منوی سایت

در هفته چهارم بارداری اگر هنوز مطمئن نیستید که باردار هستید، الان باید بارداری شما تائید شود. در این زمان می بایست نشانه هایی  مثل دوره های قاعدگی از دست رفته ( پریود نشدن )، تغییرات هورمونی و تهوع و استفراغ وجود داشته باشد. بهترین راه برای مطمئن شدن از بارداری، انجام آزمون های تشخیصی مناسب برای بارداری است.

اگر تائید شد که شما باردار هستید، تغییرات رژیم غذایی و شیوه ی زندگی در طی این هفته از بارداری مهم و حیاتی است.  ۳ ماهه ی اول بارداری در حال گذر است و  زمان حساسی برای نمو کودک شما است.  جنین هایی که در این زمان در خطر بالایی از نظر ناهنجاری ها هستند،  مغز، قلب، سر، طناب نخاعی، استخوان ها، عضلات ، بافت ها و دندان ها در معرض آسیب هستند. اگر شما سمومی مثل الکل، مصرف می کنید، مهم است که تمامی این عادات را متوقف کنید تا احتمال سلامت جنین شما افزایش یابد.

علائم و تغییرات بدنی در طی هفته چهارم بارداری

در طی هفته ی ۴ ام بارداری، بدن شما هورمون بارداری به نام HCG را می سازد  که باعث ایجاد نگرانی و اضطراب، استفراغ و تهوع و سبکی سر، غش کردن و گیجی و تغییرات خلق و خو می شود. پستان های شما  دردناک تر می شوند و گاهی اوقات احساس سوزن سوزن شدن دارید.  برخی  بوهای هم باعث ایجاد تهوع و حتی استفراغ  می شود.


نمو جنین در هفته چهارم بارداری

در طی این هفته  از بارداری، جنین شما به سرعت رشد می کند. لقاح، باروری و لانه گزنی در جداره رحمی، همه و همه رخ می دهد و  هم اکنون جنین شما در حال نمو است تا به کودک تبدیل شود!!  هم اکنون به آن جنین می گوئیم، و بدن وی از دو لایه تشکیل شده است که اپی بلاست و هیپوبلاست نام دارد. همچنین، کیسه ی آمنیونی و کیسه ی زرده هم در طی هفته ی ۴ ام بارداری ایجاد می شوند.  کیسه ی آمنیونی هم با مایع آمنیوتیکی پر می شود که از جنین محافظت می کند. کیسه ی زرده هم خون می سازد. ساختار و شبکه ی عروقی  جنین رشد می کند و به انتقال خون، اکسیژن و ریز مغذی ها از مادر به کودک از راه طناب نافی کمک می کند و کودک شما هم اکنون ۴ میلی متر  طول دارد، در حدود اندازه ی دانه ی سیب است!! قلب شروع به تپیدن می کند، جریان خون پمپ  می شود و اعضای بدن وی در حال نمو هستند.


نکات مربوط به هفته ی ۴ ام بارداری

عادات منفی خود را فورا عوض کنید. این هفته، مهم ترین مرحله برای نمو داخلی کودک است. از الکل و داروهایی که می تواند اثر منفی بر روی جنین داشته باشد، پرهیز کنید.

با همسر خود صحبت کنید. در مورد علائم خود صحبت کنید. این کار به شما کمک می کند تا همسر شما شرایط شما را بهتر درک کند.

با دوستان و اعضای خانواده هم صحبت کنید و از تیم های حمایتی برای کمک به مشکلات هورمونی، جسمانی و روحی کمک بگیرید.

قرار های ویزیت مرتبی را با متخصص زنان داشته باشید.

در مورد بیمه ی پزشکی هم اطلاعاتی کسب کنید.

به اندازه ی کافی استراحت کنید.


تصویر دو بعدی هفته چهارم

تصویر دو بعدی هفته چهارم


روز اول این هفته/ روز دوم این هفته/ روز سوم این هفته/ روز چهارم این هفته/ روز پنجم این هفته/ روز ششم این هفته/ روز هفتم این هفته


هفته پنجم بارداری

هفته سوم بارداری

برچسب ها:

آیا مقاله برای شما مفید بود؟ آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین مقالات

آخرین مقالات شاخص

پزشکی