چه پزشکان و متخصصانی می‌توانند کمردرد شما را درمان کنند؟

چه پزشکان و متخصصانی می‌توانند کمردرد شما را درمان کنند؟

شهریور ۲۳, ۱۳۹۸ نسخه کمردرد نظرات

هر کسی در طول عمر خود با مشکلات متنوع سلامتی روبرو خواهد شد. برای هر کدام از این مشکلات، پزشکان متخصصی وجود دارد که می توانید مشکل خاص خود را به او بسپارید تا به درمان شما کمک کند. یکی از مشکلاتی که مردم زیادی با آن دست به گریبان هستند کمر درد است. هر کسی دست کم یک بار در طول زندگی خود درد کمر را تجربه کرده است. در این بین برخی از افراد با مشکل مزمن کمر درد مواجه هستند. یعنی برای مدت طولانی و بصورت مداوم از درد کمر شکایت می کنند. اگر شما هم دچار کمردرد می شوید و یا برخی مواقع گرفتار این درد می شوید، حتما این مقاله را بخوانید. در این مقاله ما به معرفی متخصصانی که می توانند درد کمر شما را تسکین دهند خواهیم پرداخت.


علل اصلی کمر درد شما چیست؟

پزشکان معتقدند که درد یک نشانه و علامت مقدس است. زمانی که در هر بخشی از بدن دردی احساس کردید، باید بدانید که مشکلی برای شما پیش آمده و بدن با فعال کردن مکانیزم درد به شما اخطار می دهد که مشکل خود را هر چه زودتر حل کنید.

بروز درد در قسمت پشت و مخصوصا در بخش پایینی آن (یعنی کمر)، می تواند دلایل و علل زیادی داشته باشد. اما مشاهدات حاکی از آن است که رایج ترین علل بروز این درد عبارتند از:

  • وارد شدن آسیب خفیف تا شدید به سیستم عضلانی یا تاندون ها
  • بروز مشکل و وارد شدن ضربه به رباط ها یا لیگامان های کمر
  • و یا بیرون زدن دیسک های بین مهره ای که در اصطلاح پزشکی به آن هرنی دیسکال گفته می شود.

به طور معمول بدن با مکانیزم های ساده ای به مرور زمان بسیاری از مشکلات خود را برطرف می کند و جای نگرانی نخواهد بود. اما گاهی اوقات ممکن است به صورت مزمن و در دراز مدت با مشکلاتی مخصوصا در کمر مواجه شویم که باعث کمردرد شدید در ما شوند. این مشکلات به راحتی درمان نمی شوند و نیازمند توجه پزشک و متخصص درمانی خواهند بود.

برای مثال اگر کانال نخاعی شما تنگ شود، ممکن است فشار زیادی بر روی طناب نخاعی وارد شود که به شکل یک کمر درد آزار دهنده خود را نشان می دهد. این وضعیت به خودی خود مداوا نمی شود و اگر برای درمان آن به متخصص مراجعه نکنید، مشکل شما بدتر می شود و عواقب ناخوشایندی در انتظار شما خواهد بود.


علل اصلی کمر درد شما چیست؟


چه پزشکانی قادر به درمان کمر درد شما هستند؟

به طور معمول پس از هر مشکلی مربوط به سلامتی بدن، اولین کسی که به او مراجعه خواهید کرد پزشک عمومی خواهد بود. اگر مشکل کمر درد شما خفیف و جزئی باشد، پزشک عمومی می تواند مداخله کند و با تجویز دارو مشکل شما را برطرف کند. اما اگر مشکل شما جدی باشد به احتمال زیاد پزشک عمومی قادر به درمان آن نخواهد بود. برای همین او شما را به یک متخصص که بتواند مشکل شما را حل کند ارجاع خواهد داد. این پزشک احتمالا شما را به یکی از این ۶ متخصص ارجاع خواهد داد:

متخصص مغز و اعصاب

همانطور که از نام این متخصص بر می آید، او در تشخیص و درمان مشکلات مربوط به مغز و اعصاب مرکزی و محیطی تخصص دارد. از آنجایی که طناب نخاعی بخشی از سیستم عصبی است و در طول ستون فقرات قرار گرفته است. اگر مشکل شما مربوط به نخاع باشد باید به متخصص نورولوژی مراجعه کنید. اگر مشکل مربوط به نخاع باشد، علایم آن می تواند به صورت درد کمر و یا درد اندام تحتانی همراه باشد.

متخصص طب ورزش

ورزشکاران بیشتر با چنین متخصصانی آشنا هستند. چنانچه حین داشتن فعالیت فیزیکی و یا انجام تمرینات ورزشی دچار آسیب دیدگی شده اید و کمرتان درد می کند، حتما به یکی از این متخصصان مراجعه کنید. این متخصصان بدون اینکه شما را تحت عمل جراحی قرار دهند با شیوه های خاصی به تسکین کمر درد شما کمک می‌ کنند.

متخصص روماتولوژی

یکی از تخصص های این پزشک، تشخیص و درمان مشکلات مربوط به مفاصل بدن است. ستون فقرات نیز از تعداد زیادی مهره استخوانی و مفاصل کوچک تشکیل شده است. بنابراین اگر مشکل کمردرد شما مربوط به مفاصل ستون فقرات باشد باید به یک متخصص روماتولوژی مراجعه کنید.

فیزیوتراپیست

در بسیاری از موارد ممکن است شما به تشخیص یک متخصص یا جراح ارتوپدی به یک فیزیوتراپ ارجاع داده شوید. فیزیوتراپیست به بازیابی عملکرد کمر شما و تسکین برخی از انواع درد ها کمک می‌ کند.

پزشک متخصص کنترل درد

که برای تسکین درد شما دارو تجویز می‌کند، در صورت لزوم تزریقاتی را انجام می‌دهد یا سایر رویکردها برای تخفیف درد برای مثال اعمال جراحی روی مفاصل کوچک‌تر کمر را در نظر بگیرد.

متخصص یا جراح ستون فقرات

چنانچه مشکل کمر درد شما ناشی از مسائل جدی مثل هرنی دیسک باشد به احتمال زیاد شما نیازمند یک عمل جراحی خواهید بود. متخصص ستون فقرات کسی است که می تواند با انجام عمل جراحی مشکل شما را حل کند.

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است