جرب یا گال

جرب یا گال

اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۶ مهبد علوی مقالات نظرات

جرب یا گال که با عنوان “خارش” نیز شناخته شده است، بثوراتی هستند که به شدت خارش دارند و ناشی از یک کرم کوچک (ساس bug) است که در پوست زندگی می کند. از آن جا که این انگل ها تنها  ۶۰/۱ اینچ طول دارند، دیدن انگل های گال بدون بزرگنمایی، تقریبا غیر ممکن است. این بثورات معمولا دست، مچ، سینه، ناحیه تناسلی، کمر را درگیر می کنند. در موارد شدید بیماری گال می تواند تقریبا در کل بدن، و به ندرت در صورت، گسترش یابد. گال اغلب شبیه سایر جوش هاست. تنها راه برای یافتن اینکه آیا شما مبتلا به گال هستید یا خیر، خراش یک تکه از پوست توسط دکتر و بررسی آن در زیر میکروسکوپ است.


دلایل

  • گال توسط کرم های ریز (انگل گال) ایجاد می شود.
  • گال فقط از طریق تماس نزدیک شخصی منتقل می شود.

گال بسیار مسری است.


درمان جرب یا گال

درمان شامل کاربرد داروی کنه کش مانند Dexoprin بر روی پوست است. دقیقا طبق دستورالعمل انجام شود.

دارو را قبل از خواب بر روی تمام پوست خود، از گردن به پایین بمالید، نه اینکه فقط در مناطق خارش استفاده شود. دارو به طور کامل بر روی دستان ، مچ دست، تا خوردگی های بدن، و زیر ناخن مالش دهید. پس دست خود را به مدت هشت ساعت نشویید. دارو را از صبح روز بعد بشویید.

دقیقا به مدت یک هفته درمان فوق را تکرار نمایید. تمام ملافه و لباس های خود را در آب داغ بشویید.

خارش و بثورات شما ممکن است حتی پس از کشته شدن تمام کنه ها ادامه داشته باشد. این امر ناشی از آلرژی به کنه ها است که درماتیت postscabetic نامیده می شود.

درماتیت Postscabetic گال نیست، و به درمان خاصی نیاز دارد. سعی نکنید با داروهای مخصوص کشتن کنه آن را درمان کنید. در صورت توسعه ی این عارضه، دکتر درمان آن را تجویز خواهد نمود.

بثورات خارش دار گال معمولا در طی ۲-۶ هفته از میان می روند، اگر شما دقیقا طبق دستور داروها را مصرف نمایید و تمام تماس های نزدیک شخصی و جنسی شما در همان زمان درمان شوند.


ترجمه شده از وبسایت: www.skinsite.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است