مهارت های حرکتی درشت

مهارت های حرکتی درشت

بهمن ۱۳, ۱۳۹۷ تورج عنبرا راهنمای والدین نظرات

مهارت های حرکتی درشت چیست ؟

مهارتهای حرکتی درشت به حرکت کل بدن و از جمله ماهیچه های بزرگ ( تثبیت کننده مرکزی ) برای انجام کارهای روزمره مثل ایستادن ، راه رفتن ، دویدن ، پریدن و صاف نشستن پشت میز ، نیاز مند است .

هم چنین مهارت های هماهنگ کننده حرکات دست – چشم مثل مهارتهای توپ بازی ( پرتاب کردن ، گرفتن ، ضربه زدن ) علاوه بر دوچرخه سواری ، بازی با اسکوتر و یا شنا  را شامل می شود .

چرا مهارت های حرکتی درشت مهم هستند ؟

مهارتهای حرکتی درشت از این جهت مهم هستند که کودکان به کمک آنها میتوانند کارهای روزمره مثل راه  رفتن ، دویدن و بازی در زمین ( مثل بالارفتن ) و مهارتهای ورزشی ( مثل گرفتن ، پرتاب کردن و ضربه زدن به توپ  با راکت ) را انجام دهند.

به هرحال اینها موارد مهمی برای مهارتهای خود مراقبتی  مثل لباس پوشیدن (بتواند در حالت ایستاده و بدون افتادن شلوار را بپوشد ) و سوار و پیاده شدن از ماشین و حتی به رختخواب رفتن و یا بلند شدن  از آن  ، محسوب میشوند  .

مهارتهای خود مراقبتی بر فعالیت های روزمره تاثیر  دارد . برای مثال توانایی کودک برای درست نشستن پشت میز ( حمایت قسمتهای بالای بدن ) بر توانایی او برای انجام مهارتهای حرکتی ظریف ( مثل نوشتن ، نقاشی کردن و بریدن ) و درست نشستن در کلاس اثر میگذارد که در نهایت بر یادگیری آموزشی آنها تاثیر گذار خواهد بود .

مهارتهای حرکتی بزرگ بر تحمل شما برای گذراندن یک روز کامل مدرسه (صاف نشستن  پشت میز ، حرکات در کلاس و حمل کیف سنگین مدرسه ) اثر گذار خواهد بود . هم چنین بر توانایی شما در جهت یابی محیطی ( مثل راه رفتن میان وسایل داخل کلاس مثل صندلی و خم شدن در زمین بازی و بالارفتن و پایین آـمدن از پله برقی در حال حرکت ) اثر میگذارد. بدون نداشتن مهارتهای حرکتی بزرگ ، کودک در بسیاری از کارهای روزمره مثل غذا خوردن ،  جابه جا کردن اسباب بازی ها و دستشویی رفتن با مشکل روبرو خواهد شد .


مشکلات مهارت های حرکتی درشت در زندگی چه مشکلاتی ایجاد می کند ؟

کودکانی که مشکلاتی در مهارتهای حرکتی بزرگ دارند ، ممکن است  رفتارهای زیر را از خود نشان دهند :

  • علاقمند نبودن به انجام فعالیتهای فیزیکی
  • سریع انجام دادن کارها ( که سبب خستگی آنها میشود )
  • در چالش های مرتبط با فعالیت های حرکتی درشت، بسیار ضعیف عمل می کنند
  • عملکرد ریاست مابانه ایی دارند و به دیگران دستور میدهند چطور رفتار کنند و یا بازی کنند  در حالیکه خود مشارکت فعالانه ایی در ان پروسه ندارند .

تورج عنبرا – کارشناس کاردرمانی

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است