منوی سایت

دو هفته اول بارداری می تواند برای زنان بسیار هیجان انگیز باشد. برخی از علائمی که زنان در طی هفته دوم بارداری تجربه می کنند، شامل  درد پستان ها، تهوع، گیجی می باشد. یک خانم باردار، می بایست  بر روی تغییر در شیوه ی زندگی خود و عادات غذایی تمرکز داشته باشد.

نمو کودک در هفته دوم بارداری

در بین ۴۶ کروموزوم، دو تا از مهم ترین آن ها، کروموزوم x و کروموزوم Y می باشد. این دو نوع کروموزوم،  جنسیت کودک را تعیین می کنند. تمام تخمک ها کروموزوم X دارند و همه ی اسپرم ها هم یا کروموزوم X و یا کروموزوم Y دارند. اگر اسپرم X،  تخمکی را که کروموزوم X دارد بارور کند، شما صاحب دختر می شوید. اگر کروموزم Y باشد، فرزند شما پسر خواهد بود. جنسیت در لحظه ی باروری  تعیین می شود ولی تا چند هفته  بعد شما نمی دانید. بچه که تا این مرحله جنین نام دارد، شامل ۱۵۰ سلول است که  در ۳ لایه قرار می گیرد. در این جا مرور اجمالی بر هر یک از  لایه ها می کنیم:

لایه ی اول : لایه ی داخلی، که به نام اندودرم  و یا اندوبلاست شناخته می شود، می تواند سیستم گوارشی و یا تنفسی را بسازد که شامل غددی مشابه پانکراس، تیروئید و کبد و تیموس است.

لایه ی دوم : لایه ی میانی است و به نام مزودرم خوانده می شود و می تواند استخوان ها، غضروف ها، دستگاه گردش خون، لایه ی داخلی پوست، عضلات، دستگاه تناسلی، دستگاه ترشحی و لایه پوشاننده ی خارجی را بسازد.

لایه ی سوم : خارجی ترین لایه است، و به نام اکتودرم و یا اکتوبلاست شناخته می شود و می تواند دستگاه عصبی، مغز، اپیدرم را بسازد که شامل پوست، ناخن و موهای کودک است.


تغییر در بدن شما در هفته دوم بارداری

در ابتدا باید بدانید که  برای ۹ ماه پریود نمی شوید. از طرفی آندومتر رحم  هم ضخیم می شود تا محیط سالمی را برای لانه گزینی جنین ایجاد کند.


نکات هفته دوم بارداری

مهم ترین موردی که خانم ها در طی این مرحله می توانند انجام دهند، تغییر هر نوع عادات منفی است که ممکن است وجود داشته باشد. ترک عادات بد و نامناسب ( مثل سیگار کشیدن، نوشیدن الکل و استفاده از داروها ) برای سلامت خانم باردار، تولد نوزاد سالم و سلامت کودک مهم می باشد. اگر این یک بارداری برنامه ریزی شده باشد، شما باید برخی عادات را کنار بگذارید ( و یا اصلا آن ها را ترک کنید ) و شروع کنید به استفاده از ویتامین های پیش از تولد و همین طور افزایش دوز اسید فولیک. شما می بایست از متخصص زنان خود بپرسید که کدام عادات برای بارداری شما  مناسب است.


تصویر دو بعدی هفته دوم بارداری

تصویر دو بعدی هفته دوم بارداری


روز اول این هفته/ روز دوم این هفته/ روز سوم این هفته/ روز چهارم این هفته/ روز پنجم این هفته/ روز ششم این هفته/ روز هفتم این هفته


هفته سوم بارداری

هفته اول بارداری

برچسب ها:

آیا مقاله برای شما مفید بود؟ آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین مقالات

آخرین مقالات شاخص

پزشکی