اکولالیا در کودکان اوتیسم

اکولالیا در کودکان اوتیسم

آبان ۳, ۱۳۹۸ سارا سلحشوری اختلال طیف اتیسم نظرات

بسیاری از کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم از اکولالیا استفاده می کنند ، به این معنی که آنها کلمات یا جملات دیگران را تکرار می کنند. آنها ممکن است کلمات افراد آشنا (والدین ، ​​معلمان) را تکرار کنند ، یا ممکن است جملاتی را از ویدیوی مورد علاقه خود تکرار کنند.

هنگامی که کودکان بلافاصله بعد از شنیدن آنها کلمات را تکرار می کنند ، آن به عنوان اکو (پژواک) فوری شناخته می شود. هنگامی که آنها کلمات را بعداً تکرار می کنند ، به عنوان اکو تاخیری شناخته می شود. در نتیجه تأخیر زمانی ، اکو ممکن است بسیار غیر معمول به نظر برسد زیرا این جملات خارج از متن و بافت استفاده می شوند. به عنوان مثال ، کودک ممکن است از آهنگی که معلمش در زمان دایره آواز خوانده می شود لذت ببرد و بعداً بخواهد به جای گفتن نام آهنگ ، آن را در خانه بخواند. درحالی که ممکن است درک کردن این موضوع که کودک در تلاش است که چه چیزی را با اکو بگوید دشوار است ، یادگیری کمی در مورد این نوع گفتار می تواند به شما در درک معنای پیام کودک کمک کند.

در اینجا سه ​​مورد وجود دارد که باید درباره اکولالیا بدانید.

۱. کودکان مبتلا به ASD از اکوآلالیا استفاده می کنند زیرا زبان را متفاوت یاد می گیرند

به طور معمول کودکان در حال پیشرفت زبان تمایل دارند که ابتدا با یادگیری زبان و با استفاده از تک کلمه ها ، یادگیری زبان را شروع کنند و سپس به تدریج آنها را با هم جمع کنند تا عبارات و جملات را بسازند.

کودکان مبتلا به ASD اغلب مسیری متفاوت را دنبال می کنند. اولین تلاش آنها برای زبان ممکن است بخش های طولانی تر زبان (عبارات یا جملات) باشد ، که آنها قادر به تجزیه در قسمت های کوچکتر نیستند. این بخشها از لحاظ دستوری پیچیده تر هستند و می توانند خودشان را جمع کنند و درک نمی کنند که کلمات به صورت تکی به چه معنی است.

به عنوان مثال ، کودک ممکن است هر بار که پدر خود در حال پر کردن وان است بگوید “زمان حمام شماست”. او می داند که این کلمات ارتباطی با زمان حمام دارد ، اما او نمی داند منظور شما از “زمان” ، ، “برای” ، “شما” یا “حمام” به صورت جداگانه چیست و او نمی تواند از این کلمات در جملات دیگر استفاده کند او همه کلمات را نمی فهمد ، ضمیر را به صورت نادرست استفاده می کند (به جای “حمام من” از “حمام تو” استفاده می کند).

ما می توانیم با کمک به کودکانی که از اکو استفاده می کنند ، کمک کنیم تا یاد بگیرند تکه های طولانی تر زبان را تجزیه کنند و درک کنند که تک کلمه ها به چه معنی است تا بتوانند از انعطاف پذیری بیشتری استفاده کنند.

۲. اکولالیا غالباً دارای یک هدف یا پیام است

ممکن است مواقعی وجود داشته باشد که کودکان از ناراحتی یا موقع تمرین چیزی استفاده کنند و در هنگام آرامش از چیز دیگری استفاده کنند ، و در این موارد ممکن است اکولالیایی برای ارسال پیام به شخصی نباشد. اما همچنین دلایل زیادی وجود دارد که کودکان از اکولالیا برای یک هدف ارتباطی استفاده می کنند ، مانند:

  • درخواست چیزها (به عنوان مثال کودک ممکن است بگوید “آیا شما کوکی می خواهید؟” از کوکی بردارید، زیرا او شنیده است دیگران قبلاً کوکی را به این روش پیشنهاد می دهند)
  • برای شروع تعامل یا ادامه این کار (به عنوان مثال کودک ممکن است با گفتن قسمتی از بازی مانند “آماده شوت هستین یا نه، من اینجا توی دروازه می آیم!) بخواهد بازی فوتبال را شروع کنید.”
  • برای جلب توجه کسی به چیزی (به عنوان مثال کودک ممکن است با استفاده از دیالوگی که قبلاً شنیده است توجه خود را به چیز دیگری جلب کند ، مانند “این یک پرنده است ، هواپیما است ، سوپرمن است!”)
  • برای اعتراض به چیزی (به عنوان مثال اگر کودک تقلید کند “شما نمی خواهید آن شلوار را بپوشید؟” چون پدر و مادرش همین جمله را استفاده کرده اند ، او واقعاً ممکن است به معنای “من نمی خواهم آن شلوار را بپوشم”)این جمله را استفاده کرده باشد
  • برای پاسخ دادن به بله (به عنوان مثال ، اگر کودک تقلید “آیا شما مقداری ماست می خواهید؟” درست بعد از سؤال از او تکرار کند ، ممکن است در واقع مقداری ماست بخواهد و معنای واقعی جمله او “بله” باشد)

فهمیدن معنای پشت اکو ها می تواند مشکل باشد! نگاه به بافت و موقعیت بسیار مهم است و فکر کردن در مورد زمانی که کودک در ابتدا آن را شنیده می تواند به شما نیز کمک کند. با کمی توجه به بافت ، می توان فهمید که او سعی دارد به شما چه بگوید.

۳. اکولالیا گامب به زبان انعطاف پذیر است

محققانی که اکولالیا را مطالعه می کنند ، در روند پیشرفت در کودکان مبتلا به ASD الگوی خود را مشاهده کرده اند:

  • در ابتدا ، کودکان بدون درک مفهوم آنها ، “تکه های” زبان را تکرار می کنند سپس ، کودکان شروع به اصلاح این بخش های زبان می کنند.
  • آنها کلمات و عبارات مورد استفاده را مخلوط و نوترکیب می کنند (به این حالت “اکولالیای کاهش یافته” گفته می شود).
  • با شروع به درک بیشتر زبان ، برخی از کودکان جملات کوتاهتری استفاده می کنند یا فقط یک یا دو کلمه را برای بیان خود به کار می برند.
  • به تدریج ، زبان خودبخودتر و انعطاف پذیر تر می شود. اکولالیا ممکن است گاهی اوقات مورد استفاده قرار گیرد ، به خصوص هنگامی که کودک خسته ، گیج یا ناامید است. اما پس از افزایش درک کودک ، کلمات و عبارات مناسب به صورت مناسب و انعطاف پذیر استفاده می شوند.

اکولالیا گیج کننده است. اما با فهم اینکه چرا کودکان از آن استفاده می کنند و چگونه به عنوان گامی برای زبان انعطاف پذیرتر عمل می کند ، شما برای کمک به کودکی که از اکولالیا استفاده می کند ، مجهز تر خواهید بود.


با تشکر از: سارا سلحشوری – آسیب شناس گفتار و زبان

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است