علائم کرونا و بررسی میزان مرگ و میر ناشی از آن

اسفند ۴, ۱۳۹۸ Kamran Ahmadi ویژه کرونا نظرات

همانطور که همه میدانیم ویروس کرونا از ووهان چین شیوع پیدا کرد و اکنون در اغلب کشورها آسیایی و تعدادی دیگر از کشورها شیوع پیدا کرده است. در این بین، کشو ما نیز تحت تاثیر این ویروس کشنده قرار دارد و تا همین الان که در حال خواندن این مقاله هستیم احتمالا شما زیادی از هموطنانمان جان خود را از دست داده اند. اجازه دهید در این مقاله به بررسی تاثیرات ویروس کرونا بر انسان بپردازیم و ببینیم که یک شخص مبتلا چگونه مورد حمله کرونا قرار خواهد گرفت علاوه بر این به بررسی شایعترین علائم کرونا ویروس جدید خواهیم پرداخت.

علائم کرونا ویروس جدید چگونه است؟

وزارت بهداشت دولت چین تاکنون شمار زیادی از شهروندان مبتلای خود را مورد بررسی گسترده قرار داده و شاید تاکنون بیش از ۴۵ هزار نفر مورد بررسی دقیق قرار گرفته اند. نتیجه بررسی ها به صورت یک گزارش جامع از سوی دولت چین منتشر شده است.

طبق چیزی که ما در این گزارش میخوانیم:

 • علایم تا حد زیادی خفیف است (حدود ۸۱ درصد)
 • آمار افرادی که به شدت علایم جدی بیماری را تجربه میکنند ۱۴ درصد است
 • و در نهایت ۵ درصد از بیماران هم در وخیم ترین حالت ممکن قرار دارند.

خواندن مطلب زیر نیز به شما توصیه میشود

مقایسه کرونا و آنفولانزا، کدامیک بدتر است؟

مردها یا زن ها؟ کدامیک بیشتر مورد حمله علایم کرونا قرار میگیرند؟

در آغاز تصور بر این بود که مردها بیشتر از زنان به علایم ویروس کرونا مبتلا میشوند. اما مشخص شد که هیچ تفاوتی بین زن و مرد در این خصوص وجود ندارد و در صورت ابتلاء، مرد و زن به یک اندازه از این ویروس آسیب میبینند.

 

شدیدترین علائم ویروس کرونا

کرونا ویروس جدید برخلاف تصور برخی افراد، بینی را درگیر نمیکند بلکه بافت های نرم تنفسی و آن هایی که در بخش های عمقی و داخلی تر هستند را آلوده میکنند. با این تفاسیر ریه ها بیشترین قربانیان عفونت ویروس هستند.

علایم اولیه کرونا ویروس جدید شامل تب، سرفه، بیحالی و خستگی است. اما پزشکان چینی که بیشترین تماس را با بیماران دارند معتقدند همه بیاران علایم کرونا را به یک شکل و اندازه تجربه نمیکنند. به عبارتی همه علایم در تمام بیماران وجود ندارد.

سایر علائم کرونا ویروس جدید که در گزارش چینی ها منتشر شده نشان میدهد که:

 • بیمارانی که با تنگی نفس مواجه بودند ۳۱ درصد است
 • آن هایی که درد شدید بدن داشتند ۱۱ درصد
 • کسانی که گیجی و سرگیجه داشته اند ۹ درصد
 • حدود ۸ درصد سردرد
 • و نهایتا نزیدک به ۵ درصد نیز با مشکل سر درد مواجه بوده اند

علایم کرونا میتواند به قدری شدید شود که در نهایت باعث بروز بیماری ذالت الریه یا سینه پهلو، التهاب و عفونت ریه و سرانجام از کار افتادن سیستم تنفسی شود. ذکر این نکته ضروری است که علایم ذکر شده در گزارش چینی ها تنها محدود به بیمارانی میشود که بر اثر شدت بیماری در بیمارستان ها بستری شده اند و تحت مراقبت ویژه بوده اند.

اولین قربانیان کرونا چه کسانی بودند؟

اولین اشخاصی که علائم کرونا را تجربه کرده اند دو بیمار بودند که در بیمارستانی به نام  جینینتان بستری بوده اند. هرچند که وضعیت فیزیکی و سلامتی خوبی داشته اند اما سابقه سال ها مصرف و استعمال سیگار را داشته اند. پزشکان تصور میکردند به خاطر ضعف ریه ها که ناشی از سیگار کشیدن بوده این بیماران خیلی زود جان باخته اند.

خواندن مطلب زیر نیز به شما توصیه میشود

آزمایش کرونا چیست و چگونه انجام میشود؟

اولین بیماری که علایم کرونا داشت

اولین شخصی که به کرونا ویروس جدید مبتلا شد یک مرد ۶۱ ساله بود. این مرد حین ورود به بیمارستان ذات الریه یا سینه پهلوی بسیار شدیدی داشته است. به دلیل علایم کرونا، بیمار مشکلات شدید تنفسی را تجربه میکرده و تنگی نفس داشته است. و از آنجایی که ریه های او در رساندن اکسیژن تازه به بدنش ناکارآمد بودند خیلی زود از دنیا میرود. در گزارش مرگ او نوشته شده که قلبش به دلیل نارسایی تنفسی یا نارسایی دستگاه تنفسی از کار افتاده بود. او حدودا ۱۱ روز بعد از بستری شدن در بیمارستان از دنیا رفت.

افراد مسن بیشترین قربانیان کرونا خواهند بود

بر اساس نتیجه تحقیقات اولیه مشخص شده که الگویی در روند و میزان مرگ و میر ناشی از علایم کرونا دیده میشود. گزارش سازمان پیشگیری از بیماری های چین نشان میدهد که تنها نیم درصد از تمام مرگ و میرها در افراد زیر ۵۰ سال رخ داده و اغلب قربانیان بالای ۵۰ سال سن داشته اند.

آمارها نشان میدهد که:

 • ۵ درصد بین ۵۰ تا ۶۰ سال داشته اند
 • ۶ درصد بین ۶۰ تا ۷۰ سال سن داشته اند
 • ۸ درصد ۷۰ سال
 • و بیش از ۱۵ ردصد نیز بالای ۸۰ سال بوده اند

البته میزان مرگ و میر ناشی از علام کرونا بسیار بیشتر از این حرف ها است. همین الان که شما در حال خواندن این مقاله هستید تعداد زیادی بیمار وجود دارد که در بیمارستان بستری هستند و یا در خانه علائم کرونا ویروس جدید را تجربه میکنند. احتمالا این آمار به شدت افزایش پیدا خواهد کرد.

خواندن مطلب زیر نیز به شما توصیه میشود

مردم در مقابل شیوع کرونا باید چکار کنند؟

علایم کرونا در کسانی که هیچ مشکلی نداشته اند

نتایج گزارش هایی که مقامات چینی اعلام کرده اند نشان میدهد کسانی که کاملا سالم بوده اند و هیچ مشکل سلامتی نداشته اند حتی با وجود داشتن علایم کرونا ویروس جدید میزان مرگ و میرشان کمتر از ۱ درصد بوده.

میزان مرگ و میر در کسانی که مشکل سلامتی داشته اند

کسانی که علاوه بر ابتلاء به کووید-۱۹ و علائم کرونا ویروس جدید مشکلات مزمنی داشته اند، آمار مرگ و میرشان قابل توجه بوده. بر همین اساس:

 • حدود ۶ درصد از قربانیان مشکل فشار خون داشته اند
 • ۶ درصد بیماری مزمن ریوی مثل آسم داشته اند
 • حدود ۸ درصد بمیاریی دیابت داشته اند
 • و در نهایت بیش از ۱۲ درصد از بمیاران نیز مشکل قلبی و عروقی داشته اند.
مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است