منوی سایت

در هفته سوم بارداری علی رغم همه ی علائمی که وجود دارد، بسیاری از زنان مطمئن نیستند که آیا واقعا در این هفته ، باردار باشند. پس  آن ها آزمون های رایج بارداری  را انجام می دهند. پس از آن که بارداری شما تائید شد،  باید یک متخصص زنان و مامایی انتخاب کنید تا شما را در این ۹ ماه تحت نظر بگیرد.  اگر هم پزشکی را نمی شناسید، می توانید از اطرافیان و آشنایان بپرسید.  وقتی که اولین ویزیت شما انجام می شود، هر سوالی را که دارید از پزشکتان بپرسید.  پرسش های شما باید شامل تعداد ویزیت ها و زمان بندی  آن ها، تغییرات ضروری که باید در رژیم غذایی و شیوه ی زندگیتان بدهید، باشد و این که چه ویتامین هایی را می بایست مصرف کنید و چه داروهایی برای شما مجاز و چه داروهایی ممنوع است.

علائم و تغییرات بدنی در طی هفته سوم بارداری

با این که در این هفته از بارداری  جنین رشد می کند،  بسیاری از زنان واقعا دچار کاهش وزن می شوند و علت آن هم تهوع ، استفراغ و کاهش اشتها است که در اثر تغییرات هورمونی ایجاد می شود. کرامپ ها ( گرفتگی ها) و ترشحات واژینال هم بسیار شایع است. پس اگر چه  تغییرات خارجی خیلی زیاد نیست اما مهم است که تغییرات داخلی را به یاد داشته باشید،  چون وقوع آن ها در این مرحله از بارداری مهم است.

  پزشک شما به شما می گوید که لازم نیست تا تمام فعالیت های خود را قطع کنید.  شاید به شما پیشنهاد دهد که دریافت ریزمغذی ها را افزایش دهید. محصولات لبنی،  سبزیجات برگ دار سبز رنگ، گوشت قرمز منابع خوبی برای تامین اسید فولیک، کلسیم، پروتئین، و آهن می باشد و همه ی آن ها به تقویت استخوان ها، عضلات و بافت های بدنی شما کمک می کند.  به علاوه داشتن رژیم غذایی سالم به شما کمک می کند تا خلق و خوی خود را کنترل کنید، چون بسیار تحت تاثیر تغییرات هورمونی هستند.


نمو جنین در هفته سوم بارداری

در طی هفته سوم بارداری به جنین، مورولا می گوئیم.   توپی سلولی است که حدود ۳۰ ساعت پس از باروری ایجاد می شود و به دو سلول تقسیم می شود و در ادامه به ۴ ، ۸ تا و همین طور ادامه می یتابد تا از لوله های رحمی به سمت رحم حرکت  کند.  وقتی که حرکت می کند به آن بلاستوسیست می گویند و درون آن خالی شده و پر از مایع می شود. در پایان  این هفته، لانه گزینی رخ می دهد که به این معنی است که بلاستوسیست ها به لایه های پوشاننده ی  درونی رحم می چسبد ( اندومتر). وقتی که این اتصال ایجاد شد، اندومتر ( لایه ی داخلی رحم )، مواد مغذی را تامین می کند و مواد زائد جنین را دفع می کند. بخش های خاصی از کودک هم شروع به شکل گیری می کنند.  ویژگی هایی از جمله جنسیت و  رنگ چشم، مو و  پوست هم تعیین می شود و مغز، سر و طناب نخاعی و دستگاه معدی – روده ای  ( دستگاه گوارشی) هم ایجاد می شوند. قلب شروع به تپیدن می کند و اندازه جنین بین ۲ تا ۵ میلی متر متغیر است.


نکات هفته ی سوم بارداری

از دوستان و بستگان بخواهید تا متخصص زنان و مامایی خوبی را به شما معرفی کنند.

کارتان را قطع نکنید و تا زمانی که  پزشک به شما نگفته است، می توانید فعالیت های طبیعی داشته باشید.

غذاهایی را میل کنید که برای نمو کودک شما مفید باشد، حتی اگر تا به حال آن ها را نخورده باشید.


تصویر دو بعدی هفته سوم

تصویر دو بعدی هفته سوم


روز اول این هفته/ روز دوم این هفته/ روز سوم این هفته/ روز چهارم این هفته/ روز پنجم این هفته/ روز ششم این هفته/ روز هفتم این هفته


هفته چهارم بارداری

هفته دوم بارداری

برچسب ها:

آیا مقاله برای شما مفید بود؟ آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین مقالات

آخرین مقالات شاخص

پزشکی