متخصص پوست و مو

درماتولوژی یا تخصص پوست -­ متخصص پوست چه کاری انجام می‌دهد؟

مارس 24, 2020 نسخه مقالات نظرات

پوست بزرگ‌ترین و گسترده‌ترین عضو بدن است. این ارگان اولین خط دفاعی در برابر باکتری‌ها و آسیب‌ها است. پوست منعکس کننده سلامتی عمومی بدن است. بنابراین از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. یک مطالعه در سال ۲۰۱۳  نشان داد که ۴۲.۷ درصد از بیمارانی که توسط پزشک ویزیت شده‌اند، از مشکلات و اختلالات پوستی نیز شکایت داشته اند. در حوزه پزشکی، درماتولوژی یا تخصص پوست به مسائل مربوط به پوست اختصاص دارد. و متخصص پوست و مو نیز مسئول ویزیت و درمان اختلالات مربوط به این ارگان است.


تخصص پوست یا درماتولوژی چیست؟

درماتولوژی شاخه‌ای از پزشکی است که بر روی سلامت پوست، مو، ناخن و غشای موکوسی و درمان اختلالات آن ها تمرکز دارد.


متخصص پوست و مو (dermatologist) کیست؟

متخصص پوست و مو پزشکی است که به صورت اختصاصی به تشخیص و درمان بیماری‌ها و اختلات مربوط به پوست، مو، ناخن و غشای موکوسی میپردازد.

متخصص پوست و مو همچنین می‌تواند به مسائل مربوط به زیبایی بیماران بپردازد و به آن‌ها کمک کند تا ظاهر پوست، مو و ناخنشان را احیا کنند.


متخصص پوست چه بیماری‌هایی را درمان می‌کند؟

این متخصص می‌توانند بیش از ۳۰۰۰ بیماری مختلف را درمان کنند. فعالیت در تخصص پوست نیازمند دانش بالینی عمیقی است. متخصص پوست باید درک بالایی از بیماری‌ها و شرایط داخلی بدن انسان داشته باشد. چرا که اثرات بسیاری از بیماری‌ها روی پوست ظاهر می‌شود.

متخصص پوست و مو

ما در اینجا چند نمونه از بیماری‌هایی که در تخصص درماتولوژی شایع‌تر هستند و توسط متخصصان درمان می‌شوند را لیست می‌کنیم:

 • مشکلات ناخن: متخصصین پوست مشکلات و اختلالاتی که ناخن ها را تحت تاثیر قرار می‌دهند، درمان می‌کنند. این اختلالات اغلب شامل عفونت‌های قارچی می‌شوند. مشکلات ناخن می‌تواند نشانگر شرایط اساسی دیگری باشد.
 • پسوریازیس: یک بیماری مزمن خود ایمنی پوست است که سرعت رشد سلول های پوست را افزایش می‌دهد. این رشد سریع باعث می‌شود که پوست ضخیم و قرمز شود. چندین نوع از پسوریازیس وجود دارد. گاهی اوقات ظاهر مشابهی همچون اگزما دارد.
 • زگیل: زگیل ها زمانی که یک ویروس لایه های بالایی پوست را درگیر می‌کنند ظاهر می‌شوند. زگیل ممکن است یک عارضه را نشان دهد. اغلب بدون درمان خاص بهبود می‌آبد. یک متخصص پوست می‌تواند از درمان‌های مختلف برای حذف زگیل‌های مداوم استفاده کند.
 • تبخال: این عفونت ویروسی بر روی پایانه های عصبی در پوست تاثیر می‌گذارد و باعث بروز بثورات دردناک می‌شود.
 • سرطان پوست: شایع‌ترین انواع سرطان پوست عبارتند از: کارسینوم سلول های بنیادی (BCC)، ملانوم و کارسینوم سلول سنگفرشی (SCC). درمان اولیه می‌تواند اکثر سرطان‌های پوست را حل کند.

سایر بیماری های پوستی

سایر مشکلات پوستی که توسط متخصص پوست و مو درمان میشوند عبارتند از:

 • ویتیلیگو: در این بیماری پوست ملانین خود را از دست می‌دهد. و لایه‌های نازک پوستی با رنگ روشن‌تر ایجاد می‌شود.
 • آکنه: یکی از شایع ترین بیماری‌ها در ایالات متحده است. آکنه بیماری‌ای است که بر روی غدد چربی پوست اثر می‌گذارد. طیف وسیعی از علل منجر به انواع مختلف جوش می‌شود. آکنه می‌تواند منجر به افسردگی، عزت نفس پایین و زخم شود.
 • درماتیت و اگزما: درماتیت التهاب پوست است. معمولا منجر به تورم با خارش می‌شود. درماتیت به صورت‌های مختلفی از جمله درماتیت تماسی، درماتیت سبورئیک و درماتیت آتوپیک رخ می‌دهد.
 • عفونت های قارچی: قارچ می‌تواند پوست، ناخن‌ها و مو را آلوده کند. عفونت‌های قارچی شایع هستند. و دارای علائم معمولا ملایمی هستند. آنها می‌توانند علائم جدی را برای افراد مبتلا به ضعف ایمنی ایجاد کنند.
 • اختلالات مو: حدود ۸۰ میلیون نفر در ایالات متحده بصورتی ارثی از اختلالت مو رنج می‌برند. از دست دادن مو ممکن است نتیجه یک وضعیت اساسی، مانند آلوپسی یا یک مسئله جداگانه باشد.

متخصص پوست و مو قادر است بیماری های زیادی را درمان کند. بیماری‌هایی که مرور شد تنها شایع ترین انواع اختلالات و بیماری ها در حوزه تخصص پوست بود.


متخصصان پوست چه پروسه های درمانی انجام میدهند؟

متخصص پوست و مو طیف وسیعی از روش‌های جراحی‌ پزشکی و زیبایی را آموخته و بکار می‌برد. بسیاری از اختلالات پوستی را می‌توان با دارو و درمان غیر تهاجمی درمان کرد. اما برخی از آنها نیاز به درمان جراحی یا درمان تهاجمی‌تر دارند. پروسه‌های جراحی پوستی می‌توانند در یک محیط سرپایی، مانند یک کلینیک کوچک، و یا طی بستری شدن، انجام شوند.

متخصص پوست و مو

تعدادی از پروسه دهای درمانی که توسط متخخص پوست قابل انجام است را در زیر لیست میکنیم:

 • بیوپسی: بیوپسی پوست در درجه اول برای تشخیص یا رد کردن برخی از شرایط بیماری‌های پوستی انجام می‌شود. سه نوع بیوپسی پوستی وجود دارد، که بطور معمول در این حیطه گرفته می‌شود.
 • لیپوساکشن: متخصصین پوست از فرآیند لیپوساکشن برای حذف چربی اضافی از بدن استفاده می‌کنند.
 • پیوند پوست و فلاپ: متخصصین پوست قادرند پوست تخریب شده را بابه کمک پیوند از جاهای دیگر در بدن ترمیم کنند.
 • جراحی MOHS: نوع خاصی از جراحی برای سرطان پوست است. لایه‌های پوستی، زیر میکروسکوپ برداشته می‌شوند تا بیمار از شر سلول‌های سرطانی خلاص شود.
 • جراحی لیزری: متخصصین پوست می‌توانند از یک پرتو نور ویژه برای درمان انواع اختلالات پوست استفاده کنند. جراحی لیزر شامل دفع تومور، برداشتن زگیل، مول، خالکوبی، رفع چین و چروک و موهای ناخواسته است.
 • کاشت یا ترمیم مو: ریزش مو می‌تواند با پیوند مو یا عمل جراحی سرپایی پوست سر درمان شود. موهای نامطلوب بدن را می‌توان با کمک لیزر یا الکترولیز که فولیکول‌های مو را از بین می برد حذف کرد.
 • دفع ضایعات: ضایعات پوستی به دلایل مختلف شکل می‌گیرند. متخصص پوست برای جلوگیری از گسترش بیماری به دلایل زیبایی، جلوگیری از تکرار عفونت، کاهش علائم و برای تشخیص اقدام به حذف ضایعات میکند.

چه وقت باید به متخصص پوست و مو مراجعه کرد؟

اشخاصی که علایم و نشانه های بیماری ها و اختلالات مربوط به پوست، مو، ناخن و غشای موکوزی دارند به پزشک مراجعه بکنند. البته مشروط بر اینکه درمان خانگی هیچ اثری نداشته باشد و مشکل برطرف نشده باشد. همچنین آن دسته از افرادی که از مشکلات مربوط به زیبایی رنج می‌برند بهتر است برای مشاوره نزد متخصص پوست و مو بروند. کسانی که سرطان پوست دارند نیز برای تفسیر تصاویر و آزمایشات و جهت کسب مشاوره پیش متخصص پوست بروند.


توصیه نسخه در خصوص بیماران دارای مشکلات پوستی

قبل از اینکه بخواهید پروسه درمانی در حیطه پوست را شروع کنید نزد بیمه گر خود بروید. چون پروسه‌های درمانی پوست بسیار به ندرت تحت پوشش خدمات بیمه قرار می‌گیرد. برای اطمینان از ارائه یا عدم ارائه خدمات بیمه گری باید با بیمه خود مشورت کنید.

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است