارد نزدیک نشوید.

اگر در منطقه آلوده هستید هرچیزی نخورید

اگر در منطقه آلوده به ویروس کرونا هستید از خوردن محصولات حیوانی خام یا و نپخته خودداری کنید. به هیچ عنوان محصولات غذایی خام مثل گوشت را در معرض و کنار غذاهای پخته شده نیز نگهداری نکنید.

اگر به تازگی از چین آمده اید

اگر از دو هفته گذشته از مناطق آلوده در چین بازگشته اید، در داخل خانه بمانید و به مدت ۱۴ روز از تماس با افراد دیگر خودداری کنید. این یعنی باید سر کار، مدرسه و خلاصه هیچ مکان عمومی دیگر نروید.

اگر از منطقه آلوده می آیید

اگر از ناحیه آلوده برگشته اید و علایم زیر را دارید یا سریعا با اورژانس تماس بگیرید، یا خود را قرنطینه کنید و یا در اولین فرصت و با رعایت نکات ایمنی به مراکز بیمارستانی مراجعه کنید:

  • تب بالا
  • سرفه
  • آبریزش از بینی
  • گلودرد
  • مشکل تنفسی

 

خواندن مطلب زیر نیز به شما توصیه میشود

مردم در مقابل شیوع کرونا باید چکار کنند؟

 

 

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است