منوی سایت

محققان پیشنهاد می کنند که والدین باید موارد مثبت و منفی درمان تجویز هورمون رشد در کودکان با پزشک کودک خود بررسی کنند.

کودکانی که برای آن ها هورمون رشد انسانی تجویز شده است ممکن است در خطر بیشتر سکته مغزی در اوایل بزرگسالی نسبت به همتاهای خود قرار داشته باشند.

درحالی که این مطالعه سوالات مهمی را درباره ی بی خطر بودن درمان های هورمون رشد کودک مطرح می کند، محققان فرانسوی والدین را ترغیب به مطالعه می کنند تا موارد مثبت و منفی درمان را با پزشک کودک خود بررسی کنند.

در کودکان و نوجوانانی که اخیرا با هورمون رشد درمان می شوند، درمان نباید متوقف شود اما پزشکی که درمان را تجویز می کند باید مشاوره لازم را  ارائه دهد.

متخصصین بر این عقیده اند که این یافته باید باعث شود والدین کمی مکث کنند.

مطالعه ،  چراغ زردی را نشان می دهد که باعث می شود افراد صبر کنند و درباره ریسک های احتمالی آن فکر کنند. افراد تکنولوژی در طب را به عنوان راهی برای حل مسائل می دانند اما خبر نامطبوع این است که زمانی که ما سعی می کنیم مسائل را حل کنیم گاهی باید برای آن ها بهایی هم بپردازیم.

تحقیق انجام شده  در 13 آگوست در مجله نورولوژی چاپ شد. هورمون رشد ساختگی برای درمان کودکان و نوجوانان زمانی که غده ی هیپوفیز آن ها نمی تواند هورمون رشد طبعیی تولید کند، استفاده می شود. این حالت همینطور برای تسریع رشد و افزایش قد زمانی که کودک به خاطر ناهنجاری های ژنتیکی، بیماری کلیوی مزمن و  یا علائم زیر سطح نرمال رشد در هنگام تولد است داده می شود. به صورت افزاینده ای، هورمون رشد به این خاطر استفاده می شود که والدین باور دارند کودکان آن ها می توانند بلند قد تر شوند.

در حالی که انجمن غذا و داروی ایالات متحده آمریکا ، هورمون رشد را در 1985 تایید کرد، کوسته بیان می کند که هنوز دانش کمی درباره ی اثر بالقوه هورمون رشد بر  روی سلامت طولانی مدت وجود دارد.

یک بررسی اخیر مشخص که تعداد افزاینده نوجوانان ایالات متحده هورمون رشد را به سادگی برای افزایش توانایی ورزشکاری و حجم عضلانی خود استفاده می کنند. درصد نوجوانانی که برای استفاده از هورمون رشد پذیرفته شدند، بین 2012 و 2013 دو برابر شد و از 5 درصد به 11 درصد رسید.

تحقیق اخیر به عنوان پیگیری برای مطالعه فرانسوی 2012 انجام شد که تعداد زیاد مرگ های ناشی از سکته مغزی را در آن هایی که هورمون رشد مصرف می کردند، نشان داد.

محققان می خواستند این بار کمی بیشتر بررسی کنند. مطالعه اول داده  فرانسوی را درباره ی مرگ و میر طولانی مدت و بیماری در ثبت اجباری برای والدین درمان شده با هورمون رشد بررسی کرد. تحقیق جدید شیوع تمام انواع فرعی سکته مغزی را میان بزرگسالان بین 2008 و 2010 که در زمان کودکی با هورمون رشد بین 1985 و 1996 درمان شده بودند، آنالیز کرد.

این مطالعه تقریبا 7000 کودک به دنیا آمده قبل از 1990 را بررسی کرد که بین 1985 و 1996 درمان را شروع کرده بوند. از 2008 تا 2010، محققان با پرسشنامه های سلامت پیگیری انجام دادند و اطلاعات را از موارد  ثبت شده ی  پزشکی و تاییده های فرد در صورتی که شرکت کننده فوت کرده بود به دست آوردند.

شرکت کننده ها به صورت میانگین 11 سال سن داشتند، زمانی که درمان هورمون رشد را شروع کردند و حدود 4 سال درمان طول کشید. داده مقایسه برای شیوع سکته مغزی در دوره زمانی قابل مقایسه از ثبت های مبتنی بر جمعیت در فرانسه و بریتانیا به دست آمد.

طی دوره زمانی پیگیری، 11 تا از شرکت کننده ها دچار سکته مغزی شده بودند. هشت تا از سکته های مغزی خونریزی داشتند. سکته های مغزی تقریبا در سن 24 سالگی اتفاق افتاد و چهار نفر در نتیجه سکته مغزی فوت کردند.

این آمار با سه تا هفت  مورد سکته قابل انتظار در جمعیت کلی عمومی قابل مقایسه است که در دو تا از آن ها، سکته مغزی شامل خونریزی است.

سکته مغزی همراه با خونریزی زمانی اتفاق می افتد که رگ خونی ضعیف پاره می شود و در بافت اطراف مغز مطابق با نظر انجمن قلب آمریکا خونریزی می کند.

علی رغم اندازه ی بزرگ و حیطه گسترده مطالعه، محققان بیان کردند که سوالات حل نشده قابل توجهی وجود دارد. دانشمندان هنوز کاملا درک نمی کنند که چرا یا چطور هورمون رشد ممکن است بر روی خطر سکته مغزی اثر بگذارد و یا چه مشخصاتی از یک کودک یا نوجوان ممکن است خطر فردی او را افزایش دهد. در حالی که مطالعه ارتباط بین استفاده از هورمون رشد و خطر سکته مغزی افزایش یافته را نشان داد، یک رابطه علت و معلول را مشخص نکرد.

محققان هنوز نظری ندارند که هورمون رشد در کودکی چه اثری ممکن است در دوره های زمانی طولانی مدت تر داشته باشد.

این یک سوال دیگر این است که چه اتفاقی برای این افراد موقعی که افزایش سن را تجربه می کنند می افتد. چه کسی می داند که همین جمعیت در دهه 40, 50 یا 60 زندگی خود چه طور خواهند بود.

پزشکی که کودکان را درمان می کند، باید علل بالقوه ای را که از درمان ناشی می شود ارزیابی کند. ما در طب کودکان باید درباره ی چیزهایی فکر کنیم که موقعی که کودکان کم سن هستند، برای آن ها تجویز می کنیم و آماده باشیم که نتایج طولانی مدت درمان هایی که تجویز می کنیم را بررسی کنیم. افرادی که هورمون رشد دریافت کرده اند و یا در حال مصرف آن هستند، ترغیب می شوند که درباره ی این که چطور از سکته های مغزی پیشگیری کنند، چطور علائم اولیه سکته مغزی را تعیین کنند و اهمیت یافتن درمان جدید را دریابند، اطلاع پیدا کنند.

ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

برچسب ها:

آیا مقاله برای شما مفید بود؟ آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین مقالات

آخرین مقالات شاخص

پزشکی