اثرات منفی رژیم­ های گیاهخواری ضعیف بر سلامت مغزی افراد

اسفند ۲۳, ۱۳۹۶ الهام آقایی تغذیه سالم نظرات

الگوهای غذایی تنها برماهیچه ­ها و ذخایرچربی شما تاثیرگذار نبوده، بلکه این رژیم­ها مغز را نیز به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. یک رژیم گیاهخواری فاقد محصولات حیوانی مانند لبنیات و ماهی، تنها زمانی می ­تواند به مغز کمک کند که به خوبی متعادل شده باشد. با این حال یک رژیم گیاهخواری ضعیف می­تواند تاثیرات منفی بر سلامت مغزی داشته باشد و باعث مشکلات ذهنی در فرد و حتی منجر به مشکلات عصبی شود.


ویتامین D

گیاهخواران برای عملکرد مناسب مغز، باید از رسیدن مقادیر کافی ویتامین در طول روز به بدنشان اطمینان حاصل کنند. ویتامین D اهمیت بسیار بالایی برای گیاهخواران دارد، زیرا در بسیاری از غذاهای گیاهی یافت نمی­ شود. براساس مقاله ی محققان دانشگاه منچستر منتشر شده در مجله علمی امریکا، بزرگسالانی که سطح ویتامین D پایینی دارند اطلاعات را بسیار کندتر از سایرین تجزیه و تحلیل می­ کنند. خوشبختانه غذا تنها منبع ویتامین D نبوده و بدن انسان می تواند با قرارگیری در معرض نور خورشید این ویتامین حیاتی را جذب ­کند؛ بنابراین سعی کنید حداقل سه تا چهار روز درهفته روزانه بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه درمعرض نور خورشید قرار گیرید. محصولات گیاهی حاوی این ماده ارزشمند شیرسویا و آب پرتغال غنی شده با ویتامین D است.


دوران پیش و پس از زایمان

اثرات بالقوه ی عصبی در گیاهخواران به ویژه در دوران قبل و بعد از زایمان اهمیت بسیار بالایی دارد. براساس تحقیقات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها درامریکا، نوزادان مادرانی که ویتامین B12 (کوبالامین) کافی در دوران بارداری دریافت نمی کنند، نسبت به تاخیرات رشد آسیب پذیرتر خواهند بود. کوبالامین نقش مهمی در رشد و شکل گیری سیستم عصبی جنین در دوران بارداری دارد. به این دلیل مادران گیاهخوار باید مراقب باشند که کوبالامین کافی از رژیم غذایی یا مکمل­ ها دریافت ­کنند.


اسیدهای چرب ضروری امگا ۳

اسیدهای چرب ضروری برای ساخت سلول­های عصبی مغز مورد نیاز بوده و به ویژه در دوران بارداری و شیردهی از اهمیت بسیار بالایی برخورداراست. گیاهخواران باید مراقب باشند که این اسیدهای چرب به میزان کافی به بدن آنها برسد، زیرا تنها از طریق مکمل­ ها یا رژیم غذایی می­ توان اسیدهای چرب ضروری را دریافت کرد. براساس گزارش انستیتوی فرانکلین در امریکا، کمبود اسیدهای چرب ضروری در بدن می تواند منجر به مشکلات شناختی، افسردگی، بیماری های آلزایمر و پارکینسون شود. همچنین منابع گیاهی اسیدهای چرب ضروری شامل سبزی­های دارای برگ سبز و بذر کتان است.


ملاحظات

یک رژیم گیاهی ایده آل توانایی تامین مواد مغذی برای رشد و عملکرد مناسب مغز را دارد. افراد باردار، شیرده یا مبتلا به بیماری های خاص از جمله بیماری سلیاک یا سوءتغذیه با پزشک خود در مورد استفاده از مکمل ها برای تامین مواد مغذی مورد نیاز مشورت کنند. علاوه بر حفظ سلامت مغز برای رشد استخوان­ها و حفظ سلامت مغز روزانه به اندازه ی کافی کلسیم مصرف کنید.


ترجمه شده از وب سایت: www.livestrong.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است