خرما

خرما

شهریور ۳۱, ۱۳۹۵ مدیر سایت طب گیاهی نظرات

خرما یکی از انواع گیاهان است. شیره آن و میوه اش را در آفتاب برای تولید نوعی انگبین خشک می کنند و این ماده به صورت خوراکی برای مصارف پزشکی استفاده می شود.

مردم از شیره خرما برای سرفه و مشکلات تنفسی استفاده می کنند.


اسامی دیگر به لاتین: Dade, Date, Datte, Datte Comestible, Dattel, Datter, Dattero, Dattier, Datil, Edible Date, Kharjura, Palmera Datilera, Palmier Dattier, Palmier-Dattier, Phoenix dactylifera, Tamera


خرما چگونه در بدن عمل می کند؟

اطلاعات کافی در مورد چگونگی عملکرد آن در بدن وجود ندارد.

بررسی کاربرد ها و اثربخشی

شواهد کافی برای اثربخشی خرما در موارد زیر دیده نشده است:

  • چین و چروک پوست: تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده ی موضعی از کرمی که حاوی ۵% عصاره دانه خر ما باشد، در اطراف چشم ها، به مدت ۵ هفته، باعث کاهش عمق چروک ها و بهبود ظاهر چین و چروک پوست می شود.
  • سرفه
  • مشکلات تنفسی

برای اثبات اثربخشی خرما در موارد بالا شواهد و مدارک بیشتری مورد نیاز می باشد.


بررسی عوارض جانبی

خرما زمانی که در مقادیر غذایی استفاده شود برای بیشتر مردم بدون خطر و بدون عوارض جانبی می باشد. ولی ما هنوز اطلاعات کافی در زمینه بی خطر بودن مصرف آن در مقادیر دارویی نداریم و همچنین اطلاعات کاملی در مورد اینکه چه عوارض جانبی در مصرف خرما، در مقادیر بالاتر دارویی ممکن است ایجاد شود، وجود ندارد.

ملاحظات و هشدارها

بارداری و شیردهی: مصرف خرما در مقادیر غذایی بدون خطر می باشد ولی اطلاعات کافی در مورد بی خطر بودن مصرف خرما در مقادیر بالاتر دارویی در دوران بارداری و شیردهی وجود ندارد. بنابراین استفاده ی خرما را در این دوران در مقادیر غذایی نگه دارید.


بررسی تداخلات دارویی

ما هنوز اطلاعات کافی در مورد تداخلات دارویی آن نداریم.


بررسی دوز مصرفی

دوز مصرفی مناسب بستگی به عواملی از جمله سن مصرف کننده، سلامتی و غیره دارد. در حال حاضر اطلاعات علمی کافی و کاملی که بتوان براساس آن مقدار مناسب مصرف را تعیین کرد وجود ندارد. به یاد داشته باشید که الزاما مصرف گیاهان دارویی بی خطر و بدون عوارض جانبی نمی باشد و توجه به میزان مصرف آنها، حائز اهمیت می باشد. در زمان مصرف، اطمینان حاصل کنید که براساس دستوالعمل روی شیشه گیاهان دارویی عمل می کنید. حتما قبل از مصرف با مشاور پزشکی، داروساز و پزشک خود مشورت کنید.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است